Zahraniční noviny o americkém strachu

Zahraniční tisk se věnuje tomu, že Američané se pořád bojí a Spojené státy že vedou dvě války. Na závěr se také dozvíte, že dinousauři byli kanibalové.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Kuvajt je jedinou arabskou zemí, která aktivně a otevřeně podpořila útok koalice vedené Spojenými státy na Irák - dnešní vydání listu Arab Times který v Kuvajtu vychází anglicky - přináší komentář, zamýšlející se nad způsobem, jakým informují arabská média o válce v Iráku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vybírá z něj náš zvláštní zpravodaj v Kuwait City Vít Pohanka.

Američané se v poslední době hodně změnili, myslí si kanadský Globe and Mail. Když potkáte Američana, máte chuť se ho zeptat: Z jaké jste planety? Jedenácté září a válka v Iráku vyvolaly v Američanech pocit zranitelnosti a strachu. To se obrátilo proti jejich severním sousedům. Tradičně dobré vztahy Spojených států a Kanady jsou teď na bodu mrazu nejen na diplomatické úrovni. Američané překřtili Kanadu na Severní Kubu či francouzského poskoka. Každý kanadský výrok na adresu Američanů vyvolává bouřlivé negativní odezvy. A my se obáváme, že útoky teroristů poškodily i tradiční americký smysl pro humor. Dodává kanadský deník Globe and Mail.

Možná daleko tvrdší boj než na iráckých frontách svádí Spojené státy doma. Jde o budoucí vládu a vztahy s okolním světem, domnívá se americký Washington Post. Klíčem k úspěšnému řešení této politické bitvy je obnova Iráku. Po svržení Saddáma Husajna musí hrát Američané prim. Je na nich, aby ustanovili novou vládu a dodali humanitární pomoc. To už si uvědomuje i americký senát. Poválečné operace na Blízkém východě ovlivní naše vztahy s arabským i celým světem na několik příštích dekád. A navíc mají přímý vliv na naši bezpečnost, upozorňuje Washington Post.

Před dnešní návštěvou prezidenta Václava Havla v Polsku uveřejnil deník Rzeczpospolita obsáhlý rozhovor.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vybírá z něj náš varšavský zpravodaj Pavel Novák.

Britský Independent přináší ve svém dnešním vydání zajímavou informaci o dinosaurech. Při podrobném zkoumání zubů několika exemplářů se zjistilo, že byli kanibaly. Zatím se ale neví, zda se dinosauři živili příslušníky vlastního druhu běžně, nebo jestli je k tomu dohnaly mimořádné podmínky. Tak se dnes chovají například myši, které pojídají své mladé v případě ohrožení. Skoro to tak vypadá, že se nakonec dinosauři navzájem snědli, spekuluje Independent.

Markéta Kaclová, Julie Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme