Zahraniční noviny o blízkovýchodní krizi

Zahraniční tisk píše o neradostných Velikonocích ve svaté zemi, o tom, že Britové truchlí pro svou královnu matku, a o holandském zákonu o euthanasii, který právě vstoupil v platnost.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Pokud si dnes lidé vybírají restaurace ne podle její kuchyně, ale podle její ostrahy, už dávno nejde o puntičkářství, napsal izraelský list Ha´aretz. Když slyšíte Palestince opakovat, že mají právo na návrat, a odvolávat se na sliby dané Ehudem Barakem, snadno uvěříte izraelským osadníkům a extrémní pravici, kteří říkají - "je lepší zabít je, než oni zabijí nás." Jinými slovy, dohoda z Osla o vytvoření dvou států pro dva národy, byla hozena do koše. Co tedy dál? Podle premiéra bude prozatímní řešení nabídnuto okamžitě, až utichnou zbraně. A pokud budou mít Palestinci štěstí a Benjamin Netanjahu se nestane příštím premiérem, bude možné hovořit i o nezávislém státu.

Nejsou to právě radostné Velikonoce, uvedl komentátor rakouské Die Presse. Důvodem není jen papež, který v těchto dnech podává obraz pomíjivosti a bolesti, ale především situace ve svaté zemi. Zaslíbená země je v plamenech. Po pravdě řečeno je spalována mnohem víc, než v kterékoliv předchozí blízkovýchodní válce. Ty totiž byly krvavé, ale znatelně ohraničené a vedené s určitým geostrategickým cílem. Válku v Palestině ale spaluje oheň, který nedává ani jiskru naděje na nový začátek, jak to dávají Velikonoce. A to i přesto, že velikonoční poselství jinak přináší světlo i v těch nejhorších, bezvýchodných situacích.

Britské noviny se v těchto dnech ohlížejí za životem královny matky, na jejíž adresu deník The Independent poznamenal: Smrt královny matky symbolizuje konec jedné éry. Díky svému datu narození a dlouhému životu reprezentuje dvacáté století. Byla to ona, kdo pomohl jejímu manželovi ukázat se po nástupu na trůn jako vůdce. Pomohla během druhé světové války sjednotit monarchii a její lid. Navíc byla díky své vážnosti a nesentimentálnímu pohledu na svět ztělesněním kontinuity monachie. Dnes i když Britové netouží po nahrazení monarchy voleným prezidentem, přetrvává mezi nimi názor, že neodvolatelnost krále nebo královny je v rozporu s principy demokracie. S dvacátým stoletím za zády by monarchie měla přehodnotit pravidla vlády ve století dvacátém prvním.

Včera vstoupil v Holandsku v platnost zákon o euthanasii, napsal australský The Sydney Morning Herald. Nizozemí se tak stalo první zemí, ve které je legalizováno zabíjení z milosti. Taková smrt je umožněna pouze lidem, kteří jsou vystaveni nepřetržitému, nesnesitelnému a nevyléčitelnému utrpení. Dvacet let přivírali holandští zákonodárci oči před prováděním euthanasie a ani dnes není nový zákon přijímán bez rozporů. Křesťanské skupiny i nezávislí experti z Úřadu vysoké komisařky OSN pro uprchlíky se obávají rizika, že by se milostivé smrti mohly stát v Nizozemí rutinními a necitlivými. Další odpůrci zákona poukazují na to, že by holandská iniciativa mohla zvednout vlnu tzv. euthanasiového turismu. Tomu by však měla předejít klauzule o dobrém a trvalejším vztahu mezi lékařem a pacientem.

Robert Mikoláš, Radka Průšová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme