Zahraniční noviny o bojovém plynu na bratislavské poště

V zahraničních novinách si přečtete, že italské ženy byly propuštěny z iráckého zajetí, o bojovém plynu na bratislavské poště. Kauza požáru lanovky v rakouském Kaprunu prý nekončí, objevují se nové skutečnosti. V Evropě se navíc snižuje nezaměstnanost.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Všechny světové deníky píší o propuštění dvou unesených Italek z iráckého rukojmí. Výjimkou není ani saúdskoarabský list Arab News. Stovky lidí provolávaly slávu a radovaly se před domem jedné z unesených žen. Návrat dvou Simon, jak byly ženy kvůli svým shodným jménům nazývány, vzbudil v celé Itálii obrovské nadšení. Dobrou náladou nešetřili ani představitelé státu a církve - k radostné události se vyjádřili italský premiér, prezident i papež Jan Pavel II., popisuje italské nadšení saúdskoarabský deník. Tři týdny bylo možné se o osudu obou humanitárních pracovnic jen dohadovat. Na stále pesimističtější náladě Italů měla svůj podíl také smrt novináře Baldoniho, kterého iráčtí únosci zavraždili v srpnu. Šťastný konec této události ale opět stmelil Itálii, píše se v saúdskoarabském listu Arab News.

Slovenské deníky věnují velký prostor události na bratislavské poště. Ta byla zamořena bojovým plynem. Kladou si řadu otázek, kdo a s jakým cílem mohl útok provést a proč tak dlouho chyběly informace. Všechny listy se shodují, že ministerstvo vnitra několikadenním mlčením zvýšilo strach obyvatel.

Přehrát

00:00 / 00:00

Z deníků vybírá bratislavská zpravodajka Radiožurnálu Renata Havranová.

Kauza požáru lanovky v rakouském Kaprunu stále není uzavřena a na světlo vycházejí další okolnosti. Ty sleduje také rakouský deník Die Presse. Katastrofě z listopadu roku 2000, kdy přišlo o život 155 lidí, bylo možné zabránit. Tento překvapivý závěr zveřejnilo státní zastupitelství v Salzburku. Státní zastupitel nesouhlasí se zproštěním obžaloby původně obviněných a ve svém odvolání teď tvrdí, že v Kaprunu nebyla přijata opatření, která mohla neštěstí zabránit. Soud první instance totiž nevzal v úvahu mezinárodní standardy, platné pro železnice, metra nebo výtahy, cituje ze zprávy list Die Presse. Při konstrukci lanovky bylo nutné vzít v úvahu také možnost požáru - hasicí přístroje nebo nouzová kladívka ale ve vozech chyběla. Katastrofě bylo možné se vyhnout také zavedením komunikace mezi cestujícími a obsluhou. Absence této možnosti vedla k naprosté bezmoci všech pasažérů, uzavírá rakouský list Die Presse.

Ekonomové jsou překvapeni snižováním nezaměstnanosti v Evropě, všímá si v dnešním vydání deník International Herald Tribune. Propast mezi mírou zaměstnanosti ve Spojených státech a Evropské unii je stále menší. Pro každého, kdo je zvyklý číst jen o tom, že evropská ekonomika zaostává za zbytkem vyspělého světa, je to překvapivá novinka, píše se v listu. Podle zprávy zveřejněné Evropskou komisí vzrostl v Unii počet zaměstnaných o čtyři miliony za poslední tři roky, v Americe ale jen o milion a půl. To je jeden z nejzajímavějších kontrastů, cituje autora zprávy deník International Herald Tribune. Důvodem snižování nezaměstnanosti v Evropě je podle analýzy především větší ochota zaměstnávat ženy,dále to je vytváření prací na částečný úvazek a také snížení sociálních dávek v některých zemích, uvádí závěrem americký list.

Martin Dorazín, Eliška Pastuszková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme