Zahraniční noviny o Ódě na radost v rockovém provedení
Co dnes píší zahraniční noviny? V USA pokračuje vyšetřování útoků 11. září. Země stahují své občany z Iráku. Na Slovensku se bojuje o prezidentské křeslo. A všímají si také Ódy na radost v rockovém provedení.
Snaha obnovit zničenou iráckou infrastrukturu nabrala jiné obrátky, komentuje situaci na Blízkém východě britský deník The Guardian. Vlády houfně odvolávají své občany z Iráku jako reakci na rostoucí nestabilitu země a časté únosy. Rusko, Francie a Česká republika už vyzvali všechny civilisty k opuštění země, úřady v Moskvě dokonce připravují speciální charterové lety pro vracející se ruské obyvatele. Mnohé velké společnosti pracující na obnově zpustošené země evakuují své zaměstnance do bezpečí jordánského Ammánu.
Tam už ale hotely praskají ve švech a je stále obtížnější najít volný pokoj, všímá si The Guardian. Únosy cizinců v Iráku jsou kažododenní praxí. Arabská televize Al-Džazíra odvysílala dokonce videonahrávku, která údajně zachytila čtyři Italy zadržené neznámou islámskou skupinou. Povstalci teď zadržují už kolem čtyřiceti rukojmí z dvanácti zemí, jako poslední oběti byli jmenováni tři čeští novináři a jeden Francouz, uzavírá britský list The Guardian.
Ve Spojených státech pokračuje vyšetřování okolností útoků z 11. září. Jeho průběh sleduje americký deník USA Today. Bývalý ministr spravedlnosti John Ashcroft obvinil Clintonovu administrativu z nedostatečné podpory boje proti terorismu. K jinému názoru dospěla téměř současně nezávislá vyšetřovací komise. Vinu podle ní nese FBI za své selhání, které se podle vyšetřovacího týmu táhlo roky. Obviňování druhých bylo hlavním námětem prvních dvou dnů slyšení komise. Následovaly týdny politického hašteření o tom, zda o nebezpečí věděla vláda George Bushe a zda mu mohla zabránit, připomíná americký list.
"Téměř celé desetiletí byla naše vláda slepá k tomuto nepříteli", prohlásil John Ascroft na adresu Clintonovy administrativy. "Naši agenti byli izolováni za vládními zdmi, spoutáni vládou uloženými příkazy." Podle jiné výpovědi ale Ashcroft dostal informace o hrozících útocích přímo od ředitele FBI, to však bývalý ministr popřel. Komise se proto přiklonila k názoru, že za chybami FBI stojí spíše špatně určené priority, nedostatečná komunikace a byrokratické a rozpočtové války, dodává americký list USA Today.
Na Slovensku se tvrdě bojuje o prezidentské křeslo. Ani jeden z prezidentských kandidátů nemůže tomu druhému přijít na jméno, popisuje dění na politické scéně slovenský deník Sme. Hlavním tématem včerejšího sporu mezi Vladimírem Mečiarem a Ivanem Gašparovičem byla Slovenská informační služba. Státníci se totiž nedokázali dohodnout, komu SIS podléhá. Mečiar tvrdil, že za jeho vlády nesl zodpovědnost parlament, kterému tehdy šéfoval právě Gašparovič. Ten se ale proti tomu ohradil s tím, že Národní rada tajnou službu pouze kontroluje.
"To jsi žertoval. To nemyslíš vážně," reagoval Gašparovič na Mečiarova slova. Zatímco se Gašparovič několikrát omluvil za chyby, které mohly za vlády HZDS vzniknout i jeho přičiněním, Mečiar si konkrétních omylů není vědomý. Předseda HZDS svému bývalému stranickému kolegovi vyčítal jeho odchod ze strany, neváhal ho označit za zradu, píše slovenský list. Gašparovič se ale hájil tím, že za svého působení v HZDS měl často námitky vůči Mečiarovým rozhodnutím. Ten prý na všechny argumenty odpovídal tím, že nebude-li po jeho, rozpustí stranu, sleduje prezidentský boj deník Sme.
Před výrazným růstem cen po 1.květnu se můžeme ochránit jen my sami. Píše se v komentáři polského týdeníku Politika. V článku se mluví o zdražení některých služeb a zboží, ke kterému by mělo dojít po přistoupení do Evropské unie.
Za 2 týdny bude Polsko plnoprávným členem Unie. Jedny to těší, jiné ne, ale všichni se bojí růstu cen. Už dnes by chtěli vědět, co podraží a kdy ? Podle hospodářských analytiků skutečně porostou ceny jen asi 15% zboží a služeb, které průměrná domácnost používá. Kvůli přistoupení k Unii letos dosáhne nárůst spotřebitelských cen 9 desetin procentního bodu. Pokud se tedy sami budeme chovat rozumně, k žádnému velkému zdražení nedojde. Lidé to vědí, ale i tak nakupují různé zboží do zásoby. Podotýká Politika. Nic si ale nenamlouvejme. Ve zlomových momentech trpí chorobnou obavou z vyšších cen skoro každá společnost a ta naše nebude výjimkou. Postihla Švédy, když v roce 1995 vstupovali do Unie a také Němce, když před třemi lety měnili marky za Eura. Je ale třeba mít na paměti, že rozsah zdražení bude v nejbližších měsících záležet nejen na sazbách DPH, spotřební daně a evropském celním sazebníku. Hodně bude záležet i na naší schopnosti nepodléhat davovému chování. Píše polský týdeník Politika.
Hymny mají v sobě něco slavnostního, občas jsou také příliš škrobené a nepoddajné. Čas od času se ale objeví zpracování, které jejich slavnostní a oficiální charakter naruší, píše se v dnešním vydání rakouského listu Die Presse. Řeč bude o evropské hymně, Beethovenově Ódě na radost. Co už Američané díky Jimimu Hendrixovi objevili dávno, to se dostává do "staré Evropy". Ódu na radost je teď možné slyšet v nejrůznějších verzích, a to dokonce oficiálně. Je libo rock nebo techno? ptá se rakouský list. Evropská rada totiž představila Ódu na radost v různém zpracování. Mezi jinými dominuje také rock, techno, trance nebo hip hop. Původně měla nahrávka sloužit jako podkreslení televizních a rozhlasových pořadů, v současné době ale poptávka po tomto neobvyklém díle stoupá, uzavírá rakouský deník Die Presse.