Zahraniční noviny o návštěvě Powella na Blízkém východě

Podle očekávání jsou stránky světových deníků plné zpravodajství i publicistiky o návštěvě Colina Powella na Blízkém východě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britský The Independent k návštěvě Colina Powella na Blízkém Východě napsal: Powell vstoupil do oblasti velmi opatrně. Jeho tématem není znovunastartování mírového procesu ani oprášení zlomků historických jednání - optimistické mantry Clintonovy vlády. Jeho výzva je prostá a pragmatická: Usilujte o zklidnění situace, obnovte bezpečnostní spolupráci a zmírněte ekonomické útrapy Palestinců. Americká vláda pověřila Powella jednáním s Izraelci o snížení daní pro Palestinu o více než 50 miliónů dolarů. Izrael by tím měl uvolnit tlak na palestinskou správu, které v současnosti hrozí finanční kolaps.

Powellovu návštěvě monitoruje i americký The Washington Post, který ve svém dnešním vydání píše: Colin Powell vyzval izraelského a palestinského lídra k uklidnění násilí, které zde eskaluje už pět měsíců. Ani Šaron, ani Arafat však neprojevili příliš ochoty k prvnímu kroku. Deník cituje Powellova slova, která vítěz války v Zálivu vyslovil na tiskové konferenci. „Obě strany musejí usilovat o získání kontroly nad násilím, které vyústilo ve strašnou spirálu: násilí, odvetného násilí, provokací a odvetných provokací.“

Powell naznačil přístup Bushovy vlády k izraelsko-palestinskému konfliktu, která na rozdíl od bývalé vlády Billa Clintona neusiluje o bezpodmínečné zapojení do blízkovýchodního mírového procesu.

Ministři zahraničí evropské patnáctky dnes ve francouzské Nice podepíší novou smlouvu o Evropské unii. Více než dva a půl měsíce po skončení summitu se zapracovaly úpravy a upřesnění všech formulací dohody, která otevřela dveře rozšíření po právní a politické stránce. Nad touto událostí se ve svém komentáři zamýšlí bruselský zpravodaj tiskové agentury AP, kterého cituje náš zpravodaj Milan Fridrich.

Vůdce kubánské revoluce, 74letý Fidel Castro ujistil Kubánce, že se na ostrově svobody ani po jeho smrti nic nezmění. Píše o tom dnešní rakouský Der Standard. „Ti, kdo věří, že smrtí vůdce skončí revoluce, asi nikdy nepochopí to, co už léta opakuji: Lidé umírají, strana je nesmrtelná,“ uvedl Castro ve svém projevu v kubánském rozhlasu. V souvislosti s prognózami postcastrovské éry vyzval kubánský prezident státy Latinské Ameriky, aby při zasedání Komise OSN pro lidská práva v Ženevě hlasovaly proti odsouzení Kuby. Téma porušování lidských práv na Kubě by se mělo dostat na pořad jednání OSN letos v dubnu.

Jihoafrický Independent dnes hodnotí cestu šéfů Mezinárodního měnového fondu a Světové banky po nejchudším kontinentu světa a to v rolích posluchačů. I když se jejich cesta uzavřela závěrečným setkáním s vůdci jižních a východních afrických států v tanzánském Dar es Salaamu, odborníci pochybují o tom, že mají západní státy dostatek vůle a síly přivést otázku afrického rozvoje do světové arény. Horst Köhler a James Wolfensohn vyslechli jasná a praktická stanoviska afrických zemí k jejich vlastním potřebám.

Mezi ně zahrnuly zejména přístup na světový trh, oživení přílivu zahraničních investic, mobilizaci domácích úspor, dostupnost informační technologie a prostředků na boj proti AIDS. Köhler a Wolfensohn na své cestě zdůraznili, že skončila éra poučování Afričanů a přišel čas naslouchat a sjednotit se na efektivnějších postupech. Zároveň varovali, že Afrika nesmí využívat mezinárodních institucí jako obětních beránků za své chyby. Zatím ale jen výjimečně zavládla mezi zástupci Západu a Afriky úplná shoda.

V sousedním Polsku nastal rozruch kolem udělování milostí. Důvodem je několik nejasných případů udělení milosti bývalým prezidentem Lechem Walesou. Nad dilematem prezidentských milostí se ve svém dnešním vydání zamýšlí deník Gazeta Wyborcza. Cituje z něj zpravodaj Českého rozhlasu ve Varšavě Pavel Novák.

Markéta Kaclová, Pavel Novák, Milan Fridrich, Jiří Hošek, Radka Průšová, Olga Jeřábková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme