Zahraniční noviny o pochybném vítězství v F1

Zahraniční tisk dnes píše o porážce Schrödera, naději pro Súdán, krizi amerického kapitalismu a Schumacherovu pochybném vítězství.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Po odchodu Oskara Lafontaina a propuštění Rudolfa Scharpinga se nadobro rozpadla někdejší "trojka", která ještě před čtyřmi lety zajistila sociálním demokratům vítězství, napsala moskevská Nězavisimaja Gazeta. Břemeno před zářijovými spolkovými volbami musí nést sám kancléř Gerhard Schröder. Teprve teď se ukáže, nakolik kritický je stav rudo-zelené vlády krátce před volbami. Evropské metropole už mocenskou změnu v Berlíně nevylučují. Po vřelém přijetí Edmunda Stoibera v moskevském Kremlu se cesta kandidáta na funkci kancléře do Paříže vyrovná státní návštěvě.

Politické situaci v Německu se věnují i londýnské Timesy, které poznamenaly: Za dva měsíce proběhnou v Německu volby. Přesto je jejich výsledek ještě v posledních týdnech více než otevřený. Smůla v kombinaci se špatným úsudkem postavily spolkového kancléře Gerharda Schrödera do pozice poraženého. Místo aby byl v souvislosti s odvoláním Rudolfa Scharpinga pochválen za rozhodný krok, musel Schröder poslouchat výčitky, že jednal unáhleně. Německé kancléře není jednoduché z jejich úřadu odvolat. Přesto Schröder opravdu činí dojem, že nemá ponětí, čeho by chtěl ve druhém funkčním období dosáhnout.

Bruselský De Standaard komentuje situaci v africkém Súdánu, o které napsal: Válka v Súdánu, která začala v roce 1983, je neuvěřitelně komplexní. Smrtící koktejl války a období sucha uvrhnul súdánský jih do hladu. Konflikt si údajně vyžádal na dva miliony lidských životů, čtyřem milionům vzal domov a celý region, Ugandu, Etiopii a Eritreu, rozvrátil. Příští měsíc se setkají obě válčící strany v Keni, aby spolu jednaly o přijetí rebelských vůdců do vlády, o rozdělení ropného bohatství a o dosažení příměří. Nejsou to právě jednoznačná témata. Přesto už dlouho nebyla naděje na mír v Súdánu tak velká.

Velká krize amerického kapitalismu zachvátila nyní i Bílý dům, napsala římská La Repubblica. Zatímco investoři s obavami očekávali otevření obchodů na finančních trzích, otřásl důvěrou v Bushe další finanční skandál, který se ho navíc osobně dotýká. Odhalení je jasné: Bush, který dnes vede morální kampaň proti manažerům, kteří se přičinili o falšování účetních uzávěrek, se sám v minulosti obohatil využitím interních informací společností. Otce Bushe a syna Bushe, propojené obchody i příslušností ke kapitalistickému establishmentu USA, dnes spojuje společná kletba: hospodářská krize vedla kdysi otce k politickému pádu, který dnes hrozí i synovi.

Poté co lidé na burzách věřili, že stromy rostou do nebe, jsou dnes přesvědčeni jen o tom, že v moři člověk nenarazí na dno. Odkud pramení tento paradox? ptá se pařížská La Tribune. Pramení z okamžiku, kdy posílila naděje na zotavení Spojených států. S pomocí působivého růstu produktivity a ustálení spotřeby, by mohly Spojené státy letos dosáhnout hospodářského růstu 3,5 procenta. Existuje ale riziko, že se americké domácnosti, které vidí v propadu burzy i pád hospodářství, omezí spotřebu a budou znovu více spořit. Nižší spotřebitelská důvěra v červenci dokázala, že tento scénář není v žádném případě pouze učebnicovou hypotézou.

Vítězná pěst Michaela Schumachera působí na mnohé fanoušky Formule 1 jako rána pod pás, napsal švýcarský Berner Zeitung. Úspěch neslaví jen ten, kdo stojí na osvětlených rampách. Když se v neděli stal Schumacher po páté mistrem světa, počet závistivců se možná zdvojnásobil. Němec získal ocenění, které mu po pravdě už dlouho náleží. Schumi je i letos jasnou jedničkou. Ne však proto, že by nejlepší jezdec seděl v nejlepším voze. Bylo už téměř obvyklé, že Kimi Räikkönen, který byl ve vedení, přibrzdil krátce před cílovým praporkem, aby uvolnil Schumacherovi cestu k triumfu. Někdo by si mohl pomyslet, že Schumacherovo počínání fanoušky otráví a pro zbytek sezóny se od Formule 1 znuděně odvrátí. Královská kategorie motoristického sportu však na diváckou krizi nenarazí.

Radka Průšová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme