Zahraniční noviny o nevýhodách rozšíření Unie

Světové deníky dnes píší o tom, že prezident Haiti by měl odstoupit, Vladimir Putin prý pevně třímá otěže a rozšíření Unie přinese novým členům spíše nevýhody. Dále si všímají toho, že Slovensko ve sporu o euroústavu podpoří Polsko.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Krizi na Haiti pozorně sleduje americký deník USA Today. Spojené státy zvažují vyslání vojenských nebo policejních jednotek do neklidné oblasti s cílem zajistit politickou stabilitu. Při té příležitosti státní tajemník Spojených států Colin Powell vyzval prezidenta Haiti, Jeana-Bertranda Aristidea, aby zvážil, zda je rozumné zůstat i nadále v čele země. Takto jasně Powell svůj názor dosud nevyjádřil, všímá si americký list.

Zda Aristide je nebo není schopen efektivně pokračovat v prezidentské roli, musí sám pečlivě promyslet především v zájmu haitských občanů, prohlásil doslova Colin Powell. Není jasné, co je příčinou tohoto názoru. Prezident Aristide totiž předtím vyjádřil podporu americkému plánu, naopak opozice návrh smetla ze stolu. Na Haiti mezitím rebelové postoupili blíže k hlavnímu městu a podle jejich vůdce očekávají příkaz k útoku. Rezignace prezidenta a příchod mezinárodních mírových sil se proto zdají být jedinou šancí, jak situaci uklidnit, dodává americký list USA Today.

Vladimir Putin pevně třímá otěže, komentuje dění na ruské scéně japonský deník The Japan Times. Většina prezidentů mění vládu až po volbách. Tento týden ale ruský prezident Putin ukázal, že to jde i jinak. Svůj kabinet nechal vystřídat tři týdny před prezidentskými volbami, píše list. Přitom o výsledku nikdo nepochybuje - Putin bude zvolen naprostou většinou hlasů. Rozpuštění vlády je spíše definitivním skoncováním s minulostí než krokem do budoucna, zamýšlejí se The Japan Times.

Zásadním důvodem, proč ruský prezident obměnil vládu, byla snaha zbavit se premiéra Michaila Kasjanova. Je mnoho pohledů na to, proč tak Putin učinil. Nejvíce pravděpodobným se jeví snaha definitivně skoncovat s minulostí. Kasjanov totiž představoval posledního zástupce režimu bývalého prezidenta Borise Jelcina. Jeho setrvání ve funkci znamenalo pro mnohé Rusy synonymum korupce, vysvětluje japonský deník The Japan Times.

Rozšíření Evropské unie přinese novým členům spíše nevýhody, domnívá se rakouský list Die Presse. Přistupujícím státům totiž hrozí jak odchod vysoce kvalifikovaných odborníků, tak mladých lidí. Mladý, vzdělaný, svobodný. Tak vypadá charakteristika potenciálních migrantů z budoucích členů Evropy, kterou ve své studii představila Evropská komise. Daleko méně bude přistěhovalců z řad nezaměstnaných nebo neodborných pracovníků, uvádí rakouský deník. Závěry komise nejsou příliš optimistické: tři až pět procent univerzitních absolventů a dokonce téměř deset procent studentů by mohlo ukázat své vlasti záda. Příchod vysoce ceněné pracovní síly bude mít podle studie pozitivní vliv na národní hospodářství a sociální systémy těch členů Unie, do kterých budou noví pracovníci přicházet. Naopak pro přistupující země budou účinky na sociální a penzijní systémy přesně opačné, komentuje výsledky studie rakouský deník Die Presse.

Někteří němečtí europoslanci z největšího politického klubu v Evropském parlamentu jsou znepokojeni. Obávají se totiž příchodu zástupců ODS do své frakce - tedy frakce Evropské lidové strany - Evropských demokratů po červnových volbách. Píše o tom nejnovější vydání týdeníku European Voice.

Slovensko změnilo názor ve sporu o evropskou ústavu podpoří Polsko, píše dnes na svých stránkách slovenský deník Sme. Systém z Nice by měl dostat šanci, aby dokázal, že je životaschopný, prohlásil ministr zahraničních věcí Eduard Kukan po setkání se svým polským kolegou. Je to už třetí změna postoje za necelé tři měsíce, všímá si slovenský list. Návrh budoucí ústavy postavil Polsko a Španělsko proti Německu s Francií. Postoj Slovenska se ale stále mění, ačkoli vláda tvrdí, že podpora na obě strany si neprotiřečí.

Ještě v prosinci vyjádřil premiér Dzurinda pochopení pro německý postoj a o Polácích prohlásil, že hrají riskantní hru. Teď má náhle Polsko podporu slovenské vlády, kterou oba ministři dokonce písemně tlumočili irskému předsednictví Unie. Necelé tři měsíce před vstupem do Evropské unie představuje skutečná síla Visegrádu nezodpovězenou otázku a jen stěží lze říct, co z ní po vstupu do Evropy zbude, uzavírá slovenský deník Sme. Špionáž na půdě OSN patří mezi hlavní témata deníku International Herald Tribune.

Jan Šmíd, Eliška Pastuszková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme