Zahraniční noviny: Mick Jagger se stane rytířem

Zahraniční tisk se dnes zabývá neúspěchem extrémistů ve Francii, česko-německou minulostí, americkým megaministerstvem bezpečnosti a ptá se, zda se stane Mick Jagger rytířem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Francouzský tisk po nedělním prvním kole parlamentních voleb vyzdvihuje, že voliči "hlasovali účelově" a podpořili představitele větších stran. "První kolo prezidentských voleb bylo ve znamení rozptylu hlasů. Nyní jsme oproti tomu svědky návratu k bipolarizaci," uvádí Le Figaro. Úspěch pravicového Svazu pro prezidentskou většinu je podle listu také výsledkem prvních kroků vlády Jeana-Pierra Raffarina, zaměřených na potlačování kriminality a snížení daní. Relativní útěchy se však dostalo i socialistům, uvádí pařížský deník La Croix: jejich volební výsledky sice nestačí na novou "kohabitaci", ale trend propadu hlasů po drtivé porážce Lionela Jospina v prezidentských volbách nepokračoval. Levicový extremismus se podařilo potlačit a potvrdil se i rozpad komunistické strany. Levicoví a pravicoví extrémisté dostali v prvním kole prezidentských voleb dohromady více než třetinu voličských hlasů. V neděli obdrželi pouze kolem 15 procent. Byla to odplata za to, že tyto strany nejrůznějšími demagogiemi pomáhaly živit iluze a strach.

České městečko Lidice před 60 lety srovnali jednotky SS se zemí, připomíná německý list Die Welt - všichni muži byli postříleni, ženy deportovány, děti odvlečeny na převýchovu. Šlo o krvavou pomstu za atentát na kata Heydricha, která měla zastavit další český odpor. Člověka zamrazí, když si vzpomene na hrůzy minulosti. Proto je třeba zamezit tomu, aby se v budoucnosti staří démoni vrátili na scénu. Die Welt poukazuje i na české temné stránky minulosti: Benešovy dekrety podle deníku dovršily nenávistí naplněnou předválečnou menšinovou politiku. Vysmívaly se právu a mstily se, což jsou pravdy, kterým se soused nad Vltavou musí postavit čelem. Evropské umění uzavřít mír se neobejde bez odpuštění a zapomnění. Integrace Evropy má usmiřující sílu, ale darem ji nedostane nikdo.

Americký plán na vznik nového ministerstva pro bezpečnostní otázky komentuje nezávislý bulharský list 24 Časa: Megaministerstvo převezme pravomoci více amerických ministerstev, osmi státních úřadů a více než sta vládních organizací a bude se soustředit na boj proti terorismu. Zrodilo se impérium, které se mělo zhroutit pod teroristickými útoky z loňského září. Jde o první změnu takového druhu v celé historii americké vlády. A změna americké vlády znamená změnu celého světa.

V deklarovaném boji proti terorismu hrozí, že určité svobody budou obětovány otázce bezpečnosti, varuje v této souvislosti německý Frankfurter Allgemeine Zeitung. Bezpečnost musí v posledku sloužit svobodě. V řadě zemí jsou však základní lidská práva - údajně jen dočasně - obětována zpřísňování bezpečnostních opatření. Abychom si všimli těchto tendencí, nemusíme zaměřit svůj zrak do Číny či Afghánistánu. Také v Evropě by se původně přechodná výjimečná opatření mohla přeměnit v cosi trvalého. Neměli bychom však pochybovat o tom, že na rozdíl od řady jiných částí světa bezpečnostní koncepty v Evropě slouží ochraně svobod.

Britská královna Alžběta II. má šéfa hudební skupiny Rolling Stones Micka Jaggera povýšit na rytíře. Podle londýnského listu Daily Mail jde o příklad pro to, jak vláda Tonyho Blaira znetvořuje systém čestných vyznamenání. Vyznamenáním Micka Jaggera je podle listu systém definitivně mrtvý. Jaggerův hudební talent je samozřejmě nesporný a řadě lidí přinesl radost. Jeho příspěvek k moderní hudbě je oceňován. Jméno Jagger je však neodlučitelně spjato také s drogami a ne zrovna ctnostným životem, a to z něj nečiní příliš věrohodný vzor.

Ivona Holá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme