Zahraniční noviny o kampani proti terorismu

Zahraničnímu tisku vévodí témata jako návštěva americké ministryně zahraničí v Evropě a v Jeruzalémě a Saúdská Arábie zahájila kampaň proti terorismu. Všímají si i toho, že ruské bezpečnostní agentury si udělily své Oskary.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Evropské i blízkovýchodní deníky přinášejí reakce na víkendovou návštěvu americké ministryně zahraničí Condoleezzy Riceové. Německý list Süddeutsche Zeitung považuje za hlavní smysl cesty americké ministryně zlepšení pošramocených transatlantických vztahů. Riceová se pokusila při své návštěvě napravit některé omyly svého předchůdce Donalda Rumsfelda, píše deník. Ten kvůli sporům o Irák rozdělil Evropu na "starou" a "novou" - tedy tu, která spolupracuje s Američany při prosazování demokracie v Iráku.

Je pozitivní, že Riceová vidí jen jednu Evropu a svou návštěvou poctila nejen své sympatizanty, myslí si německý deník. V Berlíně byla v pátek a rozhovor s kancléřem Schröderem označila za velice přátelský. Ochlazení vztahů, které vyvolal německý nesouhlas se zásahem v Iráku, už je podle Riceové minulostí. Uvidíme, zda americký prezident George Bush, který má koncem února přijet, bude o americko-německých vztazích hovořit ve stejném duchu, konstatuje německý list Süddeutsche Zeitung.

Ani blízkovýchodní list Haarec nenechal cestu Condoleezzy Riceové bez povšimnutí. Včera se americká ministryně zahraničí setkala v Jeruzalémě s vůdci Izraele a vybídla je, aby podpořili úsilí nově zvoleného prezidenta Palestinské samosprávy Mahmúda Abbase. Izrael by měl ukázat Palestincům, že složení zbraní přináší pozitivní výsledky. Pokrok v diplomatickém procesu ovšem záleží na tom, jak se Palestinci vypořádají s terorismem, dodává izraelský list. Mahmúd Abbas musí podniknout všechno pro to, aby rozbil teroristickou infrastrukturu a zničil rebelské organizace, soudí izraelský list Haarec.

Saudská Arábie zahájila celonárodní kampaň proti teroru, informuje ve svém dnešním vydání saudskoarabský list Arab News. Kampaň byla zahájena v době, kdy se v Rijádu koná Mezinárodní protiteroristická konference. Cílem kampaně má být zvýšení povědomí veřejnosti o terorismu, snížení veřejné podpory mezinárodní teroristické sítě, píše arabský list. Na tisíce přednášek a speciálních programů se bude konat na všech školách i univerzitách po celé zemi - mladí lidé jsou totiž pro ideologii teroristů velice snadným cílem, upozorňuje list. Mladí lidé musí pochopit, že teroristé neprosazují islám, ale pouze své vlastní, zvrácené cíle, uzavírá saudskoarabský list Arab News.

Kdo by se nechtěl alespoň chvíli cítit jako světová hvězda? Slavnostní udílení cen vám tuhle chvilku slávy může poskytnout, a tak není divu, že výroční ceremoniály se dnes konají opravdu v hojné míře. Například v~Rusku o víkendu vyhlašovali nejlepšího muže ruských bezpečnostních agentur. Podle deníku The Moscow Times byly vyhlašovány například kategorie nejlepšího bodyguarda nebo ocenění "nejlepšího protipožárního vybavení". Zdálo se, že celý bezpečnostní průmysl měl ten večer volno, protože u dveří sálu nestál jediný bodyguard - všichni se asi bavili uvnitř v sále, poznamenává ruský list.

Účastníci přirovnávají slavnostní ceremoniál k americkým Oskarům, ovšem s~tím rozdílem, že si ti nejlepší z nich odnášejí sošku bizona. Je to prý symbol síly a statečnosti, vysvětluje ruský list. Spokojení však mohou být i ti, na které se bizon nedostal. Bezpečnostní agentury zažívají v Rusku rozkvět - vzemi pracuje na 17 tisíc bodyguardů s průměrným měsíčním platem asi 750 euro, dodává ruský list The Moscow Times.

Zítřejší, s velkým zájmem očekávané schůzce izraelského premiéra šaronem s předsedou palestinské samosprávy Abbásem věnují britské sdělovací prostředky pozornost už dnes.

Přehrát

00:00 / 00:00

Článek listu Times nám přibliží spolupracovník Radiožurnálu na britských ostrovech Milan Kocourek.

Jan Šmíd, Zuzana Boleslavová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme