Zahraniční noviny o Haiderově výhrůžkách

Rakouský kancléř Wolfgang Schüssel v deníku Die Presse ostře kritizoval pohrůžky korutanského hejtmana Jörga Haidera, který chce zablokovat vstup České republiky do Evropské unie, nebude-li odstavena z provozu jaderná elektrárna Temelín. Zahraniční tisk mluví také o nepokojích na Blízkém Východě a v Severním Irsku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rakouský kancléř Wolfgang Schüssel v deníku Die Presse ostře kritizoval pohrůžky korutanského hejtmana Jörga Haidera, který chce zablokovat vstup České republiky do Evropské unie, nebude-li odstavena z provozu jaderná elektrárna Temelín. "Jakákoli forma hrozby mě znepokojuje," prohlásil rakouský kancléř. Podle jeho slov taková hrozba nemá smysl, protože Temelín tím není bezpečnější a Haiderovi Svobodní tak jen odsunují Rakousko na periferii Evropy, místo aby jej přivedli do jejího centra. Kancléř Schüssel se tak připojil ke své ministryni zahraničí Ferrero-Waldnerové, která Haiderovy postoje proti České republice kritizovala už v pondělí.

K trvalému úsilí o zachování míru v Makedonii ohrožené občanskou válkou napsal levicový maďarský Népszabadság: Jakýkoli další vývoj závisí na tom, kolik politické a vojenské vůle hodlá Amerika nasadit pro vynucení kompromisu mezi slovanským maximalismem a albánským maximalismem. Pokud to bude dost, je jasné, co bude následovat: Washington se stane protektorem "nové Makedonie", stejně jako tomu bylo v Bosně a v Kosovu. Nebudou pak vládnout ani Makedonci, ani Albánci, nýbrž úředníci světové velmoci. Bez nich nejde nic.

Klid před bouří panuje i na Blízkém východě. Zásada "oko za oko" má v tomto regionu opět převahu. Kvůli přepadům Židů vraždí Izrael Araby, kvůli zabitým Arabům přepadávají palestinští bojovníci Židy. Během tří set dní palestinského povstání - tak zvané intifády - už přišlo o život víc než 500 Arabů a stovka Izraelců.

Palestinské vedení chce Izraeli dokázat, že je schopno zmobilizovat ještě mnoho svých stoupenců, navazuje tematicky nizozemský De Volkskrant. K tomu je Jeruzalém mimořádně vhodný, protože na obou stranách není téma, které by vzbuzovalo tolik emocí. Je načase, aby mezinárodní společenství - to znamená Amerika - vytvářelo na obě strany větší tlak, aby se vzdaly své dosavadní politiky "statu quo". Nic totiž nelze tak stěží udržet na uzdě jako nábožensky inspirované násilí.

Jak informoval izraelský tisk, vláda a tajné služby země vycházejí z informací, že palestinský prezident Jásir Arafat nařídil zesílení teroru proti Izraeli. Na základě této obavy byla některá palestinská města na západním břehu Jordánu, mimo jiné Betlém, Tulkarem a Ramalláh hermeticky uzavřena. Izraelský ministr obrany Benjamin Ben-Elieser řekl deníku Jediot Achronot, že Jásir Arafat se snaží zatáhnout celý region do totální eskalace. Současně varoval Palestince, že dělají chybu, pokud se domnívají, že se Izrael se současnou situací smíří.

Rakouský Kurier k napjaté situaci v severním Irsku poznamenal:

Převážná většina lidí v severním Irsku si nepřeje nic toužebněji než politickou normalitu. Mizivě malá radikální menšina ale vrhá zemi neustále do výjimečného stavu. Přitom jsou extrémní protestantské bojové skupiny, které se Londýnem i Belfastem cítí zrazeny, přinejmenším stejně nebezpečné jako IRA. Ústupky někdejšímu nepříteli jsou v očích mnoha Severních Irů stále ještě chápány jako slabost. To ztěžuje cestu zpátky k jednacímu stolu, kdy jde v podstatě o dávno dojednané odzbrojení šílených paravojenských oddílů. Ty lze do patřičných mezí odkázat jen tehdy, dospějí-li strany v Ulsteru k závěru, že jiná alternativa k odzbrojení neexistuje.

K politické debatě v Itálii po krvavých střetech během konání summitu G-8 v Janově poznamenává tamní La Repubblica:

Prezident Carlo Ciampi vyzývá vládní koalici i opozici k respektování dvou základních principů demokracie: principu pravdy a principu odpovědnosti. V oněch tragických třech dnech G-osmičky rozpoutali extremisté násilnou guerilu, která si vyžádala jeden lidský život, stovky raněných a milionové škody. Bezpečnostní složky reagovaly energicky, někdy excesivně nad únosnou míru a snad i nad míru přípustnosti. Pokud to tak bylo, je třeba to vědět. Jestliže se někdo dopustí chyby, musí se zodpovídat své zemi.

Jiří Hošek, Olga Jeřábková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme