Zahraniční noviny: Evropa potřebuje vlastní obranu

Zahraniční tisk se dnes zabývá tématy jako bezpečnostní konference v Mnichově, světové ekonomické fórum v New Yorku a světové sociální fórum v Porto Alegre.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Evropa potřebuje vlastní obranu, napsal k debatě o obranné politice USA a Evropy španělský deník El Mundo. Doba vynucené solidarity s Amerikou po útocích 11. září skončila. Teď si Evropa klade otázku své budoucí bezpečnosti. Okolnosti této debaty však vzbuzují obavy. Spojené státy, jak se ukázalo na víkendové bezpečnostní konferenci v Mnichově, hrozí pokračováním své riskantní válečnické politiky.

Evropa a USA mají různé pojetí problémů tzv. třetího světa a teroru. Prezident Bush chce prostě pouze zlikvidovat terorismus. Evropa naproti tomu chce lepší možnosti rozvoje pro chudé, aby tím vzala terorismu půdu pod nohama. Dokud však Evropané nebudou schopni se v případě nutnosti bránit sami, budou se muset v "hodině pravdy" podřídit diktátu George Bushe.

Amerika převzala ve všech směrech vedoucí roli ve světě, navazuje vídeňská Die Presse.Vojensky mají Spojené státy i mimo jadernou oblast natolik převahu, že se nikdo konfrontace s nimi neodváží. V kulturním směru vycházejí nejvýznamnější knihy rovněž v Americe, točí se tam i nejúspěšnější filmy a směřuje tam i většina - přesně 75% - Nobelových cen za vědecké obory.

A teď se i ekonomicky ukazuje, že Amerika není ani příliš nucena šetřit. Historie však učí, že žádný národ nemůže mít natrvalo ve všem převahu. I tzvaný "pax americana" se všemi svými problémy jednou skončí. Jenže přitom neexistují žádné příznaky či záruky, že pak bude Evropa schopna a ochotna převzít vedoucí úlohu ve světě, byť třeba jen v jediné oblasti.

Švýcarský Tages-Anzeiger zaznamenal na Světovém ekonomickém fóru v New Yorku i diskusi o tom, kde jsou vlastně kořeny terorismu a proč lidé ve vzdálených částech světa Američany odmítají. Právě způsob, jakým USA vystupují, kritizovali účastníci newyorského fóra z Latinské Ameriky a z arabských zemí a označili jej za příčinu narůstající nenávisti vůči Spojeným státům.

Tato supervelmoc opojená nečekaně snadným vojenským vítězstvím v Afghánistánu je náhle až nebezpečně rozverná. Členové mezinárodní protiteroristické koalice si teď kladou otázku, zda tato koalice nebyla jen léčkou, do níž je Američané vlákali, aby měli v Afghánistánu volnou ruku.

Špatné vyhlídky pro dlouhodobou rozvojovou spolupráci, komentuje hannoverský deník Allgemeine výsledky Světového ekonomického fóra. Jestliže se dosud nepodařilo zvýšit v rozpočtech průmyslových zemí procento rozvojové pomoci, teď k tomu tím spíše nedojde. Nadále dotované produkty v rámci Evropské unie navíc vytlačují zemědělské výrobky třetího světa z trhů.

Namísto krásných řečí a vzbuzování nových nadějí by bylo věrohodnější splnit prostě dávno dané sliby, například zvýšit rozvojovou pomoc ze současných tří desetin procenta na sedm desetin procenta hrubého společenského produktu, slíbených už v roce 1992. Svět by tím sice nebyl o moc spravedlivější, ale přece jen trochu vypočitatelnější.

Francouzský ekonomický list La Tribune komentuje Světové sociální fórum, konané v brazilském přístavním městě Porto Alegre.Po pádu komunismu, píše list, se zdálo, že modelu kapitalismu už nic nezabrání. V Porto Alegre však získal svět nové protestující. Bylo by nerozumné pohřbívat globalizaci, která má i pozitivní rysy. Dokazují to čísla o zlepšující se životní úrovni v mnoha rozvojových zemích. Jenže možná tam je právě místo, kde pověstná bota tlačí.

Globalizace paradoxně není globální: ve světě je mnoho těch, které globalizace opomíjí. Možná je třeba vymyslet nový rozvojový model. Zbývá ovšem ještě i postoj USA, které jsou dosud traumatizovány loňskými zářijovými útoky. Nedávný projev prezidenta Bushe ke stavu Unie k uklidnění ve světě bohužel nijak nepřispěl.

Robert Mikoláš, Olga Jeřábková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme