Zahraniční noviny o katastrofě ve střední Evropě
Světový tisk se i nadále zaměřuje na katastrofální záplavy ve střední Evropě a spekuluje nad vzniklými ztrátami a politickými dopady.
Britský Daily Telegraph si všímá hlavně škod na kulturním dědictví Prahy a Drážďan. Pracovníci knihoven se pokoušejí zmrazením a následným vysušováním zachránit cenné svazky. Desetitisíce historických a kulturních dokumentů, včetně Bible z roku 1488, podle českých úřadů provlhly. Důsledky drážďanských záplav přirovnal umělecký ředitel Martin Roth k teroristickým útokům na New York a Washington - obě události jsou podle něj naprosto neuvěřitelné. V Drážďanech voda z běsnícího Labe zalila jedinečné památky - zámek Zwinger s obrazovou galerií, Rezidenční zámek a Semperovu operu.
Podle amerického deníku International Herald Tribune bude třeba mnoho miliard dolarů na opravy domů, zařízení a obchodů - s žádostmi se brzy začnou potýkat pojišťovny. Dvě hlavní průmyslová odvětví v této oblasti - turismus a doprava - utrpěly škody v takovém rozsahu, že je lze jen stěží nahradit. Načasování záplav je pro obě odvětví zvláště bolestivé. Srpen je vrcholem turistické sezóny. Populárními místy k trávení dovolené jsou středověké vesničky, historická centra měst a kulturní čtvrti podél hlavních řek, jako je tomu v případě Prahy a Salcburku. Záplavy ohrozily také obchodní provoz a přepravu zboží na řekách, zvláště na Dunaji. Většina domů a zařízení podle analytiků pravděpodobně není pojištěna. V České republice před pěti lety pojišťovny ručily za asi 20 procent poškozených objektů. Podobně tomu bude letos. Německo a Rakousko na tom možná bude ještě hůře, protože občané a podniky se zde zpravidla nepojišťují proti povodním.
Povodňovou situaci ve východním Německu komentuje nizozemský konzervativní list De Telegraaf: Naše civilizovaná společnost by se možná mohla lecčemu přiučit od pouštních Nomádů. Tyto národy od svých předků vědí, že své stany nesmějí nikdy stavět v údolích. Když prší, mají údolí funkci odtokového kanálu a naplní se hned jako Dunaj a Labe. Evropa většinu svých údolí přebudovala, a narušila tak přirozený fungující systém.
Když voda odteče, musí být na východě Německa znovu zaseto. K tomu je třeba miliardových částek. I když to může znít cynicky - postižení mají ještě štěstí, že za pět týdnů bude zvolen nový Spolkový sněm. Pro politiky se sotva kdy najde lepší příležitost k činům. Potápějící se loď jménem "Východní Německo" si zaslouží dobrého kapitána.
Pokud se nestane něco výjimečného, rudo-zelená koalice německého kancléře Gerharda Schrödera přijde v zářijových volbách o moc - tak podle švýcarského listu Neue Zürcher Zeitung ještě donedávna zněly všechny prognózy. Nyní je ale výjimečná situace na světě a člověk by musel být slepý, aby neviděl, jak šikovně Schröder nechtěnou šanci využívá. Žádný politický program nemá tak velkou mobilizační sílu, jako tato katastrofa.
V zaplavených oblastech kancléř rozvíjí svůj mediální talent ještě výrazněji, než v televizních "talkshow". Velká voda otevřela hráze emocím, se kterými si Schröder umí poradit lépe než jeho konzervativní oponent Edmund Stoiber. Předvolební vývoj situace bude zase o něco napjatější. Osoba nebo program, forma nebo obsah - tato otázka zůstane až do 22. září otevřená.