Zahraniční noviny o připravovaném útoku na Afghánistánu

Zahraniční tisk se soustřeďuje na komentáře spolupráce západní Evropy s USA ve válce proti terorismu, ruský tisk se domnívá, že užitečnějším partnerem bude ale pro USA Rusko. Vídeňská Die Presse komentuje chování USA ve svých bojích.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Římská La Repubblica k chystanému americkému odvetnému útoku proti teroristům bin Ládina napsala: Brzy nastane velká hodina pacifismu. Poté, co Mulláh Omar a Usáma bin Ládin slavnostně vyhlásili "Svatou válku židům a křižákům", a tím celému Západu, chystají se teď pacifisté stát se rovněž politickým faktorem. Bude dobré si to uvědomit. Protože při mnoha asymetriích tohoto konfliktu je nejdůležitější a nejméně diskutovanou skutečnost, že máme veřejné mínění, kdežto nepřítel ne.

Naštěstí, pokračuje list. Bude-li mít tato válka nakonec nějaký smysl, pak ten, že lze nadále žít v zemi, v níž existují názorové rozdíly. Teroristé vědí, že nemají nejmenší šanci nás vojensky porazit. Ale pomocí svých útoků doufají vnášet do našich společností neklid a vytvářet tak ideální klima k rozštěpení Západu a k podkopávání našich demokracií.

Moskevský list Izvěstija je přesvědčen, že při rýsující se kooperaci Ruska a USA v boji proti terorismu bude Rusko pro Spojené státy užitečnější než partneři v NATO. Ne nadarmo hovoří i někteří evropští ministři o tom, že prohloubení spolupráce atlantické Aliance s Moskvou je nutné. Navrhnou-li Spojené státy a země NATO určitý mechanismus, je podle slov ministra obrany Sergeje Ivanova Rusko připraveno k dalším krokům při výměně informací a vypracovávání plánů pro boj s terorismem. Ivanov však vyloučil možnost, že by se ruské jednotky podílely na vojenské operaci v Afghánistánu.

Afghánské vládní hnutí Taliban varuje prostřednictvím pákistánského listu The News Spojené státy před odvetným útokem a tvrdí, že dopadnou stejně jako v minulosti sovětské jednotky a jejich afghánští spojenci. Z deníku cituje náš zvláštní zpravodaj v Pákistánu Robert Mikoláš.

Vídeňská Die Presse přinesla komentář nazvaný "Nový světový nepořádek", v němž se mimojiné praví: Je to řeč nového světového pořádku, kterou se Amerika snaží naučit ostatní. Agresivní válkou proti zbytkové Jugoslávii bylo porušeno mezinárodní právo a nahrazeno právem pěstním. Irák je ještě deset let po válce v Zálivu sankcionován způsobem, který pro bezpočet tamních dětí znamená smrt. Saúdská Arábie je nadále obsazena americkými jednotkami, aby chránila tamní "palácovou kliku" a mohla bez zábran "vykrádat" ropné zdroje.

Chaos tohoto "nového světového pořádku" je předem naprogramován. Už sám jazyk impotentního obra, který byl z Vietnamu vyhnán bambusovými holemi a ztratil část zubů v (kubánské) Zátoce sviní, ho demaskuje. Nejde mu do hlavy, že existují lidé, kteří jsou pro nezávislost své země ochotni položit životy. Naše civilizace je "úplatná" a naším náboženstvím je "ekonomismus" a "konzumismus". Za ty se umírá špatně - a když, pak v případě, že se za to dobře zaplatí.

Rakouský populární deník Kronenzeitung komentuje setkání palestinského prezidenta Jásira Arafata s izraelským ministrem zahraničí Šimonem Perezem, které považuje hlavně za symbolické gesto. Jinak nebyla takzvaná "tělesná mluva" palestinského vůdce a šéfa izraelské diplomacie na mezinárodním letišti v Gaze zrovna povzbudivá. Obvykle obratný a hovorný izraelský politik seděl nepohnutě, s kamennou tváří zíral do kamery a působil napjatě, vynervovaně a bezmála útrpně. Také Arafat zřejmě dobře nevěděl, kam s očima. Při krátkém stisku ruky pro fotografy se oba vyhnuli vzájemnému pohledu do očí. To, na čem se nakonec dohodli, je méně než odpověď na otázku, jak bude možné jakékoli ujednání prosadit proti vražednému odporu radikálních islámistů.

Petr Vavrouška, Olga Jeřábková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme