Zahraniční noviny o evropském postoji k Iráku

Evropský postoj k Iráku, tahanice o sestavování vlády v Rakousku a politické prozření Turecka. Právě těchto témat se dotýká dnešní Výběr ze zahraničního tisku.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Belgické listy komentují výsledky mimořádného summitu Evropské unie k Iráku a zaznamenávají postoje kandidátských zemí. Deník Le Soir si všímá toho, že díky přijatému kompromisu Starý kontinent konečně působí jednotně.

Přehrát

00:00 / 00:00

Z listu vybíral bruselský zpravodaj Českého rozhlasu Milan Fridrich.

Neomezené pokrytectví. Takový je titulek komentáře, který vyšel v izraelském deníku Haarec. Zabývá se postojem Francie a Německa k případnému konfliktu v Iráku.

Spojené státy pomohly Evropě v průběhu dvacátého století třikrát za první a druhé světové války a v dlouhém období Studené války. Ovšem vděčnost není součástí evropské zahraniční politiky, zatímco pokrytectví ano. Za poslední roky se toho moc nezměnilo.

Vroce 1990 Saddám Husajn oznámil, že vlastní chemické zbraně a že v případě útoku na Irák rozpoutá oheň, který zničí polovinu Izraele. Žádná reakce se nekonala. Francie byla příliš zaměstnaná prodejem moderních zbraní Bagdádu.

Francouzská politika dnes sleduje svoji tradiční linii. Chirac se spojil se svým německým sousedem a bojují proti "agresivním plánům" americké supervelmoci. Francie a její evropští spojenci jsou opravdu důslední ve svém pokrytectví. V Organizaci spojených národů to dokazují neustále. Každé protiizraelské hnutí má jejich podporu, tvrdí Haarec.

Neprotestují, když je reprezentant Libye nominován do Výboru pro lidská práva a nevynechají žádnou příležitost, aby podpořili Arafata a palestinské teroristy. Evropská politika se nemění. Pokud by se však Francii a Německu podařilo zabránit vojenské operaci v Iráku a Husajn by v budoucnu pohrozil zbraněmi hromadného ničení, budou ještě rádi hledat americkou ochranu, poznamenává izraelský list Haarec.

Turecko by si mělo uvědomit, že žije v politické realitě. A nemělo by mlčet, když se schyluje k válce na jeho vlastních hranicích, domnívá se turecký list Turkish Daily News.

Irák vlastní 10 procent světové produkce ropy a spoustu zásob, které ještě nebyly využity. Nedávno zveřejnil americký energetický úřad zprávu, že vzhledem k rostoucí spotřebě ropy budou muset Spojené státy v příštích pětadvaceti letech zvýšit dovoz ropy z 25 procent na 70 procent její světové spotřeby. Tato čísla nevysvětlují válku, ale mohly by napovědět, proč se Američané tak aktivně zapojují do konfliktů v Afghánistánu a na Blízkém východě, podotýká turecký list.

Spojené státy nemají důkaz o existenci nukleární a chemické výzbroje Iráku, ale vědí lepe než kdo jiný, kolik zbraní Irák má, jednoduše proto, že v íránsko-irácké válce tyto zbraně Bagdádu sami dodávali. Je ovšem také pravda, že v nedemokratických režimech Blízkého Východu se rodí teroristická hnutí.

Americká bezpečnostní politika teď zahrnuje celý svět a její nové pojetí zahraniční politiky bude znamenat změny v geografii Blízkého východu. Turecko je součástí této geografie, proto by mělo hlasitěji říkat svůj názor a hájit svoje zájmy, soudí Turkish Daily News.

Půl roku bylo Rakousko vinou politické sebevraždy Svobodných paralyzováno, píše rakouský deník Die Presse. Pak proběhly volby a od té doby se jedná o koalici. Jeden rok politické nečinnosti však může znamenat hospodářský propad a recesi. Není žádným překvapením, že ekonomika už je trochu nervózní. Nyní to vypadá tak, jako by byl čas nečinnosti téměř zbytečný. Koaliční jednání ztroskotala a ke slovu přichází staronová koaliční varianta. A to vůbec není dobrá zpráva pro ekonomiku, konstatuje rakouský list Die Presse.

Jiří Hošek, Zuzana Boleslavová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme