Zahraniční noviny o boji proti terorismu

Britský deník Daily Telegraph se vrací ke včerejšímu nálezu výbušniny, která by teroristům stačila ke zničení několika ulic. Ještě před několika dny se ministr vnitra David Blunkett snažil upokojit obavy vyvolané slovy šéfa londýnské policie Sira Johna Stevense, že je pouze otázkou času, kdy teroristé zaútočí na Británii.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Policie tím možná přivolávala vlka, protože příliš mnoho temných varování a výzev k bdělosti, může přinést zcela opačný efekt - lidé je přestanou brát vážně.

V Londýně je pečlivě střeženo především metro a hlavní železniční stanice, ale policie dbá i na tak zvané "měkké" cíle, jako jsou bary a kluby. Tohle všechno je už léta známo, ale včera přišla novinka: lidé, kteří byli včera zatčeni pro podezření ze spojení terorismem, jsou převážně mladí britští muslimové s pákistánským příbuzenstvem.

Z jiného pohledu se na hrozbu terorismu dívá izraelský deník Jerusalem Post, který je přesvědčen o nezbytnosti arabských reforem.

Komentátor začíná hodně zeširoka, když píše, že je pozoruhodné, jak často fungují takzvaná "zjednodušená řešení". Zločinnost může opravdu snížit hrozba dlouhých trestů, nezaměstnanost může omezit pokles daní a na teroristy platí ofenzivní vojenské akce, přestože se tvrdí, že jen provokují další násilí.

Arabská reforma, která měla přispět k uklidnění situace na Blízkém Východě složitější a promyšlenější cestou, se nyní odkládá, protože pondělní celoarabský summit v Tunisku byl zrušen. Arabské státy se demokratických reforem spíše bojí. Egyptský prezident Husní Mubarak nedávno řekl, že jakmile před lidmi úplně otevřete dveře, vypukne okamžitě chaos. Podobný názor má i proslulý americký politolog Zbigniew Brzezinski, který se obává, že netrpělivé prosazování demokracie může mít nepředvídatelné následky.

Skutečnost, že se novými členy NATO staly i bývalé sovětské republiky, dnes suverénní státy Estonsko, Lotyšsko a Litva, nemohla nechat bez povšimnutí ruská tištěná média.

Přehrát

00:00 / 00:00

Z některých komentářů vybírá moskevský zpravodaj Českého rozhlasu Petr Voldán.

Mezi Kanadou a Dánskem se rozhořela arktická aféra! V kanadském deníku National Post jsme se dočetli, že na opuštěném a skalnatém Hansově ostrově se vylodilo dánské námořnictvo a vztyčilo tam vlastní státní vlajku, přestože jde o místo, kam podle Kanaďanů patří javorový list.

Dánské ministerstvo zahraničí si pozvalo vedoucího kanadské diplomatické mise v Kodani, aby s ním situaci neobydleného, ale o nic méně sporného území projednalo. Kanadský mluvčí dal vzápětí najevo, že jeho vláda nehodlá rozdmýchat bouři ve sklenici vody a dává přednost otevřené diskusi. Peter Jensen k tomu jménem dánského ministerstva zahraničí podotkl, že z aféry se určitě nevyvine mezinárodní incident, protože Dánsko nehodlá arkticky ostrůvek obsadit vojensky.

V kanadském parlamentu se mezitím rozpoutala bouřlivá diskuse - dánský stát si prý činí nárok na kanadské území a jeho válečná loď umístila bez povolení a bez varování dánskou vlajku na terorium, které jí nepatří. Stanovisko kanadského ministerstva zahraničí zní: "Hansův ostrov patří ke kanadskému území a žádné stanovisko dánského velvyslance ani jiného dánského představitele na tom nic nezmění."

Petr Voldán, Jiří Hošek, Jan Černý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme