Zahraniční noviny ještě k summitu Unie

Zahraniční tisk se vrací k jednání Evropské unie v Nice The Times kritizují výroky francouzského prezidenta Jacquesa Chiraca. SME se věnuje přistoupení Slovenska k Unii a rakouský Die Presse komentuje nadcházející konferenci OSN o potírání organizovaného zločinu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V komentáři nazvaném „Vítejte na pozdní show“ se dnešní britské The Times věnují skončenému summitu Evropské unie v Nice. Francouzský prezident Chirac, jak píše list, vyprovokoval na setkání bouřlivou diskusi a to díky svému návrhu, podle kterého by tři největší země mohly přehlasovat ostatních potencionálních 24 členů Unie. Chirac nepřestával účastníky zasedání překvapovat. Jeho „vypočítavé“ přednesy prý byly mnohdy daleko hrozivější, než požadavky demonstrantů, kterým se na začátku summitu podařilo ochromit celou Nice. Všechny Chiracovy představy měly stejnou vadu na kráse - tzv. Velká čtyřka by podle nich téměř vždy mohla těžit z nespravedlivě udělených výhod. Navíc Chiracova neústupnost ve věci vyrovnání volební parity Francie a Německa - i přes 20miliónový rozdíl v počtu obyvatel - byla pouze nemístnou show, uzavírá dnešní list The Times.

Výsledky summitu v Nice na včerejší schůzce v Bratislavě přivítali s velkým uspokojením premiéři České republiky, Slovenska, Maďarska a Slovinska, píše dnešní vydání slovenského listu SME. Během dvouhodinového střetnutí se potvrdilo, že vstupní rozhovory jsou individuální záležitostí jednotlivých kandidátů. Dzurinda v odpovědi na otázku SME připustil, že bude velmi těžké zvládnout do června 2002 uzavření všech kapitol, jak to předpokládá Unie pro nejlepší kandidáty. Parlamentní volby mají být na Slovensku v září 2002. Naproti tomu chce tento termín stihnout. Teorie „veľkého tresku“ je po Nice definitivně pochovaná a uchazeči o vstup si uvědomují, že do Unie nebudou přijímáni ve velkých skupinách. „Potvrdil jsem, že od našich sousedů nežádáme, aby na nás čekali,“ uvedl Dzurinda pro list SME.

Dnešní rakouský list Die Presse se vrací ke konfliktu v jihosrbském údolí Preševo a hodnotí postoje Kosovských Albánců k jeho řešení: Zástupci jihosrbských Albánců požadují politické řešení jejich krvavého konfliktu se srbskou policií. Podle předsedy regionální albánské Rady pro lidská práva je nutné zastavit v podstatě legalizovanou diskriminaci Albánců, kteří žijí v Preševském údolí. Dosud se však v oblasti, která leží na východních hranicích mezi Srbskem a Kosovem, svádějí těžké boje mezi ozbrojenými albánskými guerillami a srbskými policisty, píší rakouské noviny Die Presse.

Stejný tisk se věnuje také konferenci OSN, která dnes začíná v italském Palermu. Hlavním tématem tohoto čtyřdenního jednání je zlepšení mezinárodní spolupráce při prevenci a potírání organizovaného zločinu. O hlavní konvenci a dvou přiložených protokolech, které mají řešit problém mezinárodní kriminality, se jednalo už 15. listopadu na Valném shromáždění OSN v New Yorku. Dnes budou v Palermu dané dokumenty předloženy zúčastněným státům k podpisu, uvádí rakouský Die Presse.

Dnešní rakouský list Kurier obrací svou pozornost na osobu bývalého peruánského prezidenta Alberta Fujimoriho, kterému bylo uděleno japonské občanství. Tato skutečnost opravňuje Fujimoriho i nadále setrvat v Japonsku a snižuje pravděpodobnost, že by mohl být proti své vůli vrácen do Peru. Fujimori byl v listopadu peruánským parlamentem sesazen z prezidentského křesla poté, co byl obviněn z korupce. Krátce nato vycestoval on a po něm i jeho rodina do Japonska, odkud už se do Peru nevrátil, uzavírá rakouský Kurier.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme