Zahraniční noviny o aféře Dutroux

Světové noviny o únosu Korejce v Iráku, aféře Dutroux, incidentech v Ingušsku a o zápase s Německem.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Otřesený komentátor deníku Korea Herald píše, že upřímná soustrast a vroucí naděje, že je možno zachránit život mladého muže, vedly mnoho Korejců k výzvám, aby vláda vyhověla požadavkům jeho únosců a stáhla své jednotky z Iráku. Řada politiků se však k jejich celonočnímu bdění při svíčkách připojila jen proto, že to odpovídalo jejich opozičními smýšlení. "Důležitý je život, můj i tvůj," vykřikl nebohý Kim Sun Il před kamerou teroristů, ale všechno marné - únosci ho včera zabili.

Až do jeho zajetí většina Korejců chápala, proč se jejich země připojila k Americe a jejím spojencům a vyslala své vojáky do Iráku. Jižní Korea také potřebuje pomoc Spojených států, které chrání její bezpečnost proti jadernému nebezpečí ze severu, a tak je jenom přirozené, že jim zase musí pomoci v Iráku. Tato země byla až do války velkým trhem pro korejské vývozce a stavební firmy. Korea byla vůči konfliktu na Blízkém Východě neutrální a navzdory protestům Izraele formálně uznávala právo Palestinců na vlastní stát.

Kim Sun-il, který byl včera zavražděn, si jel do Iráku vydělat peníze na další studia. Na universitě se naučil arabsky a mohl proto pracovat jako tlumočník pro korejskou obchodní firmu zásobující americkou armádu. Před svým zajetím se chystal domů na oslavu otcových sedmdesátin. Padl však s několika dalšími cizinci do rukou teroristů, kteří ho využili k vydírání jihokorejské vlády, aby odvolala vojáky z Iráku. Stal se nevinnou obětí vlastní touhy po zemi, která mu připomínala jeho dětskou četbu pohádek o loupežníku Ali Babovi.

Aféra Dutroux to je záležitost, které se dnes detailně věnují všechny belgické deníky. Včera se totiž uzavřel belgický soud století soud v~Arlonu vyměřil nebezpečnému pedofilovi Marcu Dutrouxovi doživotní trest. Byl uznán vinným z únosů a znásilňování mladých dívek, z nichž dvě podle poroty zavraždil. 47letý bývalý elektrikář pohřbil zaživa An a Eefje a také svého kumpána. Verdikt o výši trestů si včera také vyslechli také další tři obžalovaní, kteří se podíleli na sérii zločinů, jež v polovině 90.let vyděsila celou Belgii.

Poslední teroristický incident v kavkazském Ingušsku rozebírá moskevská Nězavisimaja gazeta a hned úvodem připomíná, že úder směřoval proti nejobydlenějšímu bodu celé oblasti. Armáda na Severním Kavkaze dostala mnoho signálů, aby zejména v noci na 22. července zvýšila pohotovost. Čečenští bojovníci už několikrát projevili zálibu v symbolických datech. naposledy to prokázali 9. května při oslavách vítězství ve druhé světové válce, kdy zaútočili na promoskevské vedení své země.

Před pondělním útokem přišlo jasné varování - vůdce extrémistů Šamil Basajev slíbil v pátek na schůzce svých partyzánských velitelů, že Rusové musí počítat s neočekávanými a bolestnými údery, a stejně jasná slova pronesl i bývalý čečenský prezident Aslan Maschadov. Vládní reakce byla velmi podivná - náměstek čečenského ministra vnitra prohlásil, že Basajev a Maschadov každou chvíli něco vyhlašují, ale nikoho to prý nevystraší.

V Ingušsku, které přímo sousedí s Čečnou, je soustředěno velké množství ruských vojsk, a tak vyvstává otázka, jak to, že taková síla nedokáže zabránit akci dvou set teroristů. Během šesti hodinového přepadu se s nimi utkalo půldruhé desítky milicionářů, kteří zahynuli, protože jim nikdo nepřišel na pomoc. přitom ve stejné době probíhají na Dálném Východě velké manévry, které mají dokázat, že se armáda i námořnictvo dokáže za pár hodin přemístit ze Severního ledového oceánu do Pacifiku. zároveň ale celý svět vidí, jak pomalá a neschopná jsou federální vojska na Kavkaze, která mají bojovat proti zcela reálnému nepříteli.

Dnes sehrají čeští fotbalisté na Euru v Portugalsku zápas s výběrem Německa, který rozhodne o to, jestli výběr Rudiho Felera postoupí do čtvrfinále. Co před dnešním mačem píší německé deníky?

Německá naděje se jmenuje Michael Ballack, píše dnešní FTD. V rozhodujícím utkání proti Čechům musí tento středopolař z FC Bayernu bodovat. Jinak hrozí týmu Rudiho Völlera, že vypadne. Ballack na tiskové konferenci skutečně také vypadal ustaraně. Přiznává totiž, že na této pozici snad někdy už hrál, ale musí na to dlouze vzpomínat. Skutečnost je taková, podtrhuje deník, že naše jedenáctka má jedinou volbu, zvítězit. Co se týče mne, je mi docela jedno, kdo vstřelí gól, říká listu FTD spolkový trenér Michael Skibbe. Byli jsme mistři Evropy, a to je všechno, hlásí naopak titulek deníku Die Welt. Antonín Panenka, který před 28 lety vstřelil Němcům rozhodující vítěznou penaltu, vzpomíná na svůj fotbalový hattrick: "Žádné oficiální přijetí se tehdy v Praze nekonalo. Komunistický režim nám nepřipravil žádné mimořádné uvítání." Milióny fanoušků po celé ČSSR se ale radovaly. Radost německým slibuje fanouškům i Rudi Völler.

Reprezentační trenér dnes plánuje revoluční změnu: nasadí mládí. A tak by poprvé měl bavorský klučina, jak ho označuje dnešní Bild, Bastian Schweinsteiger nastoupit v základní jedenáctce. Ve svých 19 letech a se svou dravostí má Bastian šanci, tvrdí Völler.

Jan Černý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme