Zahraniční noviny o propasti mezi bohatými a chudými

V roce 1945 Charta OSN odvážně zavázala Společenství národů, že bude usilovat o hospodářský a sociální pokrok pro všechny, napsal americký The Washington Post. Přesto se propast mezi chudými a bohatými za ta léta prohloubila.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

V mexickém Monterey se zástupci celého světa znovu pokusí nastartovat ekonomický a sociální vývoj. Klíčovým prvkem konference je vedle účasti jednotlivých organizací OSN i účast Světové banky, Mezinárodního měnového fondu a Světové obchodní organizace. To jsou ti, kteří by měli říct rozhodné slovo k novým cestám rozvoje. Cíle konference jsou velmi ambiciózní, i když ne nereálné. Přesto prosazení návrhu tzv. Montereyského konsensu nebude jistě bez problémů, dodává The Washington Post.

Portugalsko je důkazem, že se Evropa ubírá Blairovým směrem, napsal ve svém komentáři britský The Independent. Nikdo, dokonce ani Tony Blair nepředstíral, že by víkendový summit Evropské unie v Barceloně byl kdovíjakým úspěchem. Setkání s evropskými partnery zhodnotil jako "omezený, ale přesto solidní úspěch."

Ostatně s německými a francouzskými volbami za dveřmi se nic jiného, než jen "omezený" krok k dalšímu uvolnění trhu, ani nedalo očekávat. Jedinou událostí bylo nedělní vítězství středopravicových sociálních demokratů v portugalských volbách. Portugalsko tak uzavřelo období většiny socialistů v Radě ministrů Evropské unie. Také nečekaná účast baronky Thatcherové byla pro Blaira bonusem. Navrhla totiž vystoupení Británie z Evropské unie a připomněla tak, jak se Evropa a Británie od jejího odchodu z Downing Street změnily.

K osobnosti baronky Thatcherové se ve svém komentáři vrací i londýnské Timesy, které napsaly: Nadešel čas, aby se konzervativci od Thatcherové odvrátili. Co ale s ní? Vychvalovat jí nebo jí pohřbít? Především těch, kdo patřili k jejím legionářům, je nebezpečné se ptát - jste dnes s ní nebo proti ní? Jak zavrhnout ženu, která byla nejlepším poválečným premiérem, postavila britské hospodářství na nohy a vrátila Británii víru v sebe? Ale na druhé straně dokážete se ztotožnit s výrokem, že většina světových problémů vybublala na povrch z morální bažiny zvané "evropská pevnina"? Projevy Thatcherové však nejsou, jak by si měli konzervativci uvědomit, nebezpečím, které by se muselo obcházet. Je to příležitost; po dlouhých letech ta nejpříhodnější. Toryové by se měli ukázat jako hrdinové, kteří bez sentimentu a disciplinovaně pomstí své ztráty přizpůsobením se nové době.

Už několik let se každoročně pořádá takzvaný pochod života, týdenní návštěva polských koncentračních táborů a týdenní pobyt v Izraeli. Pochod organizovaný pro mladé Židy žijící v diaspoře, by jim měl pomoci odolat asimilaci. Jak napsal izraelský The Jerusalem Post, cesta měla pozvednout identitu Židů a ukázat jejich odhodlání. Možná je to ale celé trik.

Letos totiž byl z "pochodu života" vypuštěn týden v Izraeli - z bezpečnostních důvodů. Trik byl odhalen, zůstal jen "pochod smrti." Je ironií dějin, že je dnes pro Žida bezpečnější navštívit Osvětim než Izrael. A navíc ti, kteří chtějí těmito výpravami vzdělávat mladé Židy, si vykračují jako císař bez šatů. Jako by sami zapomněli, co pro Židy jejich samostatný stát znamená. Co z celé akce nakonec zbylo? Stín, který Židé uvrhli sami na sebe.

Markéta Kaclová, Jiří Hošek, Radka Průšová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme