Zahraniční noviny o Kim Čong Ilovi v Číně
Světové deníky dnes píší o situaci v Iráku, všímají si návštěvy Kim Čong Ila v Číně a také špatného hospodaření s veřejným majetkem na Slovensku.
Španělsko, Honduras či Dominikánská republika odsouvají své jednotky z Iráku. Jak na to reaguje světový tisk? Vatikánský L'Osservatore Romano píše: na začátko stálo Španělsko. To teď způsobí dominový efekt.
To samé si myslí i německý Die Welt. Situace v Iráku podle listu opravdu připomíná domino. To se u koaličních sil občas stává. A odchod Španělů způsobí i další problémy. Už teď je jasné, že se Polsko bude potýkat s vedením mezinárodních sil na Blízkém Východě. Až Španělé úplně odjedou, možná situaci nezvládne, upozorňuje Die Welt.
Bulharský Monitor uklidňuje čtenáře. Podle premiéra Simeona Saxe-Coburgského neznamená odchod španělských jednotek zvýšení počtu těch bulharských. Žádné další vojáky do Iráku nepošleme, tvrdí bulharský premiér. Monitor ale na druhou stranu těší, že Bulharsko se z Iráku neodsouvá. Dokonce i americký ministr zahraničí Collin Powell bulharský postoj pochválil. Deník připomíná telefonický rozhovor, v kterém Powell řekl bulharskému ministru zahraničí Solomonu Passymu: Američané vám děkují za vaši solidaritu, píše bulharský Monitor.
O návštěvě severokorejského vůdce Kim Čong Ila v Číně informuje jihokorejský list Dong A Ilbo. Hlavním cílem návštěvy je ekonomická spolupráce mezi oběma zeměmi a ujištění o vzájemné bezpečnosti. Čína se totiž po otevření severokorejského jaderného programu necítila dvakrát bezpečná. Kuloární informace však hovoří o něčem jiném. Hlaví náplní návštěvy Kim Čong Ila je prý přesvědčit Čínu, aby se za něj přimluvila u Američanů. Ti totiž chtějí vůči Koreji uplatňovat nepříjemné postupy.
Čína zase doufá, že se jí podaří dohodnout ukončení sevrokorejského jaderného programu. Stav pohotovosti, který Pchjongjang nedávno vyhlásil, se jí vůbec nelíbí. Také proto se čínský premiér Wen Jiabao nabídl zbídačené Severní Koreji dovoz elektrické energie a potravin. Přitom prohlásil, že je kdykoliv ochoten Koreji s jaderným programem pomoci.
Článek s názvem "Rakousko vítá" v dnešním vydání polského deníku Rzeczpospolita poukazuje na zkušenosti alpské republiky se vstupem do Evropské unie. Členství v Unii je spojeno s mnoha neznámými a v důsledku toho se strachem z nepoznané budoucnosti, píše se v listu.
Zkušenosti zemí, které přistoupili do Unie ukazují, že žádná z nich na členství neprodělala. Problém je jen v tom, umět využít toho, co se podařilo s Bruselem vyjednat. Jedním ze států, který byl velmi těžkým partnerem v jednáních, bylo Rakousko. Po několika letech členství v Unii mohou Rakušané s klidem říci, že vyhráli. Otevřeně přitom mluví o tom, že si sami sebe už nedokáží představit mimo Unii. Od Rakouska se můžeme naučit péči o ekologii, úcty k zemědělství a v neposlední řadě i jak vydělávat velké peníze na turistickém ruchu. Rakouští podnikatelé neskrývají, že se bojí polské konkurence. Přirozeně se obávají pracovníků z Polska, protože jsme největší zemí s nejvyšší mírou nezaměstnanosti. Píše Rzeczpospolita. V každém případě ale heslo "Rakousko vítá Polsko v Evropské unii" zní i přes drobné skřípění upřímně.
Slovenský deník Sme se zase věnuje problémům spojeným se špatným hospodařením. Případ porodnice v Banské Štiavnici připomíná telenovelu, píše a pokračuje. Nejen počtem postav a paralelních dějových linií, ale hlavně ztrátou pointy příběhu. Ten začal, když slovenská Všeobecná zdravotní pojišťovna provedla hloubkovou kontrolu hospodaření. A zjistila řečeno jednoduše že v nemocnici někdo podváděl a kradl. Tolerance veřejnosti vůči nezákonnému nakládání s veřejným majetkem je zarážející i patnáct let po pádu komunismu.
Každý soukromý podnik má svoje akcionáře a ti si na svoje peníze dávají velký pozor. Daňový poplatník ale mnohdy ani netuší, k~čemu stát ty stovky miliard za daně vlastně použil. Být štiavnická porodnice soukromý podnik, akcionáři by vedení už dávno vyměnili. Namísto toho se okolo regionální porodnice strhla hotová bitva. Budoucí i bývalé maminky svou porodnici obhajují. Není divu, poskytuje dobré služby. Jenže porodnice se nesmí starat jen o děti ale taky o právo. Nemá cenu zavírat oči před zloději veřejného majetku. I když jim patří uznání za odbornou práci, uzavírá svou polemiku deník Sme.