Zahraniční noviny o irácké vlajce

Světové deníky si všímají toho, že Iráčané budou mít novou vlajku. Nepomíjejí ani železniční neštěstí a nutnost změny režimu v Severní Koreji a tažení Rakouska na hokejovém šampionátu v České republice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Kromě komentářů o pokračujícím násilí v Iráku si média všímají i běžného každodenního života obyčejných Iráčanů. Např. londýnské Timesy se věnují nové irácké vlajce a v této souvislosti píší o tom, jak irácká vládní rada vytvořila pracovní příležitosti pro tisíce krejčích a švadlen.

Přehrát

00:00 / 00:00

Více od spolupracovník Radiožurnálu v Británii Milana Kocourka.

Železniční katastrofa v Severní Koreji se dala předpokládat, píše japonský deník Asahi Šimbun a dodává, že podle mnoha pozorovatelů se o mnoha dalších neštěstích zahraniční veřejnost vůbec nedověděla. Severokorejské tratě navíc většinou postavili Japonci, kteří tuto zemi okupovali v letech 1911-1945. List také předpokládal, že Severní Korea odmítne zahraniční pomoc, protože je přesvědčena, že katastrofa nemůže otřást tamním politickým režimem. Tragédie na železnici však jeho vůdcům připomíná, že nedokáží vyvést zemi z hospodářského úpadku.

Mezinárodní veřejnost už unavily věčné nářky Severní Koreje, že za jejími chronickými problémy a zejména vyhladovělým obyvatelstvem stojí ekonomické sankce Spojených států. Řešení bezvýchodné situace hledá dopisovatel japonského listu ve zbožném přání. Severní Korea by měla jednou provždy zrušit jaderný program, otevřít se světu a přijmout ochotnou pomoc jiných národů, píše Asahi Šimbun.

Rakouský tisk žije hokejem - deník Kurier píše, že televizní diváci i fanoušci v Praze včera do poslední chvíle doufali, že jejich tým, který už v zápase vysoko vedl, nakonec nad Švýcary zvítězí. Zbývalo jim ale jen 22 vteřin po vyrovnávacím gólu Švýcara Ruthemanna, který padl po nevídaném, takřka baseballovém voleji. "Boj se Švýcary rozhodne o všem," řekl před zápasem rakouský trenér Thomas Poeck. "Těsně vedle," pošklebuje se mu dnešní komentář Kurieru. Po impozantním 6:0 nad Francií a ještě impozantnější remíze s Kanadou byl trenérův optimismus předčasný.

Vídeňská Presse suše konstatuje, že Rakušané přicházejí se dvěma body do mezikola. Tam se s Čechy, Němci a Lotyši utkají o postup do čtvrtfinále, kde hráli naposledy v roce 1994. Včerejší zápas měl mnoho podob Rakušané měli v první třetině s agresivními Švýcary velké problémy a za její přijatelné vyústění mohou děkovat jen brankáři Reinhardu Divisovi.

Robert Mikoláš, Milan Kocourek, Jan Černý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme