Zahraniční noviny o otravě slovenského prezidenta

Zahraniční tisk komentuje hazard slovenského prezidenta Rudolfa Schustera, zákaz španělské strany Batasuna a tvrdí, že Stoiber je vítězem televizní debaty.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Slovensko nemá v současnosti většího hrdinu, než je prezident Rudolf Schuster, píše Nový den. Navzdory opakujícím se nemocem hlava státu ignoruje všechny varovné signály svého organismu i rady lékařů. Schusterova nemoc - ať již byla způsobena požitím nejedlých hub, nebo jinou příčinou - je důsledkem selhání lidského faktoru. Prezidentova. Schuster si svůj úřad vysvětluje po svém, míní Nový den a připomíná jeho exotickou dovolenou v amazonském pralese, kde měl rovněž zdravotní potíže. Hlava státu tak ohrožuje nejen sebe, ale i chod státu.

Po zákazu baskické politické strany "Batasuna", politického křídla teroristické organizace ETA, by jí měl být zabaven celý majetek. V souvislosti s parlamentním projedáváním návrhu žádosti na její zákaz k Nejvyššímu soudu to pro španělský deník El Mundo uvedl ministr vnitra Angel Acebes. Frakce "Batasuny" v regionálních parlamentech v Baskicku a Navaře musejí být rozpuštěny. Zákaz strany podle Acebese nepřivodí v Baskicku více násilí. Horší než teď už to být nemůže.

Za vítěze televizního duelu kandidátů na německého kancléře považuje většina evropských deníků konzervativce Edmunda Stoibera. Podle londýnského listu Financial Times Stoiber zapůsobil překvapivě velmi dobře. Podařilo se mu stočit diskusi na témata nezaměstnanost a ekonomika. Sociálně demokratický kancléř Schröder, považovaný za mediálního profesionála, na začátku působil stísněným dojmem. Rozhodný postoj jeho oponenta ho často zatlačil do defenzívy.

Rakouská vicekancléřka Susanne Riessová-Passerová pohrozila odstoupením z funkce šéfky strany Svobodných, informují německé a rakouské deníky. Pokud by se na avizovaném mimořádném sjezdu strany prosadil její bývalý předseda, korutanský hejtman Jörg Haider, nehodlá nynější šéfka FPÖ v úřadu pokračovat. Haider, který sám sebe označuje "jen za obyčejného člena strany", vytýká Svobodným, že se odklonili od svého programu. Za tento krok zodpovídá podle jeho názoru Riessová-Passerová, uvádí německý Die Welt. Korutanský hejtman si myslí, že politická špička se pro odklon od původního stranického programu rozhodla především kvůli tomu, že se jí "zalíbila pohodlná úřednická místečka ve vládě". Die Welt připomíná, že jablkem sváru v koaliční FPÖ se stalo odmítnutí daňové reformy, ohlášené na rok 2003.

Prezident Zimbabwe Robert Mugabe se nebojí ničeho a nikoho - ani když mu na Světovém summitu OSN v Johannesburgu přes cestu přebíhají západní státníci, uvádí rakouská Die Presse. Nezajímá ho ani fakt, že britské Společenství po letošních zmanipulovaných prezidentských volbách vyloučilo Zimbabwe ze svých řad. Situace v bývalé Rhodésii je den ode dne tragičtější. Někdejší obilnici jižní Afriky ironií osudu hrozí hladomor a polovina obyvatelstva již nyní trpí podvýživou. Konec krize je v nedohlednu. Kdo může zastavit šílence Mugabeho? Musí to být tlak zvenčí, protože racionálním argumentům již dlouhou dobu není přístupný.

Robert Mikoláš, Ivona Holá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme