Zahraniční noviny dnes na politická a vánoční témata

Izraelský deník Haarec kritizuje rozhodnutí izraelské vlády angažovat se v americko-arabském konfliktu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Podle něj je celá americká politika vůči Iráku postavena špatně. Spojené státy mají smělý plán, podle kterého chtějí zapojit do "světové" války proti Iráku co nejvíce zemí. Tak se jim podaří zároveň svrhnout Husajna, nastolit v Iráku dočasný režim a stabilizovat situaci na Blízkém východě.

Takové ambice mají jen minimální naději na úspěch. Nejen proto, že si nikdo neumí představit jaký bude Irák bez Saddáma Husajna. Hlavním kamenem úrazu je ale spojenectví tolika odlišných zemí. Každá má jiné cíle, sílu i postavení, soudí Haarec.

A jaká je vlastně role Izraele v této válce? Jestli si myslí, že tím docílí vyřešení vlastních problémů s Palestinci je na omylu. Žádný arabský stát, který přimhouří oči nad kampaní proti Iráku, nepodpoří Izrael proti Palestincům, upozorňuje deník.

Armádní letectvo Izraele se s britským a americkým nemůže rovnat a tak se zdá, že bude v této válce hrát spíš roli černého pasažéra; sedět v koutku a mlčet. Haarec se také obává, aby byl Izrael vůbec schopen v případě konfliktu zajistit bezpečnost svých občanů. Jen aby se Saddám Husajn nakonec nestal obětí izraelského sionismu.

Organizace spojených národů počítá s těžkými boji v Iráku, zejména v okolí Bagdádu. Předpokládá, že bude muset poskytnout pomoc až 9stům tisícům uprchlíků. Píše to dnes britský list The Times, který citoval z důvěrného dokumentu OSN. Podle něj se bude bojovat především v okolí irácké metropole, zatímco irácký sever, kde žijí Kurdové, bude ušetřen. Humanitárním pracovníkům se k nejpostiženějším podaří zřejmě dostat přes šíitský jih Iráku, a to nejdřív měsíc po začátku bojů. "OSN očekává, že Irák bude respektovat rezoluci rady bezpečnosti a že humanitární krize nevznikne. Její agentury se nicméně musejí připravit na všechny možné scénáře," uvádí se v dokumentu. Generální tajemník OSN Kofi Annan se podle listu snaží udržet informace o přípravách v tajnosti, aby Iráčané nenabyli přesvědčení, že zbrojní inspekce nemají význam.

Podle výzkumu, který sám provedl, nevěří více než čtvrtina britských kleriků v neposkvrněné početí, uvádí britský deník Daily Telegraph. Místní protestanští anglikáni se domnívají, že se Kristus narodil Panně Marii jako každé normální dítě.

Jeho dětství nebylo ničím zvláštní, to až v dospělosti toho tolik dokázal, tvrdí odrodilci. Zdůrazňují, že idea neposkvrněného početí, kdy do Panny Marie vstoupil Duch Svatý, je jen výsledkem špatného překladu a výkladu bible. Podle některých duchovních se vybájené historky o dětství svatých často užívaly pro zvýšení jejich prestiže.

O revolučním náhledu svých duchovních pastýřů se ale britští věřící nedozvědí. Vikáři, se totiž bojí vyjít s pravdou ven - jejich tradicionalistickým nadřízeným by se takový přístup asi nelíbil. Nemluvíme o tom také pro to, že lidé chtějí slyšet o neposkvrněném početí. Vánoční svátky pro ně znamenají chvíle, kdy Bůh prostřednictvím Ducha Svatého sestoupil na zem, uvádí jeden z nich pro list Daily Telegraph.

Komentář britského deníku Independent kritizuje tradiční vánoční klišé. Snad každý rodič si představuje zimní svátky v rodinném kruhu kolem stromku a rozzářené oči svých dítek, radujících se nad dárky.

Druhou stranu mince ale ukazuje nedávný výzkum, podle kterého utratí běžný britský rodič za vánoční dárky pro jedno své dítě okolo tří set liber, tedy asi čtrnáct tisíc korun. Výzkum také ukázal, že i rodiče, kteří mají menší příjmy, než je běžné u střední třídy, platí za dárky téměř stejnou sumu - a to má často katastrofální následky pro rodinný rozpočet. Ale i ti, kteří si mohou bez problémů dovolit PlayStation2 nebo nejnovější model Barbie, se necítí šťastni.

Jsou beznadějně vtaženi do velké reklamní hry na zaručeně předražené a nepotřebné věci. Rodiče jako bezhlaví kupují nákladné dary, které jejich potomci stejně zničí nejpozději během novoročního královnina projevu. V tom finančním kolotoči se zcela vytrácí klasické ideje Vánoc přinášejících rodinnou pospolitost a uvědomění si starých tradic, upozorňuje Independent. Letošní vánoční svátky budou dlouhé skoro dva týdny a to znamená mimořádnou šanci pro rodiče s dětmi být chvíli spolu a zapomenout na všechny "barbíny" a "playstationy", dodává britský deník.

Jiří Hošek, Julie Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme