Zahraniční noviny o dalších volbách na Ukrajině

Svobodná Ukrajina zvítězila. Šance pro čestné volby. 17 dnů k vítězství. Takovými titulky nadepisují dnešní polské deníky články o situaci u svých východních sousedů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Varšavského zpravodaje Českého rozhlasu Pavla Nováka zaujal komentář v listu Rzeczpospolita s titulkem "Těžký úkol Juščenka", který označil včerejší den za další zlomový moment v životě Ukrajiny.

Klid a mír přinesl souhlas prezidenta Kučmy s opakováním druhého kola voleb podle změněného zákona, který sníží možnost falšování, což téměř zaručuje vítězství Juščenka. Ke klidu přispěl podle komentáře listu také souhlas lídra opozice se změnami Ústavy, podle které bude mít od září příštího roku prezident, tedy téměř určitě on, velmi úzce stanovené pravomoci. To je oficiální verze. Neoficiálně se v Kyjevě mluví o tom, že Juščenko zaručil Kučmovi bezpečnost jeho rodiny a ochranu před odpovědností za zneužívání moci. Dnes se dá jen těžko říct, co tento kompromis, kromě Juščenka jako prezidenta, přinese. Píše Rzeczpospolita. Musíme si přát, aby Juščenko nezklamal své revolucionáře. Aby se mu během několika měsíců, které bude mít k dispozici, podařilo rozbít mafiánské struktury Kučmova státu, aby se jeho Ukrajina stala jinou zemí. Aby chtěl získat a získal důvěru Západu. A také aby zažehnal hrozbu rozpadu země a měl dobré a poctivé vztahy s Ruskem. To všechno bude velmi těžké, uzavírá dnešní Rzeczpospolita.

Kde je Evropa? Ptá se americký Washington Post v komentáři k situaci v súdánském Dárfúru. Před několika měsíci tam přijela komise, která měla vyšetřit, zda sto tisíc mrtvých opravdu znamená genocidu. Její mise by měla být pomalu u konce, ale v Dárfúru se vraždí dál, upozorňuje list. Chartúm proti tomu nic nedělá. A stejně tak Evropská Unie. Není překvapující, že ani OSN nedokázala překonat svou tradiční paralýzu. Tragické "nikdy více" se znovu opakuje.

To Spojené státy byly první, kdo vraždění v súdánské provincii označil za genocidu, chválí deník. Uvažovaly dokonce o vojenské intervenci. Pošramocená pověst Ameriky v muslimském světě a soustředění jejích jednotek v Asii to bohužel neumožnily. Zájem Evropy o Dárfúr je přitom jen líbivá fasáda. Do africké pouště nevyrazí ani jeden voják pod evropskou vlajkou. Evropská zahraniční politika prostě běží mechanicky dál. I když stojí tváří v tvář vyhlazování, kritizuje americký Washington Post.

Reformu amerických tajných služeb komentuje saúdskoarabský list Arab News.

Reorganizace, kterou včera schválil Kongres, se netýká jen CIA a FBI, ale i dalších třinácti tajných služeb. Spolupráce mezi nimi je bídná a komunikace vázne. Nejsou ale reformy jen jakousi politickou výkladní skříní? Dokáží opravdu něco změnit, ptá se list. Naráží tak na argument, že tajné služby mohly zabránit útoku na newyorská dvojčata jedenáctého září 2001.

Tajné služby tušily nebezpečí od Al Káidy. Útokům ale nemohly zabránit, protože nedostaly potřebné pokyny. A v tom je problém. Tajní agenti říkají politikům jenom to, co chtějí slyšet. Bushova administrativa prostě není nakloněna expertízám tajných služeb. To se ostatně ukázalo už před válkou v Iráku.

Nastává období vánočních koled a podnikových večírků a Vy máte čtyři hodiny na to přemluvit šéfa u baru, píše dnešní vydání listu Australian. V zemích, kde jsou zvyklí slavit svátky alkoholem, přichází čas příležitostných pijáků. V tomto měsíci se během požitkářských orgií zkonzumují miliony litrů piva a vína. Podle loňského výzkumu centra pro léčení závislostí je příležitostné pití nejnebezpečnějším způsobem požití alkoholu. Ročně přijde na skoro sedm miliard dolarů na nemocenských, absencích v práci, úmrtích či zraněních.

Mezi mladými do dvaceti pěti let pije nárazově až třetina Australanů. Ohroženy jsou i ženy okolo čtyřiceti let a profese, kde se pití v práci neakceptuje, ale přitom se očekává. Jde hlavně o lékaře, právníky, vojáky a pracovníky v médiích. Podle některých výzkumů tak australští muži vypíjí víc než dvacet osm skleniček alkoholu za víkend, ženy čtrnáct. Austalská vláda má v plánu omezit obchod s alkoholem. Ale nejlepší způsob, jak se s nárazovým pitím vypořádat, je najít si jiný způsob, jak si užít jeden druhého, doporučuje australský deník.

Pavel Novák, Jiří Hošek, Julie Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme