Zahraniční noviny komentují plány USA proti Iráku

Sobotní světové deníky se ve svých komentářích převážně vracejí k vystoupení amerického prezidenta Bushe v OSN a americkým plánů na útok proti Iráku. Španělský list El Mundo se domnívá, že útok Spojených států na Irák je stále více pravděpodobnější. Bush má pravdu v tom, že irácký prezident Saddám Husajn představuje nebezpečí pro světový mír.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

To by však mělo platit i pro ostatní politické vůdce. Existují totiž země, které jednají proti rezolucím OSN jako například Izrael, a přesto na ně nikdo neútočí. Saddám Husajn může být nebezpečný, ale má právo na to, aby mezinárodní právní systém měřil všem bez rozdílu. A toto nesmí USA zanedbávat, uzavírá El Mundo.

The Independent píše skepticky, že Bush pronesl správná slova, ale teď je nutno dohlédnout, aby konal správné činy. Právě hrozba silou je podle listu nyní klíčovým prvkem diplomacie. Pokud se Spojené národy za touto hrozbou skutečně spojí, sníží to pravděpodobnost, že bude sílu nutno skutečně použít. Podle dalšího britského deníku The Guardian začalo Bushovým projevem odpočítávání k válce. Bush však současně přistoupil na část požadavků evropských a arabských kritiků jeho jednostranného postupu, i když možná jen symbolicky. Nicméně ponechal malou škvíru k tomu, aby diplomacie odvrátila katastrofu.

Guardian píše, že Bushův seznam zločinů iráckého režimu sice ukazoval na odpudivou tvář Saddáma Husajna, ale nijak nezdůvodnil, proč je tento režim najednou nyní nebezpečnější, než byl dříve. Bush měl příležitost odpovědět na opakovanou otázku: Proč teď. A této odpovědi se vyhnul.

Podle listu jsou všechna hezká Bushova slova o OSN vítána, ale přesto hrozí, že USA budou OSN poškozovat. Ať už tím, že nakonec zasáhnou proti Iráku jednostranně, nebo tím, že nebudou aplikovat stejná pravidla, která nyní vyžadují od Iráku, na Izrael, Čínu, Rusko nebo Turecko, které často a opakovaně porušují vůli mezinárodního společenství. Anebo tím, že budou vetovat či blokovat rezoluce OSN, které nevyhovují úzkým americkým národním zájmům.

Německo musí říct, na které straně stojí, soudí anglické konzervativní noviny The Daily Telegraph a pokračují: Bush nyní nenechal nikoho na pochybách, že Amerika chce - ať s podporou OSN nebo bez ní - zbavit Saddáma Husajna moci. Nyní začíná druhá část představení ve válce proti terorismu a zbytek světa musí ukázat, kde stojí: od iráckých sousedů až po vrtkavé spojence jako je Německo, zdůrazňuje The Daily Telegraph.

Poslední řečnická bitva - Stoiber v těžkostech. Tak zní po včerejším parlamentním měření sil volebních lídrů titulky mnichovských deníků.

Přehrát

00:00 / 00:00

D. Šťáhlavský cituje z německého tisku

Klára Stejskalová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme