Zahraniční noviny ještě o švédském referendu

Americký deník Washington Post se vrací k výsledku švédského referenda o přijetí eura. Zkuste si představit virtuální unii nejdůležitějších institucí v zemi. Bílý dům, Kongres, CNN, Wall Street Journal, Microsoft. Tak teď vidíte společenství, jehož švédský ekvivalent podporoval přijetí eura. Švédové se přesto nedali zviklat. Nepřinutila je ani smrt Anny Lindhové. Totéž se nedávno stalo v Dánsku a Irsku v jiných referendech o evropských záležitostech. To může změnit náš pohled na Evropany, píše Washington Post.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Američané často vidí Evropany jako zapřisáhlé anti-amerikanisty a zatvrzelé sociální demokraty. Starý kontinent si spojují s hloupými byrokraty v Evropské unii, kteří nerozumí válce proti terorismu ani volnému trhu - prostě ničemu, co zajímá nás, na druhé straně Atlantiku. A přesto najdeme v Evropě i lidi s jiným pohledem na svět, jak dokazuje volba Švédů. Neházejme je všechny do jednoho pytle, Evropané nejsou jednotní. A mějme to na paměti, až je příště budeme o něco žádat, neodpouští si špičku Washington Post.

Slovenské noviny se dnes věnují kontroverznímu návrhu na odvolání ministra obrany Ivana Šimka. Premiér Mikuláš Dzurinda ho včera odvolal z důvodu stranické neposlušnosti, protože ministr odmítl podpořit odvolání šéfa Národního bezpečnostního úřadu, píše deník Sme.

Odvoláním Šimka se strana SDKÚ stala subjektem, který povýšil disciplínu nad zájem státu, myslí si list. Premiér svůj krok s ostatními členy vládní koalice nekonzultoval. Deník Sme se ale pozastavuje i nad chováním zbylých koaličních stran. Ty totiž zvolily metodu pasivní rezistence. To ale nestačí. Takový premiérův mocenský exces se nestal poprvé a koaliční partneři mu už měli dávno zamávat smlouvou před nosem. Jeho chování nás poškozuje i v zahraničí. Místo toho koaliční partneři vychytrale vyčkávají, jak se situace vyvine, dodává slovenský list Sme.

Hledání viníků v případu Kelly ještě neskončilo, píše britský Daily Telegraph, ale už teď je jisté, že nebude vítězů, jen poražených.

Těmi bude vláda Tonyho Blaira i BBC. Spor mezi dvěma subjekty se nanovo rozhořel, když ředitel BBC prohlásil, že útoky britské vlády na jeho televizi byly bezprecedentní. Stalo se tak právě při vyšetřování sebevraždy zbrojního experta Kellyho, tajného informátora BBC. Odpovídat vládě stejnou mincí, nebylo od největšího britského média moudré. Z jeho obvinění čiší nepěkná věc. Totiž že jádro sporu o to, kdo zavinil sebevraždu Davida Kellyho, leží někde jinde. V prosté rivalitě vlády a bitského mediálního impéria. Bojují spolu o vliv a náklonnost veřejnosti. Jenže v případě nezávislého média se takové chování vůbec nehodí, upozorňuje Daily Telegraph.

Francouzi mají stále velké problémy s bezpečností na silnicích. Jak je ale patrné z francouzského tisku, hodlají postupovat v boji se silničními piráty nekompromisně.

Přehrát

00:00 / 00:00

Z Paříže se hlásí zpravodaj Radiožurnálu Jan Šmíd.

Indická vláda potvrdila zákon zakazující homosexualitu. Zhatila tak plány místní homosexuální komunity, která se chystala získat legalitu, píše International Herald Tribune.

V poslední době se v Indii situace uvolnila, takže si homosexuálové mohli dovolit i červnový protestní pochod. Po něm ale nastaly represe. Policie zatkla všechny zdravotníky, kteří pracovali s homosexuálními pacienty. Zakázala filmy ve kterých hrají homosexuální herci. Komunita se tak opět přesunula do ústraní. To je ale velmi nebezpečné.

V Indii roste počet HIV pozitivních a homosexuální komunita je jednou z nejpostiženějších. Atmosféra strachu a ilegality u ní může povzbudit promiskuitní chování. Smutnou pravdou je, že mnozí z homosexuálů přiznávají, že nikdy neměli vztah s osobou stejného pohlaví. Takový strach mají z policejních represí, píše se v International Herald Tribune.

Jiří Hošek, Jan Šmíd, Zuzana Boleslavová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme