Zahraniční noviny o našem zlatu z Německa

Zahraniční tisk komentuje vítězství českých hokejistů na mistrovství světa v Německu, ptá se, kdo zvítězí v italských parlamentních volbách a stejně tak ho zajímají volby ve španělském Baskicku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Několik evropských deníků se na svých sportovních stránkách věnuje vítězství českých hokejistů na mistrovství světa.

Rakouský Der Standard uvádí: Češi pokračují v téměř neuvěřitelné sérii. Od roku 1996 si totiž z každého mistrovství světa odvezli medaili. Nikdy ale ne stříbrnou. Rozhodující boj o zlato nebo bronz Češi vždy vyhráli. Poraženým Finům nezbývá, než trénovat na příští mistrovství tvrději. Finský tým, i když snad nikdy nebyl tak silný jako letos, v prodloužení ztroskotal. Brankář Nurminen se proto jen těsně nestal hrdinou.

Dnešní Süddeutsche Zeitung ke stejnému dodává: Dvě hodiny po rozhodujícím zápasu o třetí místo rozehráli Finové před zraky spolkového ministra vnitra Otta Schilyho a prezidenta Mezinárodního olympijského výboru Juana Antonia Samaranche jednoduchou hru. Ta však nestačila odchýlit dosud neporažené Čechy od jejich kurzu na zlatou medaili.

"Finsko vládne" - tato slova stála včera na několika transparentech ve vyprodané hale v Hannoveru. Finští fanoušci se však na samém konci mistrovství světa zmýlili. Alespoň v ledním hokeji vládne i nadále Česká republika - i když chvílemi jí pomáhalo jen štěstí.

Britský The Independent se dnes věnuje průběhu italských voleb, k nimž poznamenává: Nejbohatší Ital Silvio Berlusconi byl včera v noci připraven vrátit se do kanceláře ministerského předsedy, kde strávil několik bouřlivých měsíců roku 1994. Ještě v hluboké noci nebylo po předešlém chaotickém volebním dni nic jisté. Berlusconiho Casa delle Liberta počítala po nákladné kampani s jasným vítězstvím, přesto předpovědi výsledků přiznávají triumf Olivovníku v pětině volebních obvodů. Pokud by v obou komorách italského parlamentu nevznikla jasná většina jedné ze stran, mohl by prezident Ciampi povolat pro sestavení nové vlády někoho stojícího mimo obě strany.

Dnešní La Republica považuje průběh voleb za skandální a vinu nese podle listu ministerstvo vnitra. Z deníku cituje naše zvláštní zpravodajka v Římě Pavla Kvapilová.

Rakouský Kurier nadepsal svůj komentář věnovaný volbám v Baskicku jednoduše: Žádná mocenská změna. Jak uvádí, Baskové sice v regionálních volbách odmítli radikální nacionalismus, ale neprosadili žádnou změnu. Španělští lidovci získali spolu se socialisty absolutní většinu. Nejsilnější v autonomním Baskicku ale bude zřejmě spojenectví nacionalistů a Baskické solidarity. Zisk této koalice znamenal prohru politické reprezentace separatistické organizace ETA. Její prohra je podle Kurieru známkou demokratizace Baskicka.

Bulharské noviny Sega k možnosti řešení krize v Makedonii poznamenávají:

Aniž byl vyhlášen válečný stav, v Makedonii je teď válka. Lze jen doufat, že široká vládní koalice přiměje Albánce, aby složili zbraně. Armáda národního osvobození (ANO) slibuje albánským vzbouřencům v Makedonii, že bude v útocích pokračovat, dokud nezačne dialog s jejich přímou účastí. Multietnický model by samozřejmě byl pro Makedonii nejlepší variantou. Zdá se však, že už to není možné. Politické řešení šanci má, ale cena, kterou je nutno zaplatit, je značně vysoká - a tou je Makedonská federace.

Pařížský nezávislý Le Monde komentuje chystanou popravu atentátníka Timothyho McVeigha a poznamenává obecně k trestu smrti uplatňovanému nadále v USA.

Spojené státy jsou tak v rozporu s humanistickými hodnotami, které jsou základem moderních demokracií. Úsilí o zrušení trestu smrti je tudíž boj správný a naléhavý. Je třeba všemi prostředky vyvíjet tlak na vládu USA. I supervelmoci může být trapné, je-li jmenována jedním dechem s režimy jako v Číně, Íránu nebo v Saudské Arábii. Vyloučení USA z mezinárodní Komise pro lidská práva by proto mělo být varováním, které by mělo přimět Washington k zamyšlení.

Robert Mikoláš, Radka Průšová, Olga Jeřábková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme