Zahraniční noviny o Afgháncích v americkém zajetí

Zahraniční tisk tentokrát píše na témata jako: palestinský teror opět sílí, Pákistán bez islamizace, afghánští zajatci v amerických klecích, jednání o problému Kypru a Dánsko Dánům - nejlépe bez cizinců. Podrobněji v přehledu zahraničního tisku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Při všech opomenutích v boji proti palestinskému teroru, která nutno vytknout Jásiru Arafatovi, je třeba konstatovat jedno: Arafat dlouho váhavě postupoval proti Hamásu, Islámskému džihádu a Lidové frontě pro osvobození Palestiny z obavy před palestinskou občanskou válkou, napsal německý list Süddeutsche Zeitung. Jak oprávněné byly tyto obavy, dokazuje výhrůžka, že Lidová fronta zavraždí vysoké funkcionáře Arafatova bezpečnostního aparátu, pokud nebude propouštěn na svobodu vůdce hnutí Ahmat Saadat.

Arafat sice může poukazovat na to, že po vyhlášení jeho příměří 16.prosince byl zabit pouze jeden Izraelec, kdežto ve třech týdnech předtím jich bylo 44. Izrael však Arafatovy snahy neocenil, neboť premiér Šaron chce Arafata udržet v pasti, do které ho zahnal. To je ovšem opět výzvou pro Lidovou frontu, Hamás a Islámský džihád, které na izraelské násilí rovněž odpovídají násilím. Šaron už desítky let hlásá, že s Palestinci nelze vytvořit stát - a chce o tom předvědčit zejména Evropu, která kromě výzev k míru bohužel nemá co nabídnout.

K vyhlášení boje pákistánského prezidenta proti nábožensky motivovanému terorismu v zemi poznamenává nizozemský Algemeen Dagblad:

Nový Pákistán Parvíze Mušarafa... musí 140 milionů Pákistánců osvobodit od jha islamizace, které na ně v sedmdesátých letech uvrhl tehdejší prezident Ziaul Hak. Tím se staly všechny společenské oblasti včetně nábožensky nezaměřených ozbrojených sil hřištěm militantních muslimských hnutí. Země byla hříčkou bezpráví a sektářského násilí a "svatá válka" byla vyvážena do Afghánistánu. Jestliže teď prezident Mušaraf extrémistická hnutí zakazuje nebo je omezuje striktními opatřeními - například při zřizování mešit a náboženských škol, musí přitom počítat i s tvrdým odporem.

Italská La Repubblica komentuje situaci kolem afghánských zajatců na americké základně na Kubě.

V klecích pro slepice na základně Guantanamo, kde 120 afghánských a arabských bojovníků čeká na ortel, co má s nimi Washington v úmyslu, začala druhá fáze války Trvalá svoboda (Enduring Freedom), kterou má být svět zbaven moru terorismu. Začala bez bomb a řízených raket - ne v Iráku, ne v Somálsku nebo v Jemenu, ale na Kubě, kde nevyzbrojený vojenský transportér poražené a bezbranné muže předává americké justici. Způsob, jak se s těmito muži zachází, ukáže, zda je vojenská a technická převaha na bojišti i převahou právní a morální a zda tato válka nebyla jen mstou.

Cena za členství v Evropské unii zřejmě vede Kypr k tomu, aby se soustředil na to nejdůležitější, napsaly londýnské Timesy. Po letech vleklého dialogu se teď vůdcové kyperských Řeků a Turků hodlají sejít k rozhovorům. Jednací program je bohatý a času je málo. Nicméně mají být jednání o asociační dohodě mezi Kyprem a EU uzavřena do konce roku.Vzhledem k nepřátelství a nedůvěře mezi oběma kyperskými stranami by bylo pošetilé doufat v bezvýhradný mír. Ale je to za mnoho let zatím nejlepší šance.

Stejně jako řada ostatních evropských deníků se i dánský tisk vyjadřuje k nové berlínské koalici sociálních demokratů a postkomunistů. Jutský Jyllands Posten například poznamenává:

Berlínští komunisté jsou opět tady. Teď si přirozeně říkají socialisté, protože komunismus je příliš zprofanovaný pojem. Je však nesporné, že neokomunistickou Stranu demokratického socialismu, teď součást koalice starosty Klause Wowereita, tvoří převážně starokomunisté. Tvrdí se, že nová berlínská vláda hodlá odbourat rozdíly mezi německým východem a západem.

Tato berlínská symbióza nepříjemně připomíná "kamarádšaft" západoněmeckých sociálních demokratů s někdejší kasárenskou NDR z osmdesátých let. Nástup nového berlínského senátu je přímou reprízou tehdejšího politického a intelektuálního selhání. Moci se dává přednost před svobodou. Zrovna v Německu by to odpovědní politikové měli nejlíp vědět.

Liberální kodaňský Politiken komentuje zostření cizineckých ustanovení v Dánsku.

Pokud budou napříště cizinci do země vůbec vpuštěni, píše list, pak jen na základě přímých ustanovení v mezinárodních konvencích anebo projeví-li nějaký podnik konkrétní a doloženou potřebu zvláště kvalifikované pracovní síly ze zahraničí... Jinými slovy: Dánsko Dánům - to je zřejmě na politice nové vlády to nejnepříjemnější. Na druhé straně je zachování etnické čistoty uzavřením hranic ve skutečnosti jen iluze, což celou záležitost ještě zhoršuje.

Petr Vavrouška, Olga Jeřábková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme