Zahraniční noviny o eskalaci blízkovýchodního násilí

Zahraniční tisk dnes píše o eskalaci násilí na Blízkém východě, průběhu operace NATO v Makedonii a odvysílaném telefonickém interview Slobodana Miloševiče z haagského vězení.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britské konzervativní Timesy k situaci na Blízkém východě poznamenávají:

Izraelci a Palestinci jsou de facto ve válce. Ze smlouvy uzavřené v Oslo už nezbylo nic. Obě strany teď pravidelně porušují ducha, literu i politický záměr toho, co bylo kdysi v Norsku podepsáno. Incidenty o víkendu a na přelomu týdne...by měly svět a hlavně Spojené státy vyburcovat z poklidu: eskalace blízkovýchodního konfliktu se zdá nevyhnutelná. Pokud se Arafat a Perez setkají - a svět stále doufá, že se tak stane - pak je tu ještě slabá naděje, že se dialog obnoví.Všichni však si musí být vědomi, že Arafatovy možnosti dodržet, co slíbil, jsou omezené. A nebude-li izraelská veřejnost přesvědčena o tom, že jí rozhovory zajistí víc bezpečnosti, pak tlak dále poroste - ne však směrem k dalším mírovým rozhovorům, nýbrž směrem ke tvrdším vojenským zásahům.

Moskevská Izvěstija se domnívají, že po krvavém víkendu jsou jakékoli rozhovory mezi Izraelci a Palestinci zhola nemožné - včetně chystaného setkání Šimona Pereze s Jásirem Arafatem. Podle listu teď o tom nemůže být řeč. Na myšlenku postupného snižování násilí můžeme zapomenout. Na Blízkém východě se vytvořila podivná tradice: čím víc se tam mluví o míru, tím častěji se střílí. Palestinské povstání dříve nebo později skončí - ovšem až kontrahenti dosáhnou svých cílů. Zatím mají obě strany dostatek důvodů k boji.

"Řekni, kde ty zbraně jsou...", začíná parafrází textu známé protiválečné písně svou poznámku k Makedonii rakouská Die Presse - a dále uvádí:

Pokaždé, když na politické scéně začnou hrátky s čísly, je nutná skepse. Jde přitom o bagatelizování, zastírání anebo o čistou propagandu. Stejně jako teď v Makedonii: Povstalci z albánské UČK chtějí jednou odevzdat dva tisíce, pak zase tři tisíce kusů zbraní, NATO chce posbírat 3500, vláda ve Skopji by jich ráda viděla pohromadě 60-100.000, a mluví se i tom, že zbraní je v oběhu asi jeden milion.

Tato hra - v Makedonii i v jiných krizových oblastech - je založena na dvou věcech: především na nestoudné chvástavosti. UČK předstírá, že nemá víc než 2500 kusů zbraní. NATO chce sebrat o tisíc víc - a přitom všichni vědí, že čísla nemohou souhlasit. Zadruhé se přitom pomíjí, že mezinárodní obchod se zbraněmi i po odevzdání jakéhokoli počtu pušek a granátů v případě potřeby opět pokvete. Sběrnou akcí NATO se tedy tento balkánský problém v žádném případě nevyřeší.

K telefonickému interview jugoslávského ex-prezidenta Miloševiče pro americkou televizi z vězeňské cely v Haagu poznamenal nezávislý nizozemský Algemeen Dagblad:

Tím Slobodan Miloševič překročil hranice přípustnosti. Varování osob zodpovědných z pověření OSN za dohled nad válečnými zločinci zřejmě nestačilo. Miloševičovi je nutno vzít příležitost, aby své pomstychtivé ideje mohl bez zábran šířit po světě. On a jeho nenávistná manželka chtějí využít zbytků jejich obávaného vražedného režimu, aby zachránili, co se dá. Čím více možností k šíření svých scestných názorů dostanou, tím více podkopávají legitimitu tribunálu. Na to může být jen jedna odpověď: Miloševič smí mluvit, až nastane čas. Zatím je však třeba člověku, který napáchal tolik zla, důrazně zavřít ústa.

Britský The Independent žádá na nadcházejícím říjnovém setkání Commonwealthu v Brisbane ostré odsouzení režimu zimbabwského prezidenta Roberta Mugabeho.

Jak bývá u diktátorů obvyklé, je pro ně mezinárodní prestiž důležitá. Důležité ovšem také je, aby politikové zemí britského společenství národů - tj. nejen Tony Blair a politikové z ostatních převážně "bílých států" - pozvedli hlas proti tyranovi, za nějž se všichni Afričané stydí, černí stejně jako bílí. Na minulé schůzce Commonwealthu v jihoafrickém Durbanu se o vraždách, mučení a vykonstruovaných obviněních proti politickým odpůrcům v Zimbabwe nikdo ani slovem nezmínil. To už se nesmí stát.

Robert Mikoláš, Olga Jeřábková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme