Zahraniční noviny o cestě Bushe po jihovýchodní Asii

Ariel Šaron a pozice Izraele na Blízkém Východě, diskuse o útoku Američanů na Irák, cesta amerického prezidenta George Bushe po jihovýchodní Asii: Taková jsou témata dnešního výběru ze zahraničního tisku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Současná výbušná situace na Blízkém východě je námětem mnoha komentářů a úvah v evropském tisku. Švýcarský list Berner Zeitung označil premiéra Šarona za nebezpečí pro Izrael. Je to zřejmě Šaronův cynismus, který nakonec přece jen vyburcoval z letargie mírové hnutí, píše list. Dokonce i z řad armády se ozval protest 240 rezervistů proti obsazování palestinských území. Není vyhnutí: Izrael musí sídlistě na palestinských územích vyklidit. Protože další zábor palestinské půdy ohrožuje přímo existenci Izraele.

Italský Il Messaggero píše, že každý druhý obyvatel Izraele se domnívá, že premiér Šaron už nemá situaci pod kontrolou. Objevují se pochybnosti o jeho strategii řešit problém vojenskou cestou a prosazuje se přesvědčení, že Šaronova politika "tvrdé ruky" bezpečnost Izraele nezajistí. List se dále obává, že americké plány zaútočit na Irák by mohly vyvolat Svatou válku ve světě islámu.

Saddám Husajn, píše dále deník, se nikomu nelíbí, ale arabské národy a vyznavači islámu na celém Blízkém východě by se po leteckých úderech Spojených států na Irák cítili povoláni vyjít do ulic a demonstrovat proti svým vládcům, které už beztak považují za příliš povolné vůči Američanům.

Lekce první etapy Bushovy cesty po Asii, kde Spojené státy v uplynulých 50 letech čtyřikrát vojensky intervenovaly - v Japonsku, Koreji, Vietnamu a naposledy v Afghánistánu - zní, že pružnost je cena za koalici proti terorismu, píše Corriere della Sera. Pokud se americký prezident domníval, že od Japonska dostane bianko-šek pro zahájení druhé fáze války, musel se spokojit jen s obvyklým ujištěním o solidaritě a slíbit, že Amerika bude "hledat i mírové cesty při neutralizaci zla" a že přitom dokonce využije Japonska jako vyjednavače, dodala La Repubblica.

Deník Basler Zeitung poznamenal, že Washington dosud nepředložil jediný důkaz o tom, že Severní Korea dodávala zbraně teroristům z Al-Kajdy. Možné to sice je, ale možné naopak je, že zbraně získali z Ruska nebo z Číny. Na každý silácký Bushův výrok bude nepochybně následovat ještě silnější ozvěna: Severokorejský rozhlas už označil George Bushe za "nejhoršího a válkou nejposedlejšího prezidenta v dějinách USA", uvedl švýcarský list a dodal, že na Dálném východě se bude zřejmě nutno připravit na novou politickou dobu ledovou.

Také konzervativní pařížský Le Figaro kritizuje americkou politiku vůči zbytku světa:

Spojené státy dělají to, co říkají: v Afghánistánu, na Filipínách, v Jemenu a brzy možná také v Somálsku. I v Alžírsku jsou zřejmě Američané nápomocni při honbě na islámisty. Možná je pohled Washingtonu na dění ve světě poněkud "jednostopý", pokud svou zahraniční politiku redukuje pouze na boj s terorismem, ale pravděpodobně si na to budeme muset zvyknout.

Časy Billa Clintona jsou pryč. Republikán George Bush nechce být ochráncem lidských práv a bojovníkem za světový mír. Narazil na nepřítele a umínil si, že válku s ním vyhraje. Je pomalu načase, abychom začali brát současného amerického prezidenta vážně.

Robert Mikoláš, Olga Jeřábková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme