Zahraniční noviny o dánském předsednictví EU

Zahraniční tisk píše o tom, že George Bush prozřel, co se týče Blízkého východu, že se problémy dnešního světa koncentrují z velké části v Africe nebo o tom, co přinese dánské předsednictví Evropské unie.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Americký prezident George Bush si zaslouží uznání. Jako první světový vůdce pochopil, že palestinské diktátorství podněcuje spíš válku než mír, napsal dnes izraelský deník The Jerusalem Post.

Bohužel ale založil svou vizi na mylném předpokladu, že je možné v průběhu několika příštích měsíců uspořádat svobodné a spravedlivé palestinské volby. Překážkou je nesvoboda tisku i palestinský bezpečnostní aparát. Nejrůznější palestinské policejní síly mají dohromady okolo padesáti tisíc členů, což je podle Amnesty International zřejmě nejvyšší procento policistů vůči civilnímu obyvatelstvu. Rozpustit soukromé armády, obnovit svobodu tisku a zrekonstruovat hospodářství není možné do ledna 2003, na kdy byly nové volby naplánované. Není ale naděje, že by bez zdolání těchto překážek povstal z voleb někdo jiný než staří vůdci, dodává The Jerusalem Post.

Téměř všechny politické a sociální problémy tohoto světa se hromadí v Africe, poznamenává dnešní Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Proto je setkání nejmocnějších světa v Kanadě zklamáním v tom, že nedokázali najít pro budoucnost Afriky komplexnější řešení. Přesto už skutečnost, že se daný problém dostal na pořad jednání, je pokrok. Peníze přijímali afričtí vládci vždy rádi. S takzvaným novým programem rozvoje Afriky bude ale poskytovaná pomoc vázána na splnění podmínek, které zalívají čela některých vládců studeným potem. Státy by měly být demokratické a chránit lidská práva. Lidé jako Robert Mugabe pak mohou získat pocit, že bohatí chtějí daným programem postavit jejich lid proti nim. A opravdu, i když to dárci nechtěli, musejí s možností dočasného propuknutí násilí počítat.

Dánské předsednictví Evropské unie vsází vše na kartu rozšíření, uvádí dnes švýcarský Tagesanzeiger.

Pokud se má Evropská unie rozšířit o desítku nových států do roku 2004, musí být jednání uzavřena do letošního prosince. Čas je neúprosný, prostor pro velké diskuse chybí. Rychlé tempo si žádá svou cenu. Zdaleka ne všichni z deseti kandidátů splní do roku 2004 vstupní kritéria, zejména pokud jde o nezávislost justice nebo bezpečné potraviny. Komise Evropské unie proto bude muset při podzimním prověřování připravenosti zemí přimhouřit oko. Dánové dostali příležitost poukázat na rizika, která s sebou rozšíření nese. Přesto i oni hovoří jen o historickém okamžiku a ne o jeho dopadech, dodává švýcarský Tagesanzeiger.

U příležitosti pětiletého výročí od navrácení Hongkongu Číně vyzval čínský prezident Ťiang Ce-Min obyvatele Hongkongu, aby podporovali ústřední i místní vládu, napsal dnešní hongkongský Standard.

Hongkong se potýká s nízkým sebevědomím, zaviněným dvěma recesemi v průběhu posledních čtyř let. Nezaměstnanost se v té době vyšplhala na rekordních sedm procent a ekonomický růst poklesl na necelé jedno procento. Pravicoví aktivisté navíc poukazují na to, že občanská práva byla v průběhu let minulých poškozována. Přesto demonstrace, které na několika místech doprovázely oslavy sloučení, dokazují, že Hongkong se od pevninských měst liší. V nich totiž zůstává jakýkoliv projev nesouhlas nevyslyšen, dodává hongkongský Standard.

A ještě jedno výročí jihovýchodní Asie slaví. Jak dnes připomíná singapurský Business Times, po hospodářském kolapsu z července 1997 jihovýchod Asie konečně znovu ožil.

Počet chudých Jihoasijců je dnes nižší, výsledky bank nadějnější a vývozy uvnitř i vně regionu vyšší, než před krizí. Měnové kurzy jsou pohyblivější, nejsou nadhodnoceny a finanční organizace jsou silnější. Je na obyvatelích a vůdcích jednotlivých států, jakým způsobem a jakým tempem provedou reformy, aby vytvořili stabilní investiční atmosféru. Jakou cenu by si mohl jejich omyl vyžádat dokázaly palcové titulky novin před pěti lety.

Jiří Hošek, Radka Průšová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme