Zahraniční noviny o české vládní koalici

Slovenské Hospodárske noviny píší, že česká vládní koalice má kvůli unionistovi Tomáši Vrbíkovi další vážný problém, protože jí opět hrozí ztráta těsné většiny ve sněmovně. Vrbík byl podle slovenského komentátora v Unii svobody nejtvrdším kritikem vládní politiky a vadila mu i samotná účast jeho strany v koalici.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Pravicová Unie totiž musela sociální demokracii i levicovým lidovcům ustupovat v zásadních věcech a zrazovala tak svůj volební program. Slovenský novinář soudí, že náhradník rebelantky Hany Marvanové pravděpodobně urychlí krizi v Unii svobody, která se dlouhodobě zmítá pod prahem volitelnosti. Preference unionistů se dnes pohybují pod třemi procenty a stranický převrat asi není daleko. České vládní strany připouštějí, že Vrbíkův odchod je vážný problém, ale připomínají, že podobné potíže se už vyskytly několikrát a vláda je vždycky přežila.

Komentátor bratislavských Hospodárských novin se tedy ptá, jestli bude Vrbík tou poslední a nepřekonatelnou překážkou.

Jako člen nové generace evropských obchodníků, kteří se po celém světě pohybují stejně snadno jako jejich vrstevníci po rodném městě, pokládá Čech Petr Eisler za svůj domov většinou Evropu. Majitel softwarové firmy si nedávno otevřel kancelář v Londýně, ale na britských hranicích se cítí jako outsider, protože stále čelí otázkám, jak dlouho chce v zemi zůstat a jestli má s sebou dost peněz. Stejně se ho ptali i ve chvíli, kdy byl v doprovodu českého ministra průmyslu.

Mezinárodní deník International Herald Tribune k tomu podotýká, že v době, kdy má do Evropské unie vstoupit deset nových zemí, by se jejich občané mohli v Evropě už zase cítit doma a přesto mají dojem, že se od nich jejich kontinent stále odtahuje.

Tenhle pocit souvisí částečně s historií vzájemné nedůtklivosti evropských národů a částečně se spíše filosofickou než zeměpisnou hádankou, co je to dnešní Evropa. Francouzi jsou podle svých sousedů povýšení, Němci příliš organizovaní, Britové prý potlačují city a Italové jsou zase chronicky nedochvilní. Zdá se, že jakmile je více Evropanů pohromadě, začnou okamžitě zdůrazňovat své rozdíly, a vnější pozorovatel dojde snadno k závěru, že právě tímhle jsou si všichni podobní. Národní pýcha však může snadno sklouznout do bojovného nacionalismu nebo xenofobie a právě tady je asi temná stránka evropské integrace.

Rusko je prý připraveno účastnit se budování evropských sil rychlého nasazení. Píše o tom deník Nezavisimaja gazeta, ze kterého cituje moskevský zpravodaj Českého rozhlasu Petr Voldán:

Přehrát

00:00 / 00:00

P. Voldán: Tisk

Německý Frankfurter Allgemeine Zeitung připomíná, že že Maročan Munír Mutassádik má být znovu postaven před hamburský soud, který ho loni odsoudil k patnácti letům vězení. Při novém jednání má být jako svědek vyslechnut Ramzí Binalšíb, který u prvního líčení nemohl svědčit přímo, protože mu to nedovolily americké úřady, a záznam jeho výslechu byl z jednání německého soudu stažen. Mutassádik se přiznal, že znal únosce letadel, která narazila do newyorských mrakodrapů, ale popřel, že by něco věděl o jejich plánech. Opakovaně přitom tvrdil, že zmíněný Binalšíb mu to může dosvědčit. Federální soud, který odvolání vyhověl, prohlásil, že jeho rozhodnutí neovlivnil zprošťující rozsudek nad Mutassádikovým přítelem, který čelil stejnému obvinění.

K jeho osvobození přispěl dopis federálního kriminálního úřadu, který pochyboval, že 31letý Maročan věděl o útocích předem. Tuto informaci poskytli německým vyšetřovatelům jejich američtí kolegové, kteří zřejmě Mutassádikova svědka vyslýchali, ale nikdy to veřejně nepotvrdili.

Jak píše Frankfurter Allgemeine Zeitung, obhájci své úspěšné odvolání opírali o tvrzení, že Spojené státy neumožnily jedinému známému svědkovi, který se podílel na teroristickém spiknutí, aby vystoupil před hamburským soudem.

Petr Voldán, Jiří Černý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme