Zahraniční noviny o náhradě lidem postižených povodní

Zahraniční tisk píše o tématech jako Německo k útoku na Irák, po povodních se nešetří, ptá se po evakuaci Britů ze Zimbabwe a nevyhnuly se ani zákazu baskické strany Batasuna.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Německé reakce na americké plány zasáhnout proti Iráku kritizuje švýcarský list Neue Zürcher Zeitung: Pánové Bush, Cheney a Rumsfeld jednohlasně potvrdili, že zatím nepadlo žádné rozhodnutí o vojenské akci. Americký prezident navíc opakuje každému, kdo mu chce opravdu naslouchat, že je trpělivý muž - to také prokázal před úderem proti Talibanu v Afghánistánu. Přesto si spolkový kancléř Schröder myslí, že má povinnost varovat před "dobrodružstvími a chybami" supervelmoci.

Nový ministr obrany Peter Struck se zase dovolává německé suverenity, jako by ji snad Američané chtěli zpochybnit. Čím vzdálenější je vzpomínka na sebevražedné teroristy z 11. září, tím více se vytrácí pocit ohrožení. Politici mají sklon podceňovat irácké nebezpečí. V Americe to v zásadě nevypadá o mnoho jinak. Nadcházející vzpomínkové akce a slyšení před Kongresem však diskuzím o Iráku dají realistické mantinely. Trochu více střízlivosti by bylo žádoucí i na jiných místech.

Místo aby šetřily, snaží se obě hlavní německé strany vzájemně předstihnout v plundrování státních pokladen ve prospěch obětí povodní, míní Die Welt. Když jedna strana odsune tolik potřebný plán na daňové úlevy pro střední stav, požaduje druhá zvýšení daní pro velké průmyslové podniky. Když se k návrhu první strana přidá, druhá rychle vymyslí něco nového - například využití zisků Spolkové banky. Tak jsou všichni solidární, především se sebou samými a se svými resortními rozpočty. Výše zadlužení a daně rostou - obrátky se svižně otáčejí, jako by je popoháněla povodňová mlýnská kola. Celé to vypadá jako zvláště důmyslný systém využití obnovitelných zdrojů energie.

Britské elitní jednotky uskutečnily průzkumné mise podél hranic Zimbabwe, aby se připravily na možnou evakuaci britských občanů, informuje Daily Telegraph. S odvoláním se na nejmenované představitele ministerstva obrany britský list uvádí, že vojenští stratégové dokončují evakuační plány po zemi i vzduchem pro přibližně 20 tisíc občanů, hlavně bílých farmářů ze Zimbabwe. Tento plán se má údajně týkat 250 výsadkářů, kteří se účastní dvouměsíčního vojenského cvičení s jednotkami ze sousední Jihoafrické republiky. Manévry začnou v říjnu. Občané mají být evakuováni letadlem britského královského letectva z letiště v Harare. Využity by mohly být také cesty směřující do Jihoafrické republiky. Ministerstvo obrany zatím zprávu oficiálně popírá. Situace v Zimbabwe je však neudržitelná. Prezident Mugabe pokračuje navzdory mezinárodní kritice ve svých plánech vyvlastňování bílých farmářů.

Žádost o zákaz baskické radikální strany "Batasuna" komentuje francouzský deník Le Monde. Soudci a poslanci mají tisíce dobrých důvodů - politických, právních a morálních - k tomu, aby reagovali tak, jak reagovali. Batasuna podporuje, přinejmenším mlčky, teroristické operace ETA, včetně těch nejkrvavějších. Počátkem srpna tak Batasuna odmítla odsoudit poslední z atentátů ETA: výbuch bomby nastražené pod automobilem v ulici plné lidí, v přímořském letovisku na jihovýchodě Španělska. O život přišla šestiletá dívka a důchodce.

Jan Šmíd, Ivona Holá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme