Zahraniční noviny o egyptském summitu

O čem se dnes dočtete v zahraničním tisku? Výsledek egyptského summitu vidí Izraelci růžově, Arabové naopak černě, oživení transatlantických vztahů se prý neobejde bez otevření nepříjemných témat a v Číně oslavují příchod roku kohouta.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Arabské i izraelské noviny komentují včerejší setkání vrcholných představitelů Izraele i Palestiny v egyptském Šarm aš-Šajchu. Izraelský list Haarec vnímá výsledky egyptského summitu jako začátek nové cesty. Schůzka v Šarm aš-Šajchu nebyla setkáním, které rekapituluje dosavadní úspěchy či neúspěchy, píše list. Je to začátek nové mírové cesty, a zároveň konec čtyřleté éry palestinské intifády. Nejdůležitější výsledek schůzky se samozřejmě týká ukončení násilností.

Je to vůbec poprvé, kdy lídři obou stran Šaron i Abbas jasně vyhlásili konec nepřátelství, podotýká deník. Tato konference byla malým, ale významným krokem směrem k dalším diskuzím o závažných tématech o hranicích, Jeruzalémě, osídlení a emigrantech. Neměli bychom však zapomínat, že předchozí konference v Madridu a Oslu zkrachovaly právě na těchto bodech. Účastníci summitu Šarm aš-Šajchu by to měli mít na paměti, varuje izraelský list Haarec.

Arabské deníky už výsledek schůzky tak růžově nevidí. Podle syrského listu Syria Times všechna dosavadní jednání ukázala, že izraelská vláda ve skutečnosti vůbec nechce vrátit práva Palestincům a prosadit mír na Blízkém východě. Izraelští politici jen manévrují a předstírají, že se vrátili k jednacímu stolu, tvrdí list. Egyptský summit jen ukázal, že izraelská politika je míru velice vzdálená.

Okupace Palestiny, návrat emigrantů do jejich domovů, odchod Izraelců z Jeruzaléma a dalších arabských míst, která od roku 1967 okupují , o těchto tématech Ariel Šaron odmítá mluvit. Namísto toho požaduje od Palestinců záruky bezpečnosti a zničení teroristické infrastruktury. Co vlastně za to Izraelci nabízejí, ptá se syrský list. Propustí pár stovek palestinských vězňů a dál si budou diktovat vlastní podmínky "mírového řešení", konstatuje syrský list Syria Times.

Evropskou cestu americké ministryně zahraničí Condoleezzy Riceové komentuje severoamerický list The Washington Post. Vypadá to na začátek nové transatlantické éry - ovšem zatím velice křehký začátek, uvádí list. Riceová v Paříži nešetřila výroky o oživení vztahů, ovšem pouhé vyjádření důvěry může těžko pohřbít všechny minulé výroky a stará nepřátelství. Bushova administrativa bude stále čelit oponentům z řad evropských zemí a ani tolik skloňovaný blízkovýchodní proces, do kterého se Spojené státy zapojily, se neobejde bez komplikací.

Ministryně Riceová včera v Paříži vyzdvihovala důležitost a účelnost transatlantických vztahů, ale zcela ignorovala mnoho témat, které oba kontinenty rozdělují: například Mezinárodní trestní soud, Kjótský protokol a globální oteplování nebo postoj k iránskému jadernému nebezpečí. Pokud se neotevře diskuze také nad těmito tématy, zůstanou slova o oživení vzájemných vztahů jen pouhou iluzí, soudí severoamerický list The Washington Post.

Napětí ve slovenské vládní koalici, které vyvolalo stažení trestního zákona z parlamentu, se věnují všechny slovenské deníky. Ministr spravedlnosti Daniel Libšic po svém rozhodnutí prohlásil, že zákon měl být přísný vůči organizovanému zločinu a mafii.

Přehrát

00:00 / 00:00

Z deníku Pravda cituje bratislavská zpravodajka Radiožurnálu Renata Havranová.

V Číně začal rok kohouta. Součástí bujarých oslav jsou i tradiční novoroční trhy. Lidé zde nakupují malé dárky a věří, že jim tyto drobnosti přinesou v novém roce štěstí. Právě tato tradice podle honkongského listu Standard přináší štěstí ještě někomu jinému studentům. Trhy jsou totiž ideálním místem, jak si trochu přivydělat.

Studenti na trzích prodávají všechno od tradičních papírových čepic přes peněženky z falešné leopardí kůže až po načechrané hračky připomínající kuřata. Prodávání na novoročních trzích je mezi studenty velice oblíbené. Jednak si vyzkouší svoje obchodnické schopnosti a naučí se vzájemně spolupracovat. Ale hlavně se na trzích dobře baví a užijí si spoustu legrace, dodává honkongský list The Standard.

Robert Mikoláš, Zuzana Boleslavová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme