Zahraniční noviny: Bratislavští opilci nemají kde vystřízlivět

Zahraniční noviny se dnes ohlížejí za loňským rokem a ptají se na vyhlídky do budoucna. Německou ekonomiku prý čekají smutné vyhlídky . Všímají si, že nová rumunská vláda získala důvěru parlamentu a bratislavští opilci nemají kde vystřízlivět.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Blíží se konec roku, a to je čas, kdy se lidé ohlížejí za uplynulým rokem a přemýšlí, co je čeká v roce příštím. Podobně rekapitulují i noviny, například deník International Herald Tribune zajímá, co čeká v příštím roce německou ekonomiku. Podle listu bude rok 2005 znamenat pro Němce hořké probuzení. Od 1. ledna začínají platit úsporná opatření, která zavedl kancléř Schröder, aby oživil německou ekonomiku. Mnoho nezaměstnaných, kteří jsou už více než rok bez práce, tak přijde o velkou část sociálních dávek. Příjem domácností se často sníží až o polovinu, uvádí list a poznamenává: V zemi je 4 a půl miliónu nezaměstnaných, což představuje téměř 11 procent pracovní síly.

Lidé jsou nespokojení, léta odváděli vysoké daně na zajištění sociální pomoci, a když ji konečně potřebují, stát jim peníze sebere. Příští rok bude pro mnohé Němce rokem frustrace a rezignace, mnoho z nich už po padesátce zaměstnání vůbec nesežene a další budou moci pracovat jen sezónně. K oživení ekonomiky totiž rozhodně nedojde za pouhý rok, předpovídá International Herald Tribune.

Také ruský list St. Petersburg Times rekapituluje uplynulý rok a přemýšlí, jak si v tomto roce vedla administrativa prezidenta Vladimíra Putina. Podle deníku byl loňský rok prvním rokem skutečné Putinovy vlády. Předtím to podle listu byl spíš "Jelcinovsko-Putinovský hybrid". Volby do Státní dumy Putina posílily, umožnily mu mít větší kontrolu nad legislativním procesem a pravidly politické hry. Před devíti měsíci byl pak Putin znovuzvolen do prezidentského úřadu. Triumfálně a prakticky bez protivníků, konstatuje ruský deník.

Velký neúspěch však prezident zaznamenal v oblasti zahraniční politiky a také v nekonečném boji s čečenskými povstalci, soudí ruský list. Sousední pobaltské státy vstoupily do Severoatlantické aliance, Putin neuspěl ani při svém angažmá na Ukrajině a čečenským teroristům se podařilo zasadit krvavou ránu v Beslanu. Zdá se, že Putinovo počáteční úsilí o modernizaci země skončilo neúspěchem. Je nyní otázkou, zda Putin ještě dostane odvahu zkusit to znovu, nebo zda už hodlá jen posilovat svou moc po vzoru ruských autoritativních vládců, uzavírá ruský deník St. Petersburg Times.

Nová vláda premiéra Tariceana dostala včera důvěru rumunského parlamentu. Jedná se o koalici liberálních demokratů, humanistické strany a Demokratického svazu Maďarů. Maďarský tisk obšírně informuje o formovaní nové rumunské vlády, ve které politická strana maďarské menšiny dostala čtyři místa.

Přehrát

00:00 / 00:00

Budapešťský spolupracovník Radiožurnálu Gregor Martin Papucsek vybíral z tamního deníku Magyar Hírlap.

Blíží se Silvestr a to je den, kdy někteří lidé při oslavách příchodu Nového roku často překročí svoji obvyklou spotřebu alkoholu. V Bratislavě však nemusí mít opilci obavy, že skončí na záchytce. Hlavní město Slovenska už totiž pět měsíců nemá žádné zařízení, kde by opilí Bratislavané vystřízlivěli. Informuje o tom slovenská Pravda.

Jediné záchytné zařízení, které bylo postaveno v Centru pro léčbu drogových zařízení totiž v červenci zničil agresivní opilec. Teď není ve městě záchytka žádná a o opilce se nemá kdo postarat, pokračuje slovenský list. Policie prý nemůže nahradit záchytku, a tak po příjezdu k opilé osobě dotyčného pouze prověří, případně zavolá záchranku. A záchranáři pak prý doslova sbírají opilce z ulice. Vozí je na ošetření do nemocnice, což vzhledem k agresivitě některých opilců bývá občas nebezpečné pro zaměstnance nemocnice i další pacienty, dodává slovenská Pravda.

Eliška Pastuszková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme