Zahraniční noviny o odpůrcích dekretů

Dnešní tisk pojednává o Benešových dekretech a jejich odpůrcích, Spojených státech a Blízkém východu a ptají se, zda je čas pro nový kolonialismus.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Před vytvořením jakési Dunajské koalice národů postižených Benešovými dekrety varuje v polském deníku Rzeczpospolita bývalý velvyslanec Polska v Německu Janusz Reiter. Z článku cituje varšavský zpravodaj Českého rozhlasu Pavel Novák:

Přehrát

00:00 / 00:00

Z článku cituje varšavský zpravodaj Českého rozhlasu Pavel Novák.

Po týdnu nečinného přihlížení tomu, jak Izrael rozpoutal válku proti terorismu, řekl Bush: "Dost!" uvádí americký Chicago Tribune. Bushovo rozhodnutí vyslat na Blízký východ Colina Powella je dalším pokusem zkrotit násilí v jednom z nejnebezpečnějších konfliktů na Zemi. Není jisté, zda uspěje. Pro všechno, co daly Spojené státy na Blízkém Východě v sázku, vládě nezbývá, než se ještě víc ponořit do konfliktu. Jakýkoliv pokrok by ale mohl být neefektivní, pokud nevznikne politická strategie, která by dala řadovým Palestincům naději na lepší život. Zdá se, že Šaron žádnou nemá, a Arafat poškodil sám sebe natolik, že pomalu ztrácí respekt. Je teď na Spojených státech přesvědčit obě bojující strany, aby přistoupily na plán z venku.

Proč investuje země s obrovskými zásobami ropy do atomové elektrárny? ptá se německý Frankfurter Allgemeine Zeitung. Írán by chtěl v Bušíru s ruskou pomocí vystavět vedle jednoho jaderného reaktoru ještě druhý. Mezinárodní společenství má mnoho důvodů, proč se na tento obchod dívat s nedůvěrou. Před několika měsíci prohlásil prezident Rafsandšání, že až získá Teherán atomovou zbraň, použije ji proti Izraeli nejen jako výhrůžku. Takovou hrozbu je třeba brát vážně. Bušír bude sice pod dohledem vídeňských inspektorů pro atomovou energii, víc než deset tajných atomových laboratoří však zůstane před nimi uzavřeno. Při jednáních s Ruskem se mluvilo jen o výrobě elektřiny a skrze Bušír by se měla utajit výroba zbraní hromadného ničení. To by si měli v Moskvě uvědomit.

Guru britské zahraniční politiky, Robert Cooper, věří, že nový kolonialismus by mohl zachránit svět, napsal londýnský list The Guardian. Ve starověku znamenala říše řád. Uvnitř říše byl pořádek, kultura a civilizace. Image míru a pořádku skrze centralistickou moc zůstal silný dodnes. Po zániku říší vznikly nové státy, mezi nimi i premoderní státy, jejichž omyly vedly k válkám všech proti všem. Takovými jsou např. Somálsko a Afghánistán. Jak s tímto nepořádkem naložit? Logicky se nabízí řešení v minulosti už mnohokrát osvědčené - kolonizace. Ta je ale pro postmoderní státy nepřijatelná. I když příležitostí ke kolonizaci, která by mnohde byla dokonce žádoucí, je víc než kdysi v 19. století. Co se dnes nabízí je proto nová forma kolonialismu, slučitelná s lidskými právy a kosmopolitními hodnotami, která by přinesla řád, ale stála na principu dobrovolnosti. Takovým příkladem by mohlo být rozšiřování Evropské unie.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme