Zahraniční noviny o novém izraelském premiérovi

Tématy dnešního zahraničního tisku jsou především reakce na izraelské premiérské volby. Píší ale také o imigrační politice Evropské unie či názoru Japonska na americký protiraketový systém.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britský The Independent napsal, že nový izraelský premiér, Ariel Šaron, děkoval u posvátné židovské Zdi nářků Bohu za zázračné osobní zmrtvýchvstání. Při této příležitosti neopomenul zdůraznit, že Jeruzalém zůstane pod izraelskou správou „věčným městem židovského státu“, a dodal: „Přijel jsem do Jeruzaléma, který je už 3 tisíce let hlavním městem židovského lidu. Města na věky jednotného a nedělitelného - s Chrámovou horou ve svém středu.“ The Independent je skeptický. Podle něj je možné, že Izrael nedosáhne bezpečí, už vůbec ne nyní.

The Independent komentuje prohlášení předsedy Evropské komise Romana Prodiho, podle kterého by Evropská unie měla otevřít dveře pro nejméně 1,6 miliónu kvalifikovaných imigrantů. To by pomohlo řešit rostoucí nedostatek pracovní síly na starém kontinentu. Prodi navrhuje členským zemím zavedení systému tzv. zelených karet, který se osvědčil v USA. Imigrace skutečně kvalifikované pracovní síly by podle něj nemělo způsobit Evropě ekonomické ani sociální problémy. Proti kritice, že Západ chce drancovat kvalifikované lidi „třetího“ světa, se Prodi ohradil slovy: „Musíme si uvědomit, že zemí, která v současnosti využívá nejlepší mozky celého světa, jsou Spojené státy.“

Deník Washington Post píše o rozpolcenosti Japonců nad otázkou přístupu k americkému obrannému protiraketovému systému. Část Japonců zůstává od konce 2. světové války pacifistická, zatímco druhá volá po větší vojenské obranné angažovanosti země. Japonci se obávají, že jejich případná spolupráce s USA na protiraketovém systému vyvolá v zemi odpor. Navíc by byl porušen v současnosti antimilitaristický duch japonské ústavy, která odmítá „použití síly k řešení mezinárodních sporů.“ Pokud Spojené státy přimějí Japonsko zapojit se do výstavby raketového obranného systému, bude muset země vycházejícího slunce Američanům zpřístupnit kromě jiného své vojenské vybavení a velitelská centra, uzavírá dnešní Washington Post.

List Sydney Morning Post dnes na svých stránkách přináší předpověď australské apokalypsy, podle které čekají v budoucnosti nejmenší kontinent vysoké teploty, delší období sucha, na druhou stranu však i četnější záplavy. Vyplývá to ze zprávy zpracované týmem odborníků z celého světa, kteří sledují a předpovídají mezinárodní klimatické změny. Ti mimo jiné předpověděli, že stav vody některých australských řek by se měl už kolem roku 2050 snížit o více než 35 procent. Jeden z týmu odborníků k tomu dodává: „Austrálie by měla být oblastí, kterou změny světového klimatu ovlivní nejvíce. Už teď reaguje Austrálie nejcitlivěji na změny klimatu. Důkazem toho mohou být například dopad El Niňa, cyklony, těžké bouřky a rozsáhlé ohně v Austrálii, dodává dnešní Sydney Morning Post.

Radka Průšová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme