Zahraniční noviny o bezpečnosti v Iráku

Největší problém Iráku je bezpečnost, tvrdí deník Washington Post. Po pondělním atentátu na prezidenta irácké rady zavládla v zemi málem anarchie. Bushova administrativa přitom už vyzkoušela skoro všechno, aby násilí zastavila.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Od posílení vojenských jednotek, přes trénování policistů, až po dohodu s baathistickými generály. Nic nepomohlo. Bílý dům je úplně bezradný.

Jeho demokratická opozice se sice snaží, ale jediné řešení je podle ní předání moci NATO a OSN. To je hezká idea, ale členové aliance jako Francie nebo Německo jakoýkoliv zásah v Iráku odmítají. Ani víc amerických jednotek není řešení: jednak jich USA zase tolik nemají a pak další jednotky jen posílí odpor Iráčanů.

Washington Post řešení nabízí. Je ale potřeba, aby byl prezident Bush víc razantní. Musí pořád dokola vysvětlovat kongresu i veřejnosti, proč je potřeba zvětšovat armádu a posílat do Iráku další bezpečnostní složky. Musí oslovit své americké i evropské spojence. Prostě se nedržet vyjetých kolejí, nabádá svého prezidenta americký Washington Post.

Polský deník Gazeta Wyborcza nadepsal svůj dnešní komentář k poslednímu izraelskému útoku v Gaze jedním slovem: Jatka. V Gaze izraelská armáda spáchala masakr. Oficiální vysvětlení vojáků je groteskní. Výstražné odpálení rakety z vrtulníku s cílem zastavit demonstranty? Nebo snad střelba z tanků do opuštěného domu, aby se podařilo dav rozehnat? Předpokládejme, že Izraelci skutečně chtěli jen nahnat demonstrantům strach a ne je zabíjet. Ale při užití takových prostředků museli předpokládat, že mohou někoho zabít. Ruka se jim přitom ale nezachvěla. Izraelský pilot, který namířil raketu těsně vedle davu civilistů se ničím neliší od palestinského teroristy, který se v davu Izraelců vyhodí do povětří, píše v Gazetě Wyborcze komentátor David Warszawski. Masakr v Gaze zcela určitě splňuje znaky válečného zločinu. Nezdá se ale pravděpodobné, že by jeho pachatelé v Izraeli stanuli před soudem. Mezinárodní spravedlnost je bezmocná. Izrael totiž dohodu o Mezinárodním trestním tribunálu nepodepsal.

Na další čtyřleté období byl dnes uveden do úřadu tchajwanský prezident Čen Šuej-pien, který vyhrál v březnových kontroverzních volbách. Tchajwanský list Taipei Times píše o reakci Číny. Všeobecně se předpokládalo, že se bude snažit nového prezidenta ovlivnit. Ale Peking překvapil. Podle Taipei Times je z dokumentu vidět snaha zlepšit vzájemné vztahy.

V prohlášení se nejdřív nenápadně sděluje, že by Peking od Čena znovu rád slyšel takzvaných pět ne, které budoucí prezident navrhl už v lednu při svém zvolení: Čen po dobu své vlády nevyhlásí nezávislost, ani nebude svolávat referendum o nezávislosti, nezmění jméno země a nebude podporovat legislativní snahy o rovnocenné postavení Číny a Taiwanu. Také slíbil, že se nebude snažit odvolat společnou národní radu. Nakonec Peking popisuje, co podle něj ke stabilitě nevede: nesouhlas s pěti ne, snaha o nezávislost Taiwanu na Číně a podněcování protičínských nálad. Ačkoliv Čína odmítá nezávislost Taiwanu, přináší v prohlášení jasnou zprávu: když se budete držet našich doporučení, nebudeme mít spolu žádné problémy. To, že dokument vydala pár dní před Čenovou inaugurací, jasně ukazuje, komu je zpráva určena.

V Rusku se daří reklamě, píše deník Moscow Times. V zemi je velká tradice politických sloganů. V osmdesátých letech přišla do módy takzvaná vizuální agitace - obrovské plagáty politických činitelů pokládaly kolemjdoucím palčivé otázky. Časy se mění. Teď visí vedle Brežněva neméně monumentální reklama na firmu s elektronikou. Nejúčinnější je ale televizní reklama. A čím víc jí vidíte, tím víc vám připadá podobná jako ta socialistická propaganda, jenom technologie se od té doby zlepšily.

Většina reklam vůbec nesouvisí s tím, co prodává. Jde jen o to říct, že když nebudete mít počítač či telefon, ztrácíte smysl života. Slogany západních firem visí na každém rohu a nápadně připomínají politickou kampaň. Kritici těchto poměrů nejsou vyslyšeni: reklamní kampaně nás utvrzují v přesvědčení, že takový systém je správný. Přitom je stejně jednoduchý jako socialistická propaganda a taky se před ním neschováte, dodávají Moscow Times.

Pavel Novák, Alžběta Bajgartová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme