Zahraniční noviny o opakování ukrajinských voleb

Zahraniční noviny píší o ukrajinských volbách, zahraniční politice USA a studentech a volbách v Iráku.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Volby na Ukrajině se musí opakovat. Jinak budou zákopy mezi oběma znepřátelenými tábory příliš hluboké a vyhlídky na mírovou budoucnost mizivé, myslí si německý deník Süddeutsche Zeitung. Pokud v opakovaných volbách zvítězí vůdce opozice Juščenko, bude muset očekávat odvetu z Moskvy. V takovém případě by měla Evropská unie zakročit.

To ovšem neznamená, že by Ukrajině měla rovnou nabídnout členství v Evropské Unii, vysvětluje deník. Stačilo by jednoznačné navázání přátelských styků mezi Bruselem a Kyjevem. Je to v zájmu obou stran, dodává list. Ovšem k takové politice je nutná odvaha, protože si tím Evropa jistě rozhněvá Vladimíra Putina, uvádí německý Süddeutsche Zeitung.

Západní vlády by měly pomoci rodící se demokracii na Ukrajině, takový je názor britského týdeníku The Economist. Ať bude Ukrajinu nakonec vést kdokoliv, západní vlády jej budou muset uznat, i když se jim to třeba nebude líbit. Hlavní je ovšem zaručit, aby Ukrajina o svém prezidentovi rozhodla demokratickým procesem, soudí britský The Economist.

Restriktivní vízová politika Spojených států je noční můrou zahraničních studentů. A také škodí americké ekonomice. O tom dnes píše International Herald Tribune. Loni klesl počet zahraničních studentů na amerických školách o dvě a půl procenta, informuje deník. Bylo to poprvé za posledních 30 let. Dopady na americkou ekonomiku jsou obrovské.

Vzdělávání cizinců, to je průmysl, ve kterém se točí 13 miliard dolarů! Spojené státy navíc nejsou vůbec schopné vyprodukovat dostatek vlastních doktorandů ve vědě a strojírenství, kolik jich ekonomika potřebuje. Vzdělávání cizinců je nesmírně důležité ještě kvůli další skutečnosti, uvádí list. Zahraniční studenti, kteří se po studiích vrátí do své rodné země, s sebou nesou americké ideály a styl života. Dovedou pochopit americkou kulturu a myšlení.

Většinou si ve Spojených státech vytvoří přátele, a pomáhají tak rozvinout přátelství a pochopení mezi Amerikou a ostatními státy. Po teroristických útocích z 11. září americká vízová politika citelně přitvrdila, pokračuje deník. Současný pokles ukazuje, že se USA ve svém věčném balancování mezi bezpečností země a ekonomickými výhodami z pobytu cizinců daly přednost bezpečnosti. A to je špatně, domnívá se International Herald Tribune.

Blížícím se volbám v Iráku dnes věnoval svůj komentář list Gulf News vycházející ve Spojených Arabských Emirátech. Už v lednu se mají konat celonárodní volby a v Iráku se stále válčí, píše list. Více než 15 skupin, většinou reprezentující Sunnity, Kurdy a jiné irácké obyvatele, žádalo o půlroční odklad voleb. Svůj požadavek obhajují "bezpečnostními důvody". To je celkem logický požadavek, uvážíme-li, že ani koaliční síly ani nově vzniklé irácké bezpečnostní složky nejsou schopny udržet alespoň zdání míru v zemi.

Početnější Šíítové ovšem argumentují tím, že stanovený volební termín musí dodržet kvůli prozatímní ústavě. Američané a prozatímní irácká vláda se tak mohou vymluvit na to, že vyslyšeli většinový hlas lidu. Je to jednodušší, než připustit, že koalice nedokázala pro volby zajistit dostatečné bezpečnostní podmínky, konstatuje arabský list Gulf News.

Petra Lazáková, Zuzana Boleslavová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme