Zahraniční noviny o problémech George Bushe

Čtení ze zahraničních novin je mimojiné o tom, že George Bush je přetížen problémy, že britská monarchie je stále poměrně vitální a dozvíme se, že na dveře Evropské unie asi zabuší také Island.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Z Ameriky přicházejí znepokojivé zprávy, píše rakouská Die Presse. Prezidentu Bushovi a jeho týmu podle některých amerických komentátorů přerůstají problémy přes hlavu: nebezpečí jaderné války na indickém subkontinentu, nevyřešené problémy na Blízkém východě, rostoucí nedůvěra veřejnosti kvůli manévrům v souvislosti s protiteroristickou kampaní.

Bush si získal kredit svou akceschopností po katastrofě z 11-tého září. Během své evropské cesty minulý týden neměl příliš času na spánek. Říká se, že ho potřebuje více, aby zase uchopil věci pevně do svých rukou. Svět ale nemůže příliš dlouho čekat.

V souvislosti s 50. výročím nástupu královny Alžběty II. na trůn vyzdvihuje řada londýnských listů přednosti britské monarchie.

Podle listu Financial Times se monarchie jako instituce osvědčila proto, že se dokázala přizpůsobit politickým změnám. Alžběta II. zažila během 50 let své vlády více zvratů než její předchůdci. Její oblíbenost ze strany veřejnosti, která od roku 1952 zůstává takřka nezměněna, pramení z toho, jak obstála ve své roli a dokazovala přitažlivost monarchie. Deník The Mail pak poukazuje na to, že pokud si má monarchie zachovat úctu i do budoucna, musejí mít nástupci současné královny rovněž vytříbený smysl pro povinnost.

Rozšiřování Evropské unie očekávaným vstupem kandidátských zemí v roce 2004 zdaleka neskončí. Na dveře klepe Bulharsko a Rumunsko a se svou budoucí integrací počítá Turecko, republiky bývalé Jugoslávie a Albánie. Tyto země však asi předběhne Island, který se podle všeho stane 26. členem unie, napsal týdeník European Voice vycházející v Bruselu. Ještě nedávno jen málo lidí tušilo, že se Island vydá tímto směrem. Islandské hospodářství totiž zcela závisí na rybolovu a zdálo se vyloučeno, aby tato země dala tuto činnost ze svých rukou a podřídila ji společné unijní politice pro rybolov.

Island nikdy o členství proto dosud nežádal, přestože splňuje 80 procent norem Evropské unie v důsledku svého letitého členství v Evropské hospodářské zóně EEA. Vstup Islandu do unie by asi znamenal zánik Evropské hospodářské zóny a vyvolal tlak na Norsko. To by totiž vedle Lichtejnštejnska zůstalo jediným členem EEA. Norsko by tak mohlo potřetí zaklepat na dveře EU, jak se o to marně snažilo v letech 1970 a 1993 kvůli tehdejšímu odporu většiny svých obyvatel.

Dialog Bulharska s Evropskou unií o jaderné elektrárně Kozloduj se podobá rozhovoru hluchých, míní nezávislý bulharský list 24 Časa.

Evropský komisař pro rozšíření Günter Verheugen je na jedné straně nervózní z bulharských reakcí. Na druhé straně ujišťuje, jak moc miluje Evropská unie Bulharsko a jak ho chce přijmout do svých řad, i když je v mnoha ohledech na úrovni saharských států. Zdá se, že nastal okamžik pro vyjednávání: Bulharsko vyhoví Evropské unii v otázce zastaralých reaktorů jaderné elektrárny Kozloduj. Výměnou za to se dozví termín svého přijetí do Unie. Bulharští vyjednávači by ale mohli vymoci více.

Alžírské parlamentní volby měly jednu zvláštní charakteristiku - výsledek byl znám už předem, uvádí milánský deník Corriere della Sera. Volby byly poznamenány bojkotem opozice, masivní neúčastí obyvatel a výsledkem, který vyjadřuje sarkastický slogan "Zpátky do budoucnosti". Výsledky voleb nic nezmění na Alžírsku ovládaném politickou třídou, která příjmy z ropy nevyužívá na provedení nutných reforem, nýbrž jako prostředek pro korupci.

Jiří Hošek, Ivona Holá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme