Zahraniční noviny o honu na ostřelovače

Sobotní irské referendum, hon na neznámého ostřelovače u Washingtonu a incident mezi anglickými fotbalovými fanoušky a bezpečnostní službou, při němž létaly vzduchem kulky.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Sobotní hlasování bylo skutečným vítězstvím elity nad lidem. Irský premiér Ahern byl jednoduše odhodlán, změnit výsledek prvního hlasování. A povedlo se mu to - zřejmě i díky tomu, že mezitím změnil pravidla hlasování. Zákon o referendu přitom předložil krátce před Vánocemi a jednalo se o něm jediný den. Ani to ale premiérovi nestačilo. Spojil proto otázku smlouvy z Nice s hlasováním o irské účasti v tzv. evropské armádě. Mnoho zastánců neutrality tím přiměl hlasovat pro smlouvu z Nice. Irská zkušenost dokazuje, že pokud jde o evropskou integraci, není rozsudek lidu nikdy konečný. Kdo je proti, musí opakovaně vyhrávat. Kdo ale hlasuje pro, stačí mu jedno jediné vítězství, uzavírá The Daily Telegraph.

Pokaždé, když evropská integrace postoupí o krok dál, vznikají těžkosti, poznamenává pařížský list Les Echos. Odmyslíme-li si rozhodování Irů, jsou jakákoliv jiná referenda mukami Bruselu. Obtížná hlasování dokazují skutečnost, že těmi, kdo mají s Evropou problémy a stejně tak se současným míněním veřejnosti, jsou hlavy evropských států. Nedaří se jim přesvědčit evropské voliče. A co je horší - Evropa jim často slouží jako vítaný obětní beránek pro jejich vlastní problémy.

Polská levicově liberální Gazeta Wyborcza poznamenává: Z irského referenda plynou Polákům tři lekce. Za prvé, referendum o Evropské unii je možné prohrát, stejně jako se to stalo před rokem v Irsku. Za druhé, referendum lze vyhrát, pokud by Poláci následovali irský příklad a podřídili politické spory důležitému cíly. Toto téma je důležitější než aktuální politické konflikty. Jde o osud Poláků - a to je lekce třetí. Svými hlasy rozhodneme o budoucnosti. Irové nám ukázali, že je možné volit rozumně.

Incident mezi anglickými fotbalovými fanoušky a soukromou bezpečnostní službou v Bratislavě, během kterého byli dva muži postřeleni, stále poutá pozornost slovenského tisku. eník Národná obroda přináší rozsáhlý materiál o činnosti bezpečnostních služeb a záměru nového ministra vnitra Vladimíra Paľka, přezkoumat pravidla jejich působení. jak z Bratislavy upozornila naše spolupracovnice Renata Havranová, nad zásahem proti Angličanům se v komentáři zamýšlí publicista Ivan Čeredějev:

Přehrát

00:00 / 00:00

Renata Havranová cituje Ivana Čeredějeva

Když přijde řeč na snipera, americká veřejnost nevýslovně trpí, napsal kanadský deník The National Post. Lidé se děsí, že by je mohl zastřelit muž s dodávkou, a lačně sledují zprávy na stanici Fox Five, ve kterých horlivý reportér radí, jak se u čerpacích stanic před střelcem bránit. Mimo jiné doporučuje: "Nestůjte na jednom místě!" Zřejmě si myslí, že Američané tancem kolem čerpacích stojanů zmatou střelcovu mušku. Ani další média nezůstávají pozadu. A výsledek? "Někteří lidé jsou vyděšení a třesou se jim ruce tak, že se nemohou strefit s kreditními kartami do automatu," cituje kanadský deník obsluhu čerpací stanice a pokračuje: Američané se nesmyslně děsí něčeho, co nemohou ovlivnit. Nelze opomíjet ani skutečnost, že výstřely neznámého šílence narušily obvykle klidný a předvídatelný měšťácký život ve Virginii a Marylandu.

Markéta Kaclová, Radka Průšová, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme