Zahraniční noviny o ostudě na shromáždění NATO

Zahraniční tisk se ptá, kdo bude šéfem Evropské komise, tvrdí, že šéf slovenské delegace pohoršil účastníky shromáždění NATO a všímá si i toho, že oslavy Dne D budou velkolepé.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Nové jméno se objevuje v souvislosti s úvahami o tom, kdo by mohl na podzim vystřídat Romana Prodiho na postu šéfa Evropské komise. Jak píše list Financial Times, jde o stávajícího vysokého představitele pro zahraniční a bezpečnostní politiku Javiera Solanu. Britský premiér Tony Blair by měl právě dnes tuto variantu probrat se svými španělským kolegou Zapaterem. Evropští lídři budou nového předsedu komise vybírat už za dva týdny.

Bratislavu opustili poslední delegáti Parlamentního shromáždění NATO a na Slovensku se bilancují pořadatelské úspěchy i prohry. Za jeden z nepříliš povedených okamžiků jsou považovány nepřiměřené žerty vedoucího stálé slovenské delegace NATO, píše se v dnešním vydání slovenského deníku Sme. Jozef Banáš totiž pohoršil Parlamentní shromáždění svou poznámkou o slovenských Romech, vysvětluje list.

Při obědě se šéfem shromáždění Dougem Bereuterem a ostatními zahraničními účastníky diskutoval Banáš o vážném problému nedostatku vojáků Aliance v Afgánistánu. Můžeme tam poslat našich 200 tisíc Romů, zažertoval slovenský delegát. Většině to ale vtipné nepřipadlo, všímá si deník Sme. Především američtí účastníci citlivě sledují lidská práva a speciálně se zajímali o situaci slovenských Romů. Banáš se ale brání - podle něj jeho kolegové nemají smysl pro humor, píše list Sme.

Stará láska nerezaví. Tak komentuje rakouský deník Kurier oficiální návštěvu srbského prezidenta Vojislava Koštunici v Rusku. Zdá se, že srbští politikové jezdí do Moskvy stále častěji. To pro jejich předchůdce neplatilo. Například premiér Zoran Djindjič, který byl zavražděn před rokem, byl orientován výhradně prozápadně. Proto také při své návštěvě Ruska neopomněl zdůraznit, že pilíře srbské zahraniční politiky tvoří tři subjekty Moskva, Brusel a Washington.

V tomto ohledu jsou současní Srbové patrně jiného názoru, uvažuje rakouský list. Vojislav Koštunica sice vyzdvihuje především úlohu Ruska na mezinárodní politické scéně, příčiny intenzivního zájmu Srbska o Moskvu ale bude třeba hledat jinde. Srbské hospodářství se potýká s dramaticky rostoucím deficitem zahraničního obchodu. A možnost obchodování s ropou s tak velkým partnerem by balkánské zemi rozhodně prospěla, dodává rakouský Kurier.

Oslavy na počest šedesátého výročí od vylodění Spojenců v Normandii budou velkolepé. Stejně tak mohutná se chystají také bezpečnostní opatření, všímá si švýcarský deník Neue Zürcher Zeitung. Francie hodlá na ochranu slavností vynaložit daleko více prostředků než kdy jindy. Do Normandie se vrátí také američtí vojáci, tentokrát však ne jako osvoboditelé, ale jako diskrétní ochránci pozvaných hostů. A těch nebude málo, zamýšlí se Neue Zürcher Zeitung.

Slavnostního ceremoniálu se zúčastní předsedové vlád a prezidenti z nejrůznějších zemí, očekáván je také velký zájem veřejnosti. Šedesáté výročí Dne D překoná všechny dosavadní oslavy ještě v jedné věci: tentokrát to bude určitě naposledy, kdy se dostaví pamětníci vylodění v nejhojnějším počtu. Veteráni druhé světové války jsou už totiž opravdu v hodně pokročilém věku, uzavírá švýcarský list Neue Zürcher Zeitung.

Robert Mikoláš, Eliška Pastuszková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme