Zahraniční noviny komentují průběh voleb v Bělorusku

Světové deníky se vracejí k výsledkům a průběhu referenda a parlamentních voleb v Bělorusku. Parlament podle očekávání obsadili přívrženci prezidenta a demokratický svět Lukašenka opět obviňuje z toho, že volby byly zmanipulované, uvádí International Herald Tribune.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Lukašenko si dal povolenku k doživotnímu vládnutí, píše list a spolu s ostatními deníky se shoduje na označení "poslední diktátor" v Evropě. Volby měly daleko k demokratickému standardu. Bělorusko se tak ještě více vzdaluje demokratické Evropě, ale také prezident Lukašenko se u obyvatel Běloruska setkává s větší nespokojeností. Zdá se ale, že to Lukašenkovi nevadí a s nostalgií vzpomíná na éru Sovětského svazu - centrálnímu náměstí v Minsku například nedávno vrátil jeho původní název - Leninovo náměstí, uvádí list.

O demonstracích proti Lukašenkovi informuje ruský deník The Moscow Times a podává důkaz o podivných praktikách prezidentova režimu. V neděli byl z údajného chuligánství obviněn zpravodaj televizního kanálu Channel One a jeden z kritiků Lukašenkova režimu Pavel Šeremet.

Šeremet je původem z Běloruska, teď má ale ruské občanství. O průběhu nedělních voleb natočil pro ruský televizní kanál dva dokumenty a pracoval na třetím. Podle ruského listu dva neznámí muži údajně vyprovokovali s novinářem rvačku a pak jej uvěznili. Není to poprvé, co měl Šeremet v Bělorusku problémy, poznamenává ruský list. V roce 1997 točil společně s kameramanem Zavadskym dokument o násilí na litevsko-běloruských hranicích. Oba pak strávili tři měsíce v žaláři. Zavadský se o tři roky později ztratil a dodnes nebylo nalezeno jeho tělo, uvádí ruský deník The Moscow Times.

Na Floridě a v několika dalších amerických státech začaly prezidentské volby o dva týdny dříve. Má se tak předejít zmatkům, které se objevily při minulých volbách před čtyřmi lety. List The New York Times se na předčasnou možnost volby dívá skepticky, když tvrdí: čím dřív se začne volit, tím dřív vzniknou problémy. Včerejší den to jasně ukázal, pokračuje deník. První voliči museli čelit dlouhým frontám, potížím s registrací voličů a dalším komplikacím. Někteří z nich už ani neměli chuť stát v tříhodinových frontách a svůj pokus odvolit vzdali anebo odložili na jiný den.

Oba prezidentští kandidáti mohutně podporují Američany, aby šli volit dříve, pokračuje americký list. Je to pro ně výhodné. K urnám teď chodí většinou rozhodnutí voliči a Bush i Kerry pak mohou napnout všechny síly a soustředit se jen na přesvědčování těch nerozhodnutých. Objevují se ale i kritické hlasy. Možností volit dřív se prý porušuje tradice jediného volebního dne. Kritici upozorňují také na to, že se během následujících čtrnácti dnů může objevit nějaká zásadní informace nebo aféra, která by rozhodnutí voličů mohla ovlivnit.

Malárie je na ústupu. Nebo alespoň brzy bude, domnívají se britské Timesy a odvolávají se na úspěšné výsledky testování nové vakcíny proti malárii, které podstoupily dva tisíce dětí z jižního Mosambiku. Testování proběhlo víc než dobře a pro nejchudší země světa to je skvělá zpráva, raduje se britský list. Je to také důkaz toho, že propojení vědy, farmaceutického průmyslu a podpory sponzora může přinést pomoc chudým regionům.

Lék není nový, je ale zdokonalený, uvádí britský deník. S jeho pomocí může být malárie nejen léčitelná, ale může se jí i předcházet. Znamená to obrovské zlepšení života lidí v oblastech postižených malárií. Tito lidé pak mohou žít delší a kvalitnější život, než jaký si kdy dovedli představit, uzavírají britské Timesy.

Nejčtenější rakouský deník Kronen Zeitung se už dnes věnuje Vánocům. Pro mnohé téma k zasmání, pro jiné k zoufání. Z listu cituje vídeňská zpravodajka Radiožurnálu Marie Woodhamsová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Marie Woodhamsová cituje z rakouského tisku

Martin Hromádka, Zuzana Boleslavová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme