Zahraniční noviny o atentátu v tuniské Džerbě

Titulky dnešního čtení ze zahraničního tisku říkají: vyšetřování atentátu v tuniské Džerbě, protikatolické zásahy v Rusku, padající hvězda japonského premiéra a potíže slovenského ombudsmana.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Německý občan, zadržený v souvislosti s útokem na synagogu v Džerbě z 11. dubna, se s domnělým tuniským pachatelem atentátu seznámil již loni v Pákistánu. S odvoláním na interní dokumenty Úřadu pro výzkum kriminality o tom informuje nové číslo německého týdeníku Focus. 35letý muslim z Duisburgu Christian G. absolvoval spolu s dalším německým kolegou v loňském roce vojenský výcvik v Afghánistánu. Šest měsíců žil v zemi se svou ženou, která rovněž přestoupila na islám, a se třemi dětmi.

Kvůli vážné nemoci nejstarší dcery se údajně museli vrátit do Německa. Tuniský atentátník telefonicky kontaktoval Christiana G. krátce před výbuchem na ostrově Džerba, při kterém přišlo o život 16 lidí, z toho 11 Němců. Na Christiana G. jeho tři komplice z okolí Duisburgu je podána žaloba kvůli podezření ze zapojení do teroristických akcí.

Rusko odmítlo vpustit do země katolického biskupa Jerzyho Mazura, který se po výjezdu do rodného Polska vracel do své diecéze v sibiřském městě Irkutsk. Polský deník Gazeta Wyborcza cituje biskupa Mazura, podle něhož ruské úřady prohlásily jeho vízum za neplatné, ačkoli jeho platnost vyprší až v lednu 2003: "Nic mně neřekli, jen mně přikázali čekat. Nakonec mně oznámili, že se mám vrátit zpět do Varšavy." Biskup je na seznamu osob, které v Rusku zkrátka nejsou žádané. Příslušní činitelé mu pouze oznámili, že s tím nemohou nic dělat, protože jde o příkaz shora.

49letý Jerzy Mazur působí v Rusku od května 1998. Ucházel se o ruské občanství za prezidenta Borise Jelcina, ale bylo mu odepřeno. Jeden z úředníků mu suše sdělil, že nedostane občanství, dokud se neožení s Ruskou. Rozhodnutí Svatého stolce o vzniku nové diecéze na Sibiři vzbudilo velký protest pravoslavné církve. Od té doby zesílila protikatolická kampaň. Minulý týden například ruské imigrační úřady bezdůvodně anulovaly vstupní vízum italskému knězi Stefanu Capriovi.

Před rokem se na japonském politickém nebi objevil jako kometa - nyní však hrozí hvězdě premiéra Džuničira Koizumiho rychlejší zánik, než se čekalo, soudí rakouská Die Presse. Zvláštní na tom je, že čím větší je jeho popularita, tím tvrdší je pád. Mezi šedými byrokraty vypadal jako popstar a získal přezdívku "lev". Rychlé úspěchy se však nedostavovaly, slíbené reformy zapadly pod vrstvou prachu. Očekávání byla zkrátka příliš veliká. Koizumi sice zachránil stranu před zánikem, tuhý establišment liberálních demokratů však hrubě podcenil. Od Druhé světové války tu vládne monopolním způsobem - je to biotop, ve kterém kvete korupce. A je třeba mít opravdu "dlouhý dech", aby se podařilo rozrazit tak zkornatělý systém. Z toho, kdo to neumí, se stane padající hvězda.

Slovenský deník Sme komentuje svízelnou situaci nového ochránce lidských práv u našich východních sousedů. Ani měsíc po zvolení bývalého poslance Hnutí za demokratické Slovensko Pavla Kandráče ombudsmanem není známo, kde bude sídlit. Kandráč nedostává výplatu, nemá telefon ani zaměstnance a když chtěl jít na oficiální návštěvu k českému ombudsmanovi, půjčoval si auto od Úřadu vlády. Ombudsman má ochraňovat lidská práva a bojovat za ně, ale zatím bojuje zejména o svoji kancelář, poznamenává slovenský list. Kandráč se prý s lidmi zatím setkává v restauracích.

Aby ombudsman začal dostávat alespoň výplatu, musejí poslanci novelizovat zákon o státním rozpočtu. V zákoně o veřejném ochránci práv se totiž píše, že má mít vlastní rozpočtovou kapitolu. Ta však zatím neexistuje. Podobné problémy na Slovensku však nemá jen úřad ombudsmana. Stát vytvořil plno nových funkcí a úřadů bez dostatečného zabezpečení. S prostory má tradičně problémy Ústavní soud, župani a donedávna i nejvyšší státní úředník - předseda Úřadu pro státní službu.

Jan Šmíd, Ivona Holá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme