Zahraniční noviny o proměně italského premiéra

Zahraniční tisk se dnes zabývá tragickým vývojem na Blízkém východě, proměnou italského premiéra Berlusconiho a zamořenými mořskými břehy v USA.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Světový tisk obsáhle komentuje nejnovější eskalaci blízkovýchodního konfliktu po brutálním palestinském sebevražedném atentátu v Jeruzalémě, který si vyžádal 15 mrtvých, z toho šest dětí, a stovku raněných. Německý deník Die Welt cituje mluvčího "džihádu" - Islámské svaté války - Abdalláha el-Šamího, který v Gaze ohlásil další brzké atentáty proti Izraeli. "Toto je první brána do pekel, která se dnes pro Ariela Šarona otevřela. Nebojíme se odvety, protože naše utrpení už se dále stupňovat nedá," dodal mluvčí palestinského džihádu. Die Welt cituje i vyjádření umírněného někdejšího palestinského vyjednavače z Oslo Abu Masena, který se jménem "palestinského lidu" od čtvrtečního atentátu distancoval.

Konzervativní rakouská Die Presse napsala, že ze slepé blízkovýchodní uličky existuje pouze východ, a ten vede přes dialog. Vedoucí představitelé Izraele i Palestinců musí konečně zasednout ke společnému stolu a celé to šílenství co nejrychleji zastavit. Kolik lidí bude muset ještě zemřít, než nastoupí rozum a oboustranná umíněnost bude hozena přes palubu?

Izraelské dogma o zahájení rozhovorů až po naprostém klidu palestinských zbraní je kontraproduktivní stejně jako "cílené zabíjení " domnělých teroristů. Obojí palestinské extrémisty v jejich odhodlání jen posílilo. Pokud se dostanou k moci, nebude mít Izrael už ani teoretického jednacího partnera... Izraelský premiér Šaron musí přeskočit vlastní stín a šéfovi OOP Arafatovi podat ruku. Pouze společně mohou dosáhnout obratu situace.

Milánský Corriere della Sera k sebevražednému atentátu 23letého palestinského teroristy poznamenal:

Kamikadze z islámského džihádu se rodí a získávají v palestinských uprchlických táborech. Jsou to mladí, často zoufalí lidé, oběti nebo svědkové násilí, vychovaní školou nenávisti. Pro ně jsou Izraelci lidé, které je třeba beze zbytku vyhladit z povrchu zemského. Nic v tomto směru nelze podle nich dělat jen napůl, nejsou možné žádné kompromisy. Pro ně existuje jen totální boj proti "sionistům".

Jen výměna "území za mír" může podle názoru bruselského deníku Le Soir zabránit apokalypse na Blízkém východě. Logika ďábelského kruhu zjevně vede Izraelce i Palestince k regionální katastrofě značného rozsahu. Obrněni svým přesvědčením a svými obavami budou oba znepřátelené národy proti sobě dále bojovat se znásobenou nenávistí. A možná už zítra budou do konfliktu zataženy sousední země. Tento katastrofický scénář je nutno zastavit. Jen mezinárodní společenství by mohlo prosadit rovnocenné řešení pro obě strany, a to podle zásady dojednané před osmi lety v norském Oslu: výměny území za mír.

Římská La Repubblica zaznamenala cosi nového v politickém životě Itálie: Zřetelnou proměnu, dalo by se dokonce říct "mutaci" premiéra Silvia Berlusconiho. Už několik měsíců máme co činit se zcela jinou osobností. Frivolní, okázale nápadné, agresivní až hanebné výroky z premiérových úst zcela vymizely. Ovšem to, co Itálii chybí k pověsti velké moderní země, je slušnost, morální styl, smysl pro stát, a tím i respekt k jeho institucím, k zákonům a hlavně jasné NE italské korupci.

Je pravda, že k pokroku země je zapotřebí mnoha veřejných záměrů a projektů, například k výstavbě komunikací, mostů, přístavů a letišť. Na prvním místě je však nevyhnutelná duchovní obnova společnosti. A ta může přijít jen shora, kdy budou manažeři věcí veřejných inspirovat občany k tomu, aby byli upřímní a čestní a ne mazaní či selsky vychytralí. Podmínky pro takovéto obrození však v dnešní době bohužel neexistují.

Podle informací některých evropských deníků, mezi nimi i hamburského listu Die Welt existuje na některých nejkrásnějších a nejnavštěvovanějších mořských plážích USA od nynějška závažné zdravotní riziko - např. na Key West a Miami Beach na Floridě, na Jones Beach na Long Islandu a St. Croix na Virgin Islands a platí tam přísný zákaz koupání. Kvalita vody je podle ekologů tak špatná jako nikdy předtím. Experti doslova bijí na poplach kvůli zamoření nebezpečnou bakterií, která koupajícím může způsobit smrt do 48 hodin. Do těla se dostává i sebemenšími drobnými oděrkami.

Poprvé byla tato bakterie objevena na Baltu v roce 1991 a od roku 1994 se vyskytuje i ve švédských pobřežních vodách a teď už i jinde v Evropě. Americká ekologická organizace NRDC (Natural Resources Defense Council) požaduje uzavřít kvůli nebezpečné nákaze celkem 11 000 pláží.

Jan Šmíd, Olga Jeřábková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme