Zahraniční noviny o krachu sezóny NHL a osadnících z Gazy

Světové deníky píšou mimo jiné o osadnících z Gazy, neslavném konci letošního ročníku NHL, ženách-biskupkách ve Velké Británii nebo o omezení televizní produkce ve Spojených státech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Extremisté mezitím vyhrožovali ministru dopravy, který zákon připravoval, smrtí. Osadníci ze západního břehu protestovali v Jeruzalémě a někteří vězni zdemolovali své cely. Premiéru Arielu Šaronovi tak nezbylo nic jiného, než být pragmatický a nebojácný. Pragmaticky pochopil, že většina Izraelců raději obětuje pásmo Gazy, než aby došlo k dalšímu krveprolití, komentuje deník International Herald Tribune.

Ruské noviny dnes s velkou radostí oznamují: Kanadsko-americká hokejová liga definitivně nezačne, ruská superliga se tak stává nejlepší hokejovou soutěží světa - alespoň pro letošní rok. V ruských klubech totiž hrají v současnosti největší hvězdy z NHL. Jak komentují ruské deníky včerejší zrušení letošního ročníku NHL? To se dozvíme od moskevského zpravodaje Českého rozhlasu Petra Vavroušky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Petr Vavrouška cituje ze zahraničního tisku

Británie se možná dočká žen biskupek. Generální synod anglikánské církve včera tuto možnost posvětil, informuje britský Daily Telegraph. Žena ale bude moci být vysvěcena biskupkou nejdříve v roce 2010. Přeje si to většina anglikánů. Jejich argument je jednoduchý: když může být žena vysvěcena na kněze, proč by se nemohla stát biskupkou?

S tím nesouhlasí ostatní evangelíci ani katolíci. Podle nich se totiž žena nemůže stát ani knězem. Věci nejsou ale tak jednoduché, jak se zdají, upozorňuje Daily Telegraph. Zatímco mnoho evangelíků nemá se ženami v církevních hodnostech žádný problém, u mnoha Anglikánů je to naopak. Ti totiž tvrdí, že se spíš blíží katolické víře.

Ta blízkost spočívá právě v tom, že odmítají ženské biskupy. Požadují vytvoření jakési odnože anglikánské církve, kde by sloužili samí muži. Deník ale vzkazuje kritikům nových poměrů: ženy mohou církvi přinést mnoho nového. Zvlášť proto, že vkročí do míst, která byla po dva tisíce let vyhrazena pouze mužům.

V USA probíhá debata na téma děti a nemravná televize. Komentuje to deník Christian Science Monitor. Politici si stěžují, že za změnu mravů může Hollywood. Ten ale svádí vinu na rodiče. Ti mají děti držet dál od televize. Rodiče zase nutí politiky, aby Hollywoodskou produkci omezovali.

Dřív, než ty zdvižené prsty někoho zraní, uvědomme si, kde leží problém: rodiče mají možnost ovlivňovat, na co se jejich děti dívají. Doby, kdy se manželství v televizi odbývalo hláškou: Zlato, jsem doma a manželské postele stály metr a půl od sebe jsou dávno pryč. Televize vyspěla, stala se ofenzivnější a explicitnější a také, přiznejme si to, zajímavější.

Vulgarita už v televizi zůstane. Důležité je, držet od ní děti daleko. Rodiče si určitou sympatii zasluhují. Udržet děti od televize je mnohem složitější než před dvaceti lety. Nejsou ale bezmocní. A koneckonců, v nejhorším můžou televizi vždycky vyhodit z okna, dodává americký deník.

Martin Hromádka, Julie Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme