Zahraniční noviny o památníku princezny Diany

Dnešní zahraniční tisk píše o útoku v Jeruzalémě, úderu na Irák a ceně ropy, o válce s Iránem jako nové noční můře a nakonec také o památníku princezny Diany.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Izraelský levicový deník Haarec píše o včerejším útoku hnutí Hamás na hebrejskou univerzitu v Jeruzalémě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Cituje z něj blízkovýchodní zpravodaj Radiožurnálu Jaromír Janev:

O plánovaném úderu Spojených států na Irák víme z médií skoro všechno, píší The New York Times. O jedné věci se ale nemluví - jaký dopad by měl útok na světový trh s ropou? Varianty jsou dvě, domnívá se list - podle toho, jak by válka probíhala. Ceny ropy se mohou vyšplhat velmi vysoko, mohou ale také dramaticky klesnout. Takový scénář by podle New York Times oslabil OPEC. Mnoho arabských autokratických režimů by tak navíc přišlo o příjmy, které potřebují na podporu svých uzavřených politických systémů. To by však mohlo destabilizovat celou oblast - od Iránu po Saúdskou Arábii.

Bude po Iráku na řadě Irán? - ptá se britský deník The Guardian. Iránci mají dobrý důvod zajímat se o to, jak dopadne plán Bushovy aministrativy na změnu režimu v Bagdádu. Poté, co se stal prezidentem, jmenoval George Bush Irán několikrát mezi státy takzvané "osy zla". Bush obviňuje Irán také z podpory libanonského Hizballáhu a z posílání zbraní Palestincům. Irán je podle Washingtonu navíc přístavem pro prchající zbytky Al-Kajdy. Americký prezident označil politiku iránské vlády za nekompromisní a destruktivní.

Iránci by podle Bushe měli povstat proti svým vůdcům - ať už demokraticky zvoleným nebo ne. Démonizováním, destabilizací a hrozbou násilí ale Spojené státy ničeho nedosáhnou, domnívá se deník. Naopak, Bushova administrativa pouze zastaví sice pomalu, ale přesto přicházející reformy. Spojené státy navíc svým chováním riskují rozšíření Blízkovýchodního požáru.

Za necelý měsíc - přesně 31. srpna - to bude přesně pět let, co ve Francii při autohavárii zemřela princezna Diana. Podle britského Guardianu se konečně dočká památníku. Rozhodnutí o tom, podle jakého návrhu se bude stavět kašna na památku princezny z Walesu, padlo až po nekonečně dlouhých debatách. Do soutěže se přihlásilo 58 architektů - zvítězila Američanka Kathryn Gustafson. Kašna má mít v průměru tři metry, má být oválná a postavená z kamenů. V noci bude osvětlena - a především voda v kašně bude dostatečně mělká - tak, aby se v ní mohly brouzdat a hrát si i děti. Zahradní architektka Kathryn Gustafson podle Gurdianu řekla, že by návštěvníci na tomto místě měli najít klid a možnost odpočinku. Ve svém návrhu chtěla Gustafson vyjádřit vlastnosti, které jsou nejčastěji s princeznou Dianou spojovány - jako je schopnost ovlivnit ty, se kterými člověk přijde do styku, a také nechat se ovlivnit těmi, kdo jsou okolo.

Polský deník Gazeta Wyborcza komentuje fakt, že podle průzkumu veřejného mínění je poprvé od roku 1989 v zemi více příznivců někdejšího lidově demokratického Polska, než jeho odpůrců. 40 % respondentů průzkumu totiž vzpomíná na období socialismu s nostalgií, zatímco jen 35 % dotazovaných považuje tuto dobu za špatné období.

Přehrát

00:00 / 00:00

Z komentáře Gazety Wyborcze cituje varšavský zpravodaj Českého rozhlasu Pavel Novák

Jan Šmíd, Lenka Kabrhelová, Jana Ulbrychová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme