Zahraniční novináři především o situaci v Barmě
Podobně jako v minulých dnech, také dnes zahraniční komentátoři rozebírají situaci v Barmě, neboli Myanmaru, jak tuto zemi nazývá tamní vojenský režim. Listy si všímají také zájmu Německa o stálé místo v Radě bezpečnosti OSN.
Zdá se, že mohutné lidové protesty proti diktatuře generálů už jsou po minulém týdnu definitivně minulostí. Západní tisk už také rozebíral, že naděje na demokratický vývoj vzaly za své i kvůli rozpačitému přešlapování světových mocností. Pohled do jiného, než západního tisku, přináší zajímavé názory. Například dubajský deník Khaleej Times klade hypotetickou otázku, co by se stalo, kdyby opozice v Barmě zvítězila. Podle listu by vůbec nemusel nastat klid ani demokracie. Země by se totiž podle něj ponořila do občanské války. "Kdyby juntu nahradila civilní vlády v čele s disidentkou Su-Ťij a skončily by vojenské represe, nejspíš by hned poté propukla etnická povstání. Jedinou silou, která drží Myanmar pohromadě, jsou dnes vojáci a tajná policie. Stejně jako kdysi i dnes požadují pro sebe Šanové, Karenové, Kačinové a Monové nezávislé státy. A mocní barmští sousedé Indie, Čína a Thajsko po očku hledí na území státu, který je potenciálně bohatý na suroviny," dodává arabský deník.
V jihoasijské zemi v těchto dnech s oběma tábory jedná vyslanec OSN Ibrahim Gambari. Podle mnoha pozorovatelů je tato mise představitele OSN právě symbolem bezzubosti mezinárodního společenství. Tématu se věnuje také deník Bangkok Post vycházející v sousedním Thajsku.
Listy si všímají také zájmu Německa o stálé místo v Radě bezpečnosti OSN. Deník Der Tagesspiegel ale jako jeden z mála toto úsilí kancléřky Angely Merkelové odmítá. Podle listu dělali chybu i její předchůdci, když o toto místo tolik stáli. Deník cituje kancléře Bismarcka, který odmítl nabídku na získání vlivu a kolonií v Africe slovy, že německým světem je Evropa. Der Tagesspiegel upozorňuje, že stálé členství v Radě bezpečnosti by nejspíš vneslo spory do tandemu Francie-Německo a také asi i do vztahů s Británií. Francie a Británie už stálými členy Rady bezpečnosti jsou a kdyby v OSN hlasovaly jinak než Německo, prý by to vyvolávalo napětí, které by se přenášelo i do Evropy. Můžeme ale i citovat: "Po všech peripetiích by kancléřka nerada ustupovala. A tak se fatálním způsobem přidržuje požadavku, ze kterého bychom neměli nic jiného než rozkol a hněv. Jen v bezvadném souladu s Evropou můžeme dělat svoji evropskou politiku. Zbytek je jen nepotřebná symbolika," domnívá se německý deník.