Zahraniční noviny ke smutnému výročí

Většina listů dnes bilancuje, jak se změnil svět rok po teroristických útocích na New York a Washington.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Z vývoje mezinárodní situace nejvíce vytěžilo Rusko, soudí německý deník Die Welt. Prezident Putin, který již dlouho před 11. zářím lákal nabídkami ke spolupráci proti mezinárodnímu terorismu, viděl v novém vývoji náhlé potvrzení svého přístupu a jednal okamžitě. Výsledek mu dal za pravdu: spojení s Washingtonem v hořké hodině přineslo obdivuhodné výsledky. Z Moskvy se téměř přes noc stal spojenec. Od zapojení do NATO až po oficiální přijetí Ruska do klubu průmyslových států, který byl přejmenován na G-8 - žádné přání nezůstalo nesplněno.

Dokonce i brutální zásahy ruské armády v Čečensku náhle přestaly být tématem. V delší perspektivě by se však samotný protiteroristický boj mohl projevit jako slabé pojítko. Už teď se v Rusku rozmáhá antiamerikanismus. Putin je pod tlakem. Svou politikou těkání mezi Západem a Východem a svým koketováním s Íránem, Irákem a Severní Koreou sám přispívá ke znejistění. Místo toho by měl hledat a formulovat společné zájmy se Západem a neohrožovat lehkomyslně dosavadní pokroky ve sbližování.

Řada komentátorů si všímá skutečnosti, že navzdory rozsáhlým pátracím akcím dosud nebyli téměř žádní teroristé obviněni a odsouzeni. Americký časopis Newsweek informuje, že dva z únosců letadel z 11. září před útoky bydleli v San Diegu společně s jedním informátorem FBI. Nebyli mu podezřelí, a proto je ani nenahlásil úřadům. Oba Saúdové u něj byli ubytováni od září 2000 a několik týdnů se v San Diegu účastnili leteckého výcviku, aby se připravili na vražedný let na Pentagon.

Pracovník FBI údajně oběma spolubydlícím pomáhal při založení bankovních kont. Tajná služba CIA v lednu 2000 oba Saúdy nechala sledovat během setkání teroristů ze sítě Al-Kajda v Malajsii. V srpnu 2001 CIA varovala FBI, že oba muži mohou být potenciálními teroristy. Protože pracovník FBI své spolubydlící nikdy nenahlásil úřadům, nemohla je však policie vystopovat.

Podle amerického deníku The New York Times se nyní nejvíce agentů teroristické sítě Al-Kajda nachází v Pákistánu a v Afghánistánu, kam se vracejí v malých skupinkách. Po americké ofenzívě tisíce členů Al-Kajdy uprchlo z Afghánistánu do jižní Asie - především do Pákistánu - a na Blízký východ. Americké zpravodajské služby také vystopovaly agenty Al-Kajdy v Iráku a Íránu. Nejsou ale zajedno v tom, zda jim vlády obou těchto zemí poskytly oficiální podporu.

Padesát pět výcvikových táborů Al-Kajdy v Afghánistánu sice bylo zničeno; nikoli však její operativní síť. Ta zůstává zcela neporušena, upozorňuje německá Die Tagespost. Ve Spolkové republice nadále působí zhruba 3 až 5 tisíc bojovníků Al-Kajdy. Němci si ale nebezpečí, které jim hrozí od zde žijících islámských extrémistů, neuvědomují. Falešné pojetí tolerance chrání muslimské fundamentalisty, kteří zneužívají právní stát a demokracii. Šířící se antiamerikanismus v souvislosti s debatou o Iráku islamistům vyhovuje. Kromě rétorických prohlášení politiků o německé účasti na boji proti terorismu se neudělalo o mnoho více, než že byla vyslána zdravotní pomoc do Afghánistánu.

Z 3,5 milionu muslimů žijících v Německu je zhruba 100 tisíc radikálních islamistů. Asi 3 tisíce aktivně spolupracují se sítí Al-Kajda. Po 11. září údajně přišlo do Německa dalších 100 až 150 bojovníků z této sítě, kteří zde po kampani v Afghánistánu našli útočiště. Rok po 11. září platí hrozba Al-Kajdy i pro Německo. Extrémisté narušují pokojné soužití s islámem. To je dlouhodobé nebezpečí, které jde ruku v ruce s krátkodobou hrozbou teroristických atentátů.

V době ročního výročí útoků jsou v pohotovosti nejen americké vojenské síly. I v Británii jsou ozbrojené jednotky a záchranné služby na nejvyšším stupni pohotovosti. Podle listu The Sun jsou na třech stanovištích připraveny bojové stíhačky. Pro případ napadení chemickými a biologickými látkami jsou k dispozici stovky mobilních jednotek. Připraveno je také velké množství léků k ošetření po radioaktivním zamoření či otravě antraxem. Vláda povolala 6 tisíc rezervistů.

Ivona Holá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme