Zahraniční noviny o možnostech odvolání Rumsfelda

Americké noviny polemizují o odvolání Rumsfelda, britské deníkytvrdí, že Rumsfeldův výstup se týká i Blaira. Zvolení Slováka euroauditorem je hanba, říkají Holanďané.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

O včerejším slyšení amerického ministra obrany Donalda Rumsfelda v senátu píší všechny americké noviny. Například deník New York Times tvrdí: jestli šel Rumsfeld do senátu vysvětlovat, proč by měl zůstat ministrem, tak neuspěl. Podle Rumsfelda byli totiž vojáci ve věznici Abú Gharíb jen několika černými ovcemi v bezchybné americké armádě. Přesvědčit o tom senátory se mu ale nepovedlo.

Donald Rumsfeld i prezident Bush vždycky tvrdili, že pravdu mají oni a nikdo jiný. Přitom ale osvobození Iráku nedokázali naplánovat. A že se Rumsfeld omluvil, je sice hezké. Půl roku předtím se ale odpovědnosti zbavoval, odsuzují newyorské Timesy.

Zato jejich washingtonský kolega, list Washington Times, má na celou situaci jiný pohled. Včerejší slyšení v senátu mělo dva hlavní důvody: najít, kde se stala chyba a zabránit dalším případům v budoucnosti. A to vlastně ministerstvo obrany dělá od začátku. Jen to nedělali tak, aby plnili první stránky novin. Média se naopak snaží Rumsfelda odstranit. A jejich čtenáři můžou po včerejšku vidět, že novinářské šílenství je nesmyslné, obhajuje ministra deník Washington Times.

Podle Christian Science Monitoru ukázal Rumsfeld v senátu pokoru a snahu vše napravit. Vláda by si ale z celého případu měla vzít ponaučení. Svoboda v Iráku a pochytání teroristů je hezká věc. Porušování morálních pravidel a ženevských konvencí tím ale ospravedlňovat nelze. Britský deník Daily Telegraph k tomu dodává: Rumsfeld se včera v senátu přímo griloval. Pokořil se, nabídl odškodnění obětem a dokonce se omluvil i prezidentu Bushovi. To ale samo o sobě nestačí. Bush má sice ve svého ministra stále důvěru, o jeho budoucnosti ale rozhodně veřejné mínění.

Rumsfeldova anabáze má přímý dopad i na britského premiéra Tonyho Blaira. Stejně jako Bushovi i jemu může podkopat židli. Hodit Rumsfelda lvům ale nikomu nepomůže, varuje list. Co se stalo už nelze odestát. Koalice se teď může těšit na vydírání ze strany islámských teroristů, ztrátu přátel a povzbuzení nepřátel. Nemá cenu říkat, že činy vojáků jsou neamerické. Tohle není jen jejich a Rumsfeldův soud. Na lavici obžalovaných sedí celá Británie i USA. Je teď na nás, jaké důkazy přineseme. Ty současné ale neopravňují k boření Pentagonu, domnívá se Daily Telegraph.

Tématem úvodníků a komentářů v německém tisku jsou hlavně události kolem Iráku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Do novin a časopisů v Německu se podíval náš berlínský zpravodaj David Šťáhlavský.

Slovenský vyslanec v Evropské Unii má problémy. Rada Evropské Unie totiž potvrdila Slováka Júlia Molnára ve funkci euroauditora. Evropský parlament jeho kandidaturu ale odmítl. Holandský europoslanec van Hulten pak událost označil za velkou hanbu. Molnár nemá, podle parlamentu, dostatek zkušeností z oblasti auditingu a jazykové schopnosti. Do včerejška, dvanácti hodin v poledne, neposlala žádná členská země své výhrady písemně. A tak rada EU Molnára zvolila.

Michiel van Hulten je ale průběhem znechucen. Rozšiřování dvoru auditorů začne špatně. Bude těžké mít mezi deseti auditory jednoho, který je příliš slabý, tvrdí europoslanec. Molnárovo jednání budeme velmi kriticky sledovat. Obrovskou chybou prý také bylo, že Slovensko svého kandidáta nestáhlo. Například Kypr se po odmítavém stanovisku europarlamentu rozhodl dál nekandidovat. Podle deníku Pravda je ale stejně názor europarlamentu podřadný. Výběr komise auditorů, kteří dohlížejí na rozpočet Unie je v rukou členských zemí.

Karel Hanzelka, Julie Rákosová, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme