Zahraniční novináři se v Káhiře stávají terčem mnoha útoků

Americké ministerstvo zahraničí odsoudilo útoky na zahraniční novináře, kteří v Káhiře sledují protivládní nepokoje. Podle Washingtonu se jedná o koordinovanou zastrašovací kampaň. Od včerejška přibývá incidentů, kdy se reportéři stávají terčem násilí se strany radikálů, kteří podporují prezidenta Husního Mubáraka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ulice v centru Káhiry nese zřetelné stopy pouličních bitek. | Foto: Eva Petrlíková

„Zdejší Egypťané jsou pořád ještě velmi přátelští lidé. Snaží se novinářům, i třeba turistům, kteří tady ještě uvízli, hodně pomáhat. Ti nám říkají, co vysílají různé kanály egyptské státní televize. Je to prostě jednoznačná propaganda proti zahraničnímu tisku. Nahrávají k tomu takové věci, jako třeba zadržení čtyř izraelských novinářů, kteří měli jenom turistické vízum,“ říká přímo z Káhiry blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Břetislav Tureček.

Přehrát

00:00 / 00:00

O aktuální situaci v Káhiře mluví přímo z místa blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Břetislav Tureček v Odpoledním Radiožurnálu.mp3

Dodal, že někteří novináři byli zbiti na ulici s tím, že jsou to špióni. Vládní média podle jeho slov říkají, že zahraniční tisk „rozjíždí“ protivládní nepokoje.

„Paradox je, že útokům čelí i ti reportéři, kteří se snaží provládní demonstranty oslovit a dát prostor i jejich názorům. Bohužel i oni už byli mnohokrát napadeni,“ říká Břetislav Tureček.

Někteří novináři byli podle jeho slov surově zbiti, byla jim rozbita nebo ukradena novinářská technika. Často bývají také oloupeni, jsou jim prohledávány kapsy, což samozřejmě nijak nesouvisí s politikou.

„Do politické vřavy se přidávají zločinci, kteří se snaží útočit na cizince jenom ze zištných důvodů. V tuto chvíli je jednoznačně nejlepší zůstat v hotelu a sledovat dění z nějakého bezpečného místa a nevydávat se do ulic, hlavně ne po setmění,“ dodává blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O aktuální situaci v Egyptě a útocích na zahraniční novináře v Ozvěnách dne Radiožurnálu.mp3

Centrum Káhiry ovšem představuje nyní nebezpečnou zónu pro všechny cizince. Provládní aktivisté je zastavují a kontrolují jejich doklady. V bezprostřední blízkosti náměstí Tahrír tábor prezidenta Mubáraka prohledává hotely a pátrá po novinářích. Řadoví Egypťané se je často snaží chránit nebo je zapírají.

Provládní tábor tvrdí, že reportéři pracují pro opoziční hnutí. Demonstranti požadující rezignaci Mubáraka byli dosud k tisku přátelští. V posledních hodinách ale mění přístup také oni. Reportérům přičítají, že svými zprávami vyzrazují informace po pohybu a taktice aktivistů.

Od večera panuje v ulicích podle Břetislava Turečka absolutní chaos a rabování. Vojáci se ani v nejmenším nesnaží udržet pořádek.

Desítky případů napadení

V posledních hodinách jsou podle zpravodaje Českého rozhlasu hlášené desítky případů útoků na novináře, a to nejen na náměstí Tahrír a v jeho okolí.

Jedním z nich je i fotograf Lidových novin, který byl odpoledne krátce zadržen.

„Když nám oznámil, že už ho pustili, a mezitím mu sebrali veškeré fotografie, které měl, tak se nám zase ztratil. A protože se nachází v centru, které je tak bouřlivé a chaotické, tak máme obavy, jestli ho nezadržela zase jiná skupina,“ řekla z káhirského letiště v Ozvěnách dne Radiožurnálu zvláštní zpravodajka Lidových novin Petra Procházková.

Přehrát

00:00 / 00:00

O současné situaci v Káhiře a možném vývoji v Egyptě v pořadu Stalo se dnes na Radiožurnálu.mp3

Podle jejích slov část českých novinářů odletí domů a druhá část se zítra vrátí opět do Káhiry.

Podle arabisty Jana Čuříka jsou útoky na novináře součástí Mubarakovy taktiky, jejímž cílem je odradit maximální množství lidí od toho, aby vyšli do ulic.

„Mubarakův režim zvolil zcela aktivní, zvrácenou taktiku, která spočívá v tom, že armáda na ulicích fakticky nechává vykrvácet tábor, který byl napaden, to znamená tábor protimubarakovských aktivistů. Domnívám se, že ačkoliv prezident odstoupí, což se velmi pravděpodobně stane, tak si tímto způsobem připravuje půdu pro zachování svého režimu jako takového,“ řekl Jan Čuřík.

Sekulární revolta mladých lidí

Objevila se zpráva, že nedávno jmenovaný viceprezident Sulejman zve k jednání s vládou zástupce islamistů ze zakázaného hnutí Muslimské bratrstvo.

Muslimské bratrstvo, nejorganizovanější síla v rámci egyptské opozice, je považováno za radikálně islamistickou skupinu. S tím ovšem nesouhlasí Josef Ženka z Ústavu Blízkého východu a Afriky Filosofické fakulty Univerzity Karlovy.

„Radikální organizace stojí mimo Muslimské bratrstvo. Muslimské bratrstvo se v současné době profiluje jako islámsky fundamentalistická organizace bez násilné činnosti,“ řekl v pořadu Stalo se dnes Josef Ženka.

„To, co se děje v ulicích, ačkoliv řada západních komentátorů tvrdí opak, nemá s Muslimským bratrstvem příliš společného, dokonce se dá říci vůbec. To je sekulární revolta mladých lidí, na kterou se nabalují různé zločinecké skupiny, a to na obou stranách,“ řekl z Káhiry zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu Břetislav Tureček v pořadu Ozvěny dne.

Doplnil, že je zjevné, že ulice politiky příliš neposlouchá, a že vládní režim se pouze snaží ustupovat do pozic, které byly dříve nepředstavitelné, ale je evidentní, že tohle všechno „vlaje za vývojem v ulicích“.

Hanka Shánělová, Břetislav Tureček, Ondřej Houska, Veronika Sedláčková, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme